İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) vs Ege Üniversitesi

Merhaba arkadaşlar. Sayısalda 26k sıralamam var. Elektronik ve haberleşme mühendisliği ya da bilgisayar mühendisliği düşünüyorum. Üniversite olarak İzmir'de okumak istiyorum ama farklı şehirlerde de okuyabilirim (üniversite önerilerinize açığım). Ege ve iyte bilgisayar tutmadığı için (yine de tercih listeme yazacağım) üniversiteleri ehm açısından değerlendireceğim.

Bu değerlendirme benim araştırmalarımın sonucu.

Şimdi ege ile başlarsak artı ve eksileri:
+İzmir'in merkezinde, Bornova'da.
+Ulaşımı çok rahat.
+Merkezde olduğu için her türlü sosyal aktivite mümkün.
+Kampüsü büyük ve kampüs ortamı güzel.
+Barınma sıkıntısı yok çünkü ailem Manisa'da kalıyor. Manisa'dan Ege'ye otobüs ile 30 dk sürüyor ve direkt Ege'nin önüne bırakıyor.
+Adını duyurmuş bir üniversite.

Eğitim kalitesinden şüpheliyim. İnternetten araştırdığım kadarıyla eğitimi çok iyi değil.
-Sıralaması düşüşte. 2018-2019-2020-2021 sırayla 41-44-48-49k şeklinde.
-Laboratuvar imkanları.
-Bölümü elektrik elektronik yani elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümü yok. Ben direkt elektronik ve haberleşme mühendisliğinde uzmanlaşmak istediğim için bana göre bir eksi.
-Akademik kadrosu çok iyi değil.

İyte'nin artı ve eksileri:
+Eğitimi.
+Akademik kadrosu.
+Teknopark olması.
+Laboratuvar imkanları.
+Sıralaması 2019-2020-2021 sırayla 38-36-38k şeklinde. Benim sıralamama daha yakın.

-İzmir'in dışında urla ilçesine bağlı gülbahçe köyünde.
-Ulaşımı zor.
-Sosyal aktivite sınırlı.
-Barınma sıkıntısı var. KYK yurdu tutmazsa özel yurt ya da ev kiralamak zorundasınız ki fiyatlar öğrenciye göre aşırı pahalı.
-Kampüs ortamı ege kadar yok.
-İyte'nin eğitimi daha iyi olmasına rağmen ege kadar bilinirliği yok. Mezun olduğunuzda iş alımlarında Ege'den mezun olan biri daha öne geçebilir.

Sizce sadece eğitimi daha iyi olduğu için Iyte'yi seçmeli miyim?

Ehm için üniversite veya genel anlamda önerilerinizi bekliyorum.

Hocam konu biraz geçmiş ama bu sene tercih yapacak kardeşlerimiz icin yazayım, ıyte'deki barınma sorunu çözüldü yurtlar yapıldı bayağı ayrıca köyde ev tutabilirsiniz(kiralar biraz pahalı biz bu sene kontratı Mart ayında yaptık 2023-2024 icin 3+1 ev 10k idi) ayrıca köyde 3-4 tane pub var ve bunlarda düzenli olarak parti oluyor ve fiyatlar gerçekten çok uygun güzel de yerler, köyün sahilinde de kışın partiler düzenleniyor (Cadılar Bayramı vs.) Eğitim kısmında bırakın ege ile kıyaslamayı YTÜden üst klasman bir üniversite, rektör öğrenciler ile bayağı ilgili ve istediğiniz zaman ulasabileceginiz biri, ben makine mühendisligindeyim egitim kadrosu gercekten bayağı sağlam ve bunu hissediyorsun zaten eğitimin kalitesini. Ayrıca teknopark olması size cok buyuk bir artı bir sürü şirketler geliyor eğitimler düzenleniyor bu sene Tofaş falan gelmişti.
Bunlar pozitif yanlarıydı negatif olarak kütüphane gerçekten yetersiz kalıyor vize-final döneminde ulaşım icin köyden yüreyebilirsiniz ama çok yokuş var, okula giderken genelde otostop kullanıyordum ben. Yani bir de çoğu bölümde bağlı ders sayısı fazla o yüzden bir dersten kaldınız mı seneniz gidebilir direkt, yazokulu çok az açılıyor. Daha fazla detay isteyen olursa mesajımi alıntılayabilir.

Hocam konu biraz geçmiş ama bu sene tercih yapacak kardeşlerimiz icin yazayım, ıyte'deki barınma sorunu çözüldü yurtlar yapıldı bayağı ayrıca köyde ev tutabilirsiniz(kiralar biraz pahalı biz bu sene kontratı Mart ayında yaptık 2023-2024 icin 3+1 ev 10k idi) ayrıca köyde 3-4 tane pub var ve bunlarda düzenli olarak parti oluyor ve fiyatlar gerçekten çok uygun güzel de yerler, köyün sahilinde de kışın partiler düzenleniyor (Cadılar Bayramı vs.) Eğitim kısmında bırakın ege ile kıyaslamayı YTÜden üst klasman bir üniversite, rektör öğrenciler ile bayağı ilgili ve istediğiniz zaman ulasabileceginiz biri, ben makine mühendisligindeyim egitim kadrosu gercekten bayağı sağlam ve bunu hissediyorsun zaten eğitimin kalitesini. Ayrıca teknopark olması size cok buyuk bir artı bir sürü şirketler geliyor eğitimler düzenleniyor bu sene Tofaş falan gelmişti.
Bunlar pozitif yanlarıydı negatif olarak kütüphane gerçekten yetersiz kalıyor vize-final döneminde ulaşım icin köyden yüreyebilirsiniz ama çok yokuş var, okula giderken genelde otostop kullanıyordum ben. Yani bir de çoğu bölümde bağlı ders sayısı fazla o yüzden bir dersten kaldınız mı seneniz gidebilir direkt, yazokulu çok az açılıyor. Daha fazla detay isteyen olursa mesajımi alıntılayabilir.

Merhaba. Duyduğuma göre İYTE zor olduğu için İYTE Kimya Mühendisliğinden Ege Kimya Mühendisliğine MYP ile yatay geçiş yapan bayağı kişi varmış. Bu iddialar doğru mu?

Merhaba. Duyduğuma göre İYTE zor olduğu için İYTE Kimya Mühendisliğinden Ege Kimya Mühendisliğine MYP ile yatay geçiş yapan bayağı kişi varmış. Bu iddialar doğru mu?
Doğru hocam, okula tutanamayanlar dokuz eylule egeye gecip IYTE'ye sallamaya baslıyorlar ama emin olun ki cogu IYTE'de okulu bitiremeyeceğini anlayıp okul değiştirenler.

Hocam merhaba. Bende tercih listesine İYTE Makineyi eklemeyi düşünüyorum bazı sorularım olacaktı da konunun sapmaması için sizinle iletişime geçebileceğim Discord hesabınız vs. var mı?

Hocam konu biraz geçmiş ama bu sene tercih yapacak kardeşlerimiz icin yazayım, ıyte'deki barınma sorunu çözüldü yurtlar yapıldı bayağı ayrıca köyde ev tutabilirsiniz(kiralar biraz pahalı biz bu sene kontratı Mart ayında yaptık 2023-2024 icin 3+1 ev 10k idi) ayrıca köyde 3-4 tane pub var ve bunlarda düzenli olarak parti oluyor ve fiyatlar gerçekten çok uygun güzel de yerler, köyün sahilinde de kışın partiler düzenleniyor (Cadılar Bayramı vs.) Eğitim kısmında bırakın ege ile kıyaslamayı ytüden üst klasman bir üniversite, rektör öğrenciler ile bayağı ilgili ve istediğiniz zaman ulasabileceginiz biri, ben makine mühendisligindeyim egitim kadrosu gercekten bayağı sağlam ve bunu hissediyorsun zaten eğitimin kalitesini. Ayrıca teknopark olması size cok buyuk bir artı bir sürü şirketler geliyor eğitimler düzenleniyor bu sene Tofaş falan gelmişti.

Gebze teknikle alakalı bilginiz varsa karşılaştırabilir misiniz? çevre mühendisliği düşünüyorum bu iki okul garanti gelecek sıralamam var fakat ikisinin de konumu yüzünden aklım karışıktı yorumunuz biraz içimi rahatlatmış olsa da hala kararsızım bir yandan mezuna bırakmak istiyorum fakat belli sebeplerden ötürü bırakamıyorum ama gideceğim okulun sadece akademik değil sosyallik açısından da iyi olmasını istiyorum.

Merhaba arkadaşlar. Sayısalda 26K sıralamam var. Elektronik ve haberleşme mühendisliği ya da bilgisayar mühendisliği düşünüyorum. Üniversite olarak İzmir'de okumak istiyorum ama farklı şehirlerde de okuyabilirim (üniversite önerilerinize açığım). Ege ve İYTE bilgisayar tutmadığı için (yine de tercih listeme yazacağım) üniversiteleri EHM açısından değerlendireceğim.

Bu değerlendirme benim araştırmalarımın sonucu.

Şimdi Ege ile başlarsak artı ve eksileri:
+İzmir'in merkezinde, Bornova'da.
+Ulaşımı çok rahat.
+Merkezde olduğu için her türlü sosyal aktivite mümkün.
+Kampüsü büyük ve kampüs ortamı güzel.
+Barınma sıkıntısı yok çünkü ailem Manisa'da kalıyor. Manisa'dan Ege'ye otobüs ile 30 dk sürüyor ve direkt Ege'nin önüne bırakıyor.
+Adını duyurmuş bir üniversite.

Eğitim kalitesinden şüpheliyim. İnternetten araştırdığım kadarıyla eğitimi çok iyi değil
-Sıralaması düşüşte. 2018-2019-2020-2021 sırayla 41-44-48-49K şeklinde.
-Laboratuvar imkanları.
-Bölümü elektrik elektronik yani elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümü yok. Ben direkt elektronik ve haberleşme mühendisliğinde uzmanlaşmak istediğim için bana göre bir eksi.
-Akademik kadrosu çok iyi değil.

İYTE'nin artı ve eksileri:
+Eğitimi.
+Akademik kadrosu.
+Teknopark olması.
+Laboratuvar imkanları.
+Sıralaması 2019-2020-2021 sırayla 38-36-38K şeklinde. Benim sıralamama daha yakın.

-İzmir'in dışında Urla ilçesine bağlı Gülbahçe köyünde.
-Ulaşımı zor.
-Sosyal aktivite sınırlı.
-Barınma sıkıntısı var. KYK yurdu tutmazsa özel yurt ya da ev kiralamak zorundasınız ki fiyatlar öğrenciye göre aşırı pahalı.
-Kampüs ortamı Ege kadar yok.
-İYTE'nin eğitimi daha iyi olmasına rağmen Ege kadar bilinirliği yok. Mezun olduğunuzda iş alımlarında Ege'den mezun olan biri daha öne geçebilir.

Sizce sadece eğitimi daha iyi olduğu için İYTE'yi seçmeli miyim?

EHM için üniversite veya genel anlamda önerilerinizi bekliyorum.
Hocam ne yaptınız?

Geri
Yukarı