Jahrein ve Erzurum oyunu olayı

Undertale ne alaka? 2 boyutlu grafiği mekaniği olmayan bir oyun.
"Sıkıntılı mısın sen" derken? Üslubuna dikkat et, oyunlardan anlamıyorsun diye ben mi sıkıntılı oldum? bir oyun 2D diye aşağılayıp üstüne bana seviyesizce tabir kullanıyorsun, o "2 boyutlu grafiği mekaniği olmayan bir oyun" dediğin oyun çoğu AAA oyunlardan, özenti Türk oyunlarından kat kat iyi şeyler başardı.

Ben yapımcıyı haklı buluyorum arkadaş. Adamlar basitte olsa bir oyun yapmışlar yapmaya çalışmışlar. Her şey böyledir küçükten büyüğe doğru adım adım geliştirir şirket kendini. Bizim burada yapımcıya eleştiri yapmamız açıklarını düzeltmeliyiz, onlara bakın şurası olmamış şöyle olsa iyi olurdu demeliyiz. Jahreinin de geçmişini biliyoruz şimdi bir yere gelince bir şey olduk sanıyorlar. Ağır bir hakaret olmuş haddini aşmış açıkçası.
-------------------------------
Yapımcının Hatası: Tamam oyun basit hep tekrar eden bir yapısı var ve 25 TL gibi bir fiyata satılıyor bence bu parayı hak etmiyor. Ama bu düzeltilmeyecek bir şey değil. Allah konusuna gelince adam ''Düşmez kalkmaz bir Allah'tır'' demesi bence yerinde olmuş Mülkü veren Allah'tır Jahrein büyüksenmemeli manasına getirmiş olabilir. Uzun lafın kısası elimizde Türk oyunu var bunu gömmek yerine bunu geliştirme çabasına girmeliyiz gerek yapımcı gerek biz. Oyunu gömerek yücelterek bir yere varamayız.

Senin gibiler bu oyunları savunmaya devam ettikçe Türklere gelen kötü söylemler de devam edecek.

Oyun sektöründen linç, hakaret yemedik bir oradan da Türkler kopyala yapıştır oyun yapıyor yeriz tam olur.
O zaman kendin sıfırdan oyun motoru hazırla. Sıfırdan programlama dili yap, sıfırdan işlemci ve anakart tasarla. Bilip bilmeden konuşuyorsun. Hayatında 1 satır kod, 1 tane modelleme yaptın mı? Senin kullandığın her şey dışarıdan hazır geliyor, telefonundaki ve bilgisayarındaki her şey hazır geliyor, ABD ve Çin vatandaşları tarafından hazırlanıyor. Bir yerden başlamak lazım. Ayrıca senin gibi düşünenler yüzünden bu haldeyiz zaten. Programlama, oyun tasarımı, IT uzmanlığı olanlar dışında bilip bilmeden konuşanları gördüğüm zaman hem sinirleniyorum, hem de gülüyorum. çünkü boş boş konuşuyorsunuz.

Ben yapımcıyı haklı buluyorum arkadaş. Adamlar basitte olsa bir oyun yapmışlar yapmaya çalışmışlar. Her şey böyledir küçükten büyüğe doğru adım adım geliştirir şirket kendini. Bizim burada yapımcıya eleştiri yapmamız açıklarını düzeltmeliyiz, onlara bakın şurası olmamış şöyle olsa iyi olurdu demeliyiz. Jahreinin de geçmişini biliyoruz şimdi bir yere gelince bir şey olduk sanıyorlar. Ağır bir hakaret olmuş haddini aşmış açıkçası.
-------------------------------
Yapımcının Hatası: Tamam oyun basit hep tekrar eden bir yapısı var ve 25 TL gibi bir fiyata satılıyor bence bu parayı hak etmiyor. Ama bu düzeltilmeyecek bir şey değil. Allah konusuna gelince adam ''Düşmez kalkmaz bir Allah'tır'' demesi bence yerinde olmuş Mülkü veren Allah'tır Jahrein büyüksenmemeli manasına getirmiş olabilir. Uzun lafın kısası elimizde Türk oyunu var bunu gömmek yerine bunu geliştirme çabasına girmeliyiz gerek yapımcı gerek biz. Oyunu gömerek yücelterek bir yere varamayız.
Şu an ki şekil verilmiş şeyin ne kadar üstüne gidilebilir şüpheli. Belki en fazla saçma zıplama animasyonu falan değişir.

Jahrein'in yaptığını doğru bulmuyorum. Madem Türkiye'de oyun sektörünü geliştirmek istiyorsak, kimseden bu kadar yıkıcı ve negatif yorumlamalar almamalıyız. Yapan kişiler bu yüzden bir daha yapmıyor. Ufak eleştiriler ile geliştirmeye hız sağlayabiliriz. Bu kadar ağır ve yıkıcı davranmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
Bu adam bir daha yapmasın daha çabuk gelişir sektör merak etme sen. Adamın amacı milliyetçiliği sömürüp cebini doldurmak. Rezalet bir oyuna rezalet demezsen sektör gelişmez.

O zaman kendin sıfırdan oyun motoru hazırla. Sıfırdan programlama dili yap, sıfırdan işlemci ve anakart tasarla. Bilip bilmeden konuşuyorsun. Hayatında 1 satır kod, 1 tane modelleme yaptın mı? Senin kullandığın her şey dışarıdan hazır geliyor, telefonundaki ve bilgisayarındaki her şey hazır geliyor, ABD ve Çin vatandaşları tarafından hazırlanıyor. Bir yerden başlamak lazım. Ayrıca senin gibi düşünenler yüzünden bu haldeyiz zaten. Programlama, oyun tasarımı, IT uzmanlığı olanlar dışında bilip bilmeden konuşanları gördüğüm zaman hem sinirleniyorum, hem de gülüyorum. çünkü boş boş konuşuyorsunuz.
Ya senin gibiler anca bu cevabı verebiliyorlar işte. O dediklerini sanıyor musun ki bu adam yapmış cahil kafalı kardeşim.
Ben zaten bu sektörde olsam bu oyunu çıkarmaya utanırdım. Ama sen de utanmalısın ki Türklere bu oyunu yakıştırdığın için. Bu oyunu savunuyorsan demek ki gerçekten hiç bir şey bilmiyorsun ya da boş klasik milliyetçilerdensin.

Yeni konular

Geri
Yukarı