Jahrein ve Erzurum oyunu olayı

Dostum bak sende anlamamakta israrcısın sanırım. Benim bir şeyler salladığım yok. Yanlış anladım diye bu tepki niye? Jahrein'i kendi hakkın gibi savunucaksın az kaldı.
Abicim yazmışsın tip tip hareketler yapıyor bilmem ne yapıyor diye, bir güzel giydirmişsin. Konu 43 sayfa oldu hala olayı kavrayamayan insanlar var. Neredeyse 10 kere anlattım, açıkladım durumu insanlara.
Ben çerezimi aldım dünden beri izliyorum dramayı. Bundan böyle Jahrein ve PintiPanda boş adamlar.
Aynen hocam çok iyi tespit valla.
Gidiyorum açıklıyorum, arkadan yine saçma sapan bir kaynaktan duyduğu asılsız şeylerle yorum atan biri çıkıyor.
Bu tartışmanın sebeplerini açıklıyorum yeniden;

Erzurum'un asset flip ile tamamen rezalet bir kopya olduğunu anlatma gereği duymuyorum, bunu herkes anlamıştır. Buradaki sorunun ana sebeplerinden biri oyunun tam olarak gold sürümünün çıkarılması, bu oyun şu anda geliştirilme sürecinde değil, oyun basbaya tam olarak çıktı bu haliyle.

İkinci aşamada bu oyunun sağda solda "türk oyunu bu abi destek verin" diye paylaşılması, oyun rezalet olmasına rağmen pozitif olarak gözüktüğü için ilk çıktığı zamanlarda, bu oyundan hiç haberi olmayan yabancılar "hmm neymiş bu ya" diye oyunda 15-20 dolar verip sonra oyunun rezalet olduğunu anlayınca iade edip negatif yorum bırakıyorlar. Bu oyun yabancıların gözünde de "Türk biri oyun yapmış abi 15 dolar verdim bi baktım The Long Dark'ın kötü çakması çıktı, bu Türk oyunları alınmaz." şeklinde bir algı oluşturuyor.

Üçüncü aşamada yapımcının kendi oyununu bu insanların gazına gelip iyi görmeye başlaması, eleştirenlere de "şu bu mekaniğin yapımı kaç hafta sürüyor sizin haberiniz var mı?" şeklinde yorumlarda bulunması. Oyunu oynayanlar veya izleyenler zaten bu "mekaniklerin" kaç haftada yapıldığını net bir şekilde anlamıştır diye düşünüyorum. Daha sonrasındaysa yapımcı oyunun kötü olduğunu ve para kazanmak için yapıldığını söyledi. (Hala bunu savunacaklar varsa gerçekten üzülüyorum.)

Dördüncü aşamada oyunu oynayan yayıncıların oyunu beğenmemesi, bunda en çok hedef alınan yayıncı Jahrein'i örneklendirelim. Jahrein oynadığı yayın boyunca oyuna bir kere bile çakma demedi, oyunu oynadı, oyunu oynarken mizahi bir şekilde nerelerde nasıl sorunlar olduğunu gösterdi, üstüne de yorum yapmadı, beğenmediği için oyunu iade etti.

Beşinci aşamada oyunun yapımcısından Jahrein'in dinini hedef alan ve takipçilerine hakaret eden bir mesaj geldi, bu olayın fitilini zaten ateşledi. Yapımcı hatasını kabul etmeyip şimdi de eleştirenlere saldırmaya başladı çünkü.

Altıncı adımda Pintipanda adlı yayıncı Linç Kültürü adında açık açık Jahrein'i hedefleyen bir video yayınladı, burada oyunu böyle sert dille eleştirmeyin, yapıcı olun gibi ifadelerle Jahrein'in söylediklerinin yanlış olduğunu belirtti. Daha sonrasında ise yapımcılara canlarını sıkmamalarını, Twitch yayıncılarının çoğunun iş bile bulamayacağını belirten bir tweet attı.

Yedinci adımda Jahrein twitter, instagram üzerinden paylaşımlarıyla durumu açıkladı ve ardından konuyu sonlandırmak için bir yayın açtı. Yayında kendine Erzurum hakkında kötü yorum yapan birçok kişiyle konuştu, Türkiye'de bir indie oyun grubunun kurucusuyla da durumu tartıştılar ve yayın bitti.

Konu hakkında sadece Pintipanda'nın veya başka bir kaynağın hareketiyle buraya gelip yorum yapanlara Jahrein'in son yayınını izlemelerini tavsiye ediyorum. Burada yazdığınız şeylerin hepsine teker teker cevap verildi ve konu kapatıldı. Artık asılsız ve bir anlamı olmayan yorumlar atmayı bırakın.
Şu metni okuyun artık, ben açıklamaktan yoruldum siz bir türlü yorulmadınız.

Ben çerezimi aldım dünden beri izliyorum dramayı. Bundan böyle Jahrein ve PintiPanda boş adamlar.
1 tane saçma oyun için kavga etmeleri zaten saçmalık.

Sorun ise şu. Evet, oyun kötü, ama haterları bunu fırsat bulup yükleniyorlar. O da sert çıkış yapıyor.
Yapımcı da bildiğin hakaret ediyor.

Abicim yazmışsın tip tip hareketler yapıyor bilmem ne yapıyor diye, bir güzel giydirmişsin. Konu 43 sayfa oldu hala olayı kavrayamayan insanlar var. Neredeyse 10 kere anlattım, açıkladım durumu insanlara.

Videoda gayette belli değil mi ağzını saçma şekillere sokarak konuştuğu? Sırf öyle yazdım diye konuyla alakamın olmadığını iddia ettin. Bir güzel giydirmişsin yazdın. Tek cümlem (ki dediğim şey yalan veya hakarette değil) " Ağzını yamultarak konuşmuş." Dediğim bir şeyi bu kadar abartmayın.

Şu metni okuyun artık, ben açıklamaktan yoruldum siz bir türlü yorulmadınız.

Bu metninde yanlış olan birşey de yok. Sen sırf yanlış anladım diye PintiPanda'yı savunduğumu ya da Jahrein'e sövdüğümü düşündün.

Seninki de iyi sabır ha. Ben olsaydım şimdiye kadar ban yemiştim.

Arkadaşlar öncelikle olayı anlatayım. Jahrein Erzurum oyununu oynamış çok fazla gömmüş, dalga geçmiş. Oyunu bitirmiş ve iade etmiş. İzleyicilerine de iade etmelerini istemiş. Oyunun yorumları Full negatif ve küfür dolmuş. Pintipanda durumu açıklarken Jahrein demedi ama 2 saniye araştırınca Jahrein olduğunu öğrendim. Yapımcı bunu görünce aşırı sinirlenmiş ki bu cevabı vermiş;

Eki Görüntüle 894389

Maalesef yapımcı sinirden Jahrein'e ve izleyicilerine hakaret söyleminde cevap vermiş. Üstüne İslam ve Allah'ı karıştırınca iyice batmış diyebilirim. Keşke böyle bir cevap vermeşey miş. Evet Erzurum'da milli değerler sömürülmüş. Ama bu kadar yıkıcı eleştiri yapmak yapımcıyı üzer. Jahrein zaten yıkıcı eleştiri yapan biri çoğunlukla. Bu cevabı gören herkes yapımcıya kin beslemiştir. Neyseki potentia da böyle bir durum yok. Oyun çoğunlukla iyi eleştiriler ve geri dönüşler aldı. Anlamadığım şey şu; milli oyun çıksın diyoruz 1-2 oyun çıkıyor. Onlarada yıkıcı eleştiri yapıyoruz. Bu olayda da kötü yorum yapan Jahrein izleyicilerinin suçu da biraz var. Sırf Jahrein istedi diye böyle kötü küfürlü eleştiri yapılmaz ki. Haberimi okuduğunuz için teşekkür ederim. Kaynak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yapımcıların önceki oyunu olan "small sister?" oyununa baktım. Diyaloglar küfür ve +18 dolu. Cidden durum içler acısı.

Yapımcı boş yapmış. Oyun Long Dark'ın birebir çakması. Bunun üzerine dünyaya yayılmaktan çok, insanların dini ve milli duygularını sömürmek için cami ve bayrak getirmiş. Mezara fatiha okumayı eklemiş. Türk oyun sektörü böyle gelişecekse, gelişmesin. Adımız hırsıza çıkacağına, üretmeyene çıksın hiç sorun değil.
Jahrein Bannerlord'a küfür etmesine rağmen taleworldsten çikolata aldı. Bu adam ne yapıyor? Ağlıyor.
Üstüne bir de Allah'ı işin içine katarak yine prim kasmaya çalışıyor. Allah'ın ne olduğunu anlatmaya çalışıyor. Yorumu okuyanlara şu mesajı veriyor. "bak bu adam daha fatiha yı bilmeyen bir kafir. Beni dinleyin."

Kim ne derse desin, oyun çakma, üretici ise insanların milli ve dini duygularını sömüren rezil birisi.

Videoda gayette belli değil mi ağzını saçma şekillere sokarak konuştuğu? Sırf öyle yazdım diye konuyla alakamın olmadığını iddia ettin. Bir güzel giydirmişsin yazdın. Tek cümlem (ki dediğim şey yalan veya hakarette değil) " Ağzını yamultarak konuşmuş." Dediğim bir şeyi bu kadar abartmayın.

Bu metninde yanlış olan birşey de yok. Sen sırf yanlış anladım diye PintiPanda'yı savunduğumu ya da Jahrein'e sövdüğümü düşündün.
Tamam hocam, anlaşabildiğimize sevindim. Ağzını yamultarak konuşması da olayı mizahi şekilde ele almasından ve onun mizacından kaynaklanıyor. Herkes beğenmeyebilir normaldir.
Tamamdır dediğini yanlış anlamışım ben demek ki. Gereksiz uzatmadığın için teşekkürler.
Seninki de iyi sabır ha. Ben olsaydım şimdiye kadar ban yemiştim.
Taşa yapsan çatlar cidden, alıştım artık internet ortamında tartışmalara, geriyor mu geriyor beni. Bu kadar uzatmamam lazım aslında, anlamayacak adam anlamıyor, arada gerçekten fikri değişen insanlar olabiliyor.

Kardeşim yapımcı çakma oyunla insanları kazıklamaya çalışırken etik oluyor da Jahrein yayında oyunu iade edince mi etik olmuyor.
Fortnite PUBG çakması, piyasadaki çoğu oyun kendi türünün çakması ona bakılırsa.
Şu canlı yayında oyunu iade etme olayına neden bu kadar alındı herkes anlayamadım. Adamın en doğal hakkı yahu. Ben de beğenmediğim bir oyun olursa bunu daha oynamam zaten diyip iade ediyorum yani.
Canlı yayında oyunu eleştirdi tamam, sıkıntı yok. Ama tutup sen oyunu iade edersen, ki zaten siz de biliyorsunuzdur, Jahrein'in kitlesi her an linçe hazır. Bir de iade edince kitle daha da çığrından çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı