Jahrein ve Erzurum oyunu olayı

Bu başlıkla birlikte konudan haberim oldu, ortada art niyetli bir yapımcı varken ve verdiği cevapta bile o art niyetini sonuna kadar kullanmaya niyetli olduğu ortadayken asla yapımcıyı savunamam. Yayının içeriğinde gerçekte ne olduğunu bilmiyorum ama anladığım kadarıyla milli değerleri sömürüp, satın alıp iade etmeye üşenecek kişilerden para kazanmaktan başka bir amacı olmayan yapımcının ürününü gömen bir yayıncı var ortada.

Bence pozisyon temiz. :D Ayrıca bir yerde bir görsel de gördüm son 15 dakikadır araştırırken, oyunun yapımcısı bile itiraf etmiş birine verdiği cevapta amacının kötü bir taklitle bile olsa para götürmek olduğunu. Bunu yaparken de oyunuma cami ve bayrak koyayım da beni eleştirenlere karşı galeyana getirebileceğim bir grup da olsun diye planlamış belli ki.

Yabancı bir yapımcı bu her şeyin Erzurum ile alakasız olduğu çok kötü oyunu yapsa gömerdiniz, bu Türkiye'ye karşı yapılan bir aşağılama derdiniz. Sırf kısa yoldan para kaldırmak için bu projeyi yapan kişi Türk olunca daha da büyük gömmeniz lazım çünkü kendi şahsi çıkarı için ülkeyi ve şehri yanlış lanse ediyor Dünya'ya.

Jahrein eleştiri falan yapmıyor. Açıkçası oyunu falan denemedim, dünyadaki en kötü özenti oyun olabilir. Ama eğer biraz olsun emek harcanıp güzel bir şey çıkarılmaya çalışıldıysa gerekirse tüm eksiklerini yapıcı bir şekilde gösterip belki bu adamları diğer yapacakları oyunda bu eksikleri gidermelerine teşvik edebilirdi. Yıkıcı eleştiri eleştiri değildir. İşe yaramaz falan demiyorum ama çoğu kişi böyle sözler karşısında demotive olur.

Dediğim gibi burada sadece bu iş için çalışanlara üzülüyorum, baştakiler veya Jahrein pek de umrumda değil.

Jahrein eleştiri falan yapmıyor. Açıkçası oyunu falan denemedim, dünyadaki en kötü özenti oyun olabilir. Ama eğer biraz olsun emek harcanıp güzel bir şey çıkarılmaya çalışıldıysa gerekirse tüm eksiklerini yapıcı bir şekilde gösterip belki bu adamları diğer yapacakları oyunda bu eksikleri gidermelerine teşvik edebilirdi. Yıkıcı eleştiri eleştiri değildir. İşe yaramaz falan demiyorum ama çoğu kişi böyle sözler karşısında demotive olur.

Dediğim gibi burada sadece bu iş için çalışanlara üzülüyorum, baştakiler veya Jahrein pek de umrumda değil.
Hocam yapımcı önceki çıkardığı oyunlarla da iyi demotive olmuştur diye düşünüyorum.

Tanımadığım kişiler mi? Geldi yine 13-14 yaşındaki fanboy kitle :D
Jahrein'in o tepkisinden sonra yapımcı gayet haklı. Benim emek verdiğim oyuna başka biri böyle laf etse bende aynı tepkiyi verirdim. Jahrein yapıcı eleştiri yapsaydı firma onu öneme alırdı zaten.

İlk olarak burası dingonun ahırı değil. Kafana göre insanlara yaş koyup, asosyal damgası vurabileceğini sanmıyorum açıkçası. Ve şimdiden söyleyeyim 13-14 yaşında değilim :).
2. olarak buradaki Jahrein'in yaptığı açıklamayı doğru buluyorum. Bazı konularda yapıcı değil biraz sert eleştiri yapılmalı. Yoksa Erzurum gibi birçok bağımsız oyun geliştiricileri Türklük değerlerini sömürerek kolay yoldan para kazanmak isteyebilir. Jahrein'de burada "Biz bu tarz konulara sert tepki vermezsek bu hep tekrarlanır, ileride başka bir gün "Malatya" adında başka bir Erzurum vakası ortaya çıkabilir" diyor. Umarım anlatabilmişimdir.

İlk olarak burası dingonun ahırı değil. Kafana göre insanlara yaş koyup, asosyal damgası vurabileceğini sanmıyorum açıkçası. Ve şimdiden söyleyeyim 13-14 yaşında değilim :).
2. olarak buradaki Jahrein'in yaptığı açıklamayı doğru buluyorum. Bazı konularda yapıcı değil biraz sert eleştiri yapılmalı. Yoksa Erzurum gibi birçok bağımsız oyun geliştiricileri türklük değerlerini sömürerek kolay yoldan para kazanmak isteyebilir. Jahrein'de burada "biz bu tarz konulara sert tepki vermezsek bu hep tekrarlanır, ileride başka bir gün "Malatya" adında başka bir Erzurum vakası ortaya çıkabilir" diyor. Umarım anlatabilmişimdir.

İzleyicilerine " Erzurum'u iade edin. Dislike atın" demesi onu haklı çıkarmaz. Lütfen burada fanlık yapmayın.

Jahrein haklı, iade edebilme hakkını Steam veriyor. Oyun kötüyse iade eder, bu kadar basit. Yapımcının mesajı da çok saçma. Sağ ol diyip geçebilirdi.

Resmen Türkiye'ye oynayayım da para kazanayım derdine girmiş millet. Potentia da çok kötü, Erzurum da çok kötü. 👎

Geri
Yukarı