Jahrein ve Erzurum oyunu olayı

Yerli ve milli oyun çıksın ama çakma olmasın. Çakma olursa tabi ki yıkıcı eleştirilere maruz kalacaktır. Oyun yapmayı bilen bir insan çıkıp da adı sanı bilinen ve popüler olmuş diğer oyunları taklit ederse elbette ki böyle tepkilere maruz kalır.

Yerli ve milli oyun çıksın ama çakma olmasın. Çakma olursa tabi ki yıkıcı eleştirilere maruz kalacaktır.
Bence oyunun çakma ya da hafif tabirle başka bir oyundan aşırı esinlenmesi büyük bir sorun değil. Asıl sorun bunu yaparken yaptığın oyunun da kötü olması ve bunu en başından bildiğin için birkaç milli/dini duygu sömürüsünü oyuna katarak haklı eleştiri yapanlara karşı kullanacağın kitle yaratmak. Yapımcının net art niyeti var ortada, ayrıca dediklerinde epey yalan ve abartma da mevcut.

Çakma da olsa vasat üstü olan bir oyun çıksa o türden sıkılmayan kişiler için iyi bir alternatif olabilirdi ama şimdiki haliyle yapılan eleştiriler olması gerekenden daha bile hafif.

Artık bilgiye ve gerektiği zaman desteğe ulaşmak geçmişe göre kat kat daha kolay durumda ama nedense bizde insanlardan yardım istemek ayıpmış gibi görülüyor. Bir oyun yapmak istersin, elinde yeterli kaynak ve insan yoktur mesela olabilir. Ne yaparsın? Oyunla ilgili az da olsa yol aldığında bir oynanış videosu hazırlarsın, oyuncu kitlesinden destek istediğini belirterek erken erişimden oyunu çıkarırsın ya da destek fonu sağlayan bir yapıdan destek verilmesini istersin. Bunları yaptıktan sonra zaten gelecek destek ya da edinilecek satış gelirleri Türkiye şartlarına göre sana yeterli gelir sağlayacak. Bu kadar basit bir yol var, sadece daha uzun süre "çalışacak özveri göstermen" gerekiyor. Burada diğer sorun da bu son dediğimi çoğu kişinin yapmak istememesi, satın alıp iade etmeye üşenecek kişilerden gelecek paraya bel bağlayıp oyunu böyle çıkarmak.

Bu arada yapımcının bizzat kendisinin itiraf ettiği bir para konusu var, oyunu neden yaptığı ve eleştirilere karşı değer sömürülerini oyuna neden eklediği net olarak belli.

Son düzenleme:
Jahrein: Yemeksepeti müşterisi.
Oyun yapımcısı: Yemeksepeti'ne kayıtlı işletmesi olan işletmeci.
Yemeksepeti uygulaması: Canlı yayın

Jahrein 25 TL'lik bir sipariş çekiyor ve siparişini teslim alıp yedikten sonra beğenmeyip hemen Yemeksepeti uygulamasına giriyor ve yorum yapma sekmesine girerek hiç acımadan 1 puanı çekerek fütursuzca eleştiriye başlıyor.

İşletme sahibi bu olumsuz yoruma sinirlenerek gönderilen siparişteki emeği konu alan (bunun yapılması var, paketlenmesi var, kuryeyle evine kadar gelmesi var) bir yazıyla birlikte ergen gibi müşteri Jahrein'e cevap veriyor.

Jahrein çevresi geniş biri olmalı ki Jahrein'in yorumunu görenler de linçe katılarak işletmeyi fütursuzca eleştirip gömüyor.

Sonuç: Gereksiz ve profesyonellikten uzak tavır sergileyen yapımcı, çevresini kullanarak işletmenin anasını ağlatan bir Jahrein.

Haklı yok, kahve muhabbetine dönmüş olay.

Bu konuda kimse haklı değil Jahrein yıkıcı eleştiri değil yapıcı eleştiri yapsaydı jaho haklı olurdu ama bu kadar da yıkıcı olma oyunu yapanların hiçbir haklı olduğu nokta yok eğer bir oyun kötüyse kötüdür.

Bu konuda kimse haklı değil Jahrein yıkıcı eleştiri değil yapıcı eleştiri yapsaydı jaho haklı olurdu ama bu kadar da yıkıcı olma oyunu yapanların hiçbir haklı olduğu nokta yok eğer bir oyun kötüyse kötüdür.
Her zaman "yapıcı" eleştiri yapmamız gerekmiyor. Besbelli insanların milli değerlerini ve dinini sömürerek para kazanmayı hedefleyen (bunu yapımcının kendisi de onaylıyor) ve büyük bir oyunun kötü bir replikasını çıkaran bir yapımcının yaptığı oyunu gidip yapıcı şekilde eleştirmem gerekmiyor. Bazı şeyleri insanların yüzüne vurup durumu ortaya çıkarmamız gerekiyor.
Jahrein: Yemeksepeti müşterisi.
Oyun yapımcısı: Yemeksepeti'ne kayıtlı işletmesi olan işletmeci.
Yemeksepeti uygulaması: Canlı yayın

Jahrein 25 TL'lik bir sipariş çekiyor ve siparişini teslim alıp yedikten sonra beğenmeyip hemen Yemeksepeti uygulamasına giriyor ve yorum yapma sekmesine girerek hiç acımadan 1 puanı çekerek fütursuzca eleştiriye başlıyor.

İşletme sahibi bu olumsuz yoruma sinirlenerek gönderilen siparişteki emeği konu alan (bunun yapılması var, paketlenmesi var, kuryeyle evine kadar gelmesi var) bir yazıyla birlikte ergen gibi müşteri Jahrein'e cevap veriyor.

Jahrein çevresi geniş biri olmalı ki Jahrein'in yorumunu görenler de linçe katılarak işletmeyi fütursuzca eleştirip gömüyor.

Sonuç: Gereksiz ve profesyonellikten uzak tavır sergileyen yapımcı, çevresini kullanarak işletmenin anasını ağlatan bir Jahrein.

Haklı yok, kahve muhabbetine dönmüş olay.
46 sayfa oldu boşu boşuna yazmıyoruz, yine alıntılıyorum okuyun şunu.
Gidiyorum açıklıyorum, arkadan yine saçma sapan bir kaynaktan duyduğu asılsız şeylerle yorum atan biri çıkıyor.
Bu tartışmanın sebeplerini açıklıyorum yeniden;

Erzurum'un asset flip ile tamamen rezalet bir kopya olduğunu anlatma gereği duymuyorum, bunu herkes anlamıştır. Buradaki sorunun ana sebeplerinden biri oyunun tam olarak gold sürümünün çıkarılması, bu oyun şu anda geliştirilme sürecinde değil, oyun basbaya tam olarak çıktı bu haliyle.

İkinci aşamada bu oyunun sağda solda "türk oyunu bu abi destek verin" diye paylaşılması, oyun rezalet olmasına rağmen pozitif olarak gözüktüğü için ilk çıktığı zamanlarda, bu oyundan hiç haberi olmayan yabancılar "hmm neymiş bu ya" diye oyunda 15-20 dolar verip sonra oyunun rezalet olduğunu anlayınca iade edip negatif yorum bırakıyorlar. Bu oyun yabancıların gözünde de "Türk biri oyun yapmış abi 15 dolar verdim bi baktım The Long Dark'ın kötü çakması çıktı, bu Türk oyunları alınmaz." şeklinde bir algı oluşturuyor.

Üçüncü aşamada yapımcının kendi oyununu bu insanların gazına gelip iyi görmeye başlaması, eleştirenlere de "şu bu mekaniğin yapımı kaç hafta sürüyor sizin haberiniz var mı?" şeklinde yorumlarda bulunması. Oyunu oynayanlar veya izleyenler zaten bu "mekaniklerin" kaç haftada yapıldığını net bir şekilde anlamıştır diye düşünüyorum. Daha sonrasındaysa yapımcı oyunun kötü olduğunu ve para kazanmak için yapıldığını söyledi. (Hala bunu savunacaklar varsa gerçekten üzülüyorum.)

Dördüncü aşamada oyunu oynayan yayıncıların oyunu beğenmemesi, bunda en çok hedef alınan yayıncı Jahrein'i örneklendirelim. Jahrein oynadığı yayın boyunca oyuna bir kere bile çakma demedi, oyunu oynadı, oyunu oynarken mizahi bir şekilde nerelerde nasıl sorunlar olduğunu gösterdi, üstüne de yorum yapmadı, beğenmediği için oyunu iade etti.

Beşinci aşamada oyunun yapımcısından Jahrein'in dinini hedef alan ve takipçilerine hakaret eden bir mesaj geldi, bu olayın fitilini zaten ateşledi. Yapımcı hatasını kabul etmeyip şimdi de eleştirenlere saldırmaya başladı çünkü.

Altıncı adımda Pintipanda adlı yayıncı Linç Kültürü adında açık açık Jahrein'i hedefleyen bir video yayınladı, burada oyunu böyle sert dille eleştirmeyin, yapıcı olun gibi ifadelerle Jahrein'in söylediklerinin yanlış olduğunu belirtti. Daha sonrasında ise yapımcılara canlarını sıkmamalarını, Twitch yayıncılarının çoğunun iş bile bulamayacağını belirten bir tweet attı.

Yedinci adımda Jahrein twitter, instagram üzerinden paylaşımlarıyla durumu açıkladı ve ardından konuyu sonlandırmak için bir yayın açtı. Yayında kendine Erzurum hakkında kötü yorum yapan birçok kişiyle konuştu, Türkiye'de bir indie oyun grubunun kurucusuyla da durumu tartıştılar ve yayın bitti.

Konu hakkında sadece Pintipanda'nın veya başka bir kaynağın hareketiyle buraya gelip yorum yapanlara Jahrein'in son yayınını izlemelerini tavsiye ediyorum. Burada yazdığınız şeylerin hepsine teker teker cevap verildi ve konu kapatıldı. Artık asılsız ve bir anlamı olmayan yorumlar atmayı bırakın.

Bence oyunun çakma ya da hafif tabirle başka bir oyundan aşırı esinlenmesi büyük bir sorun değil. Asıl sorun bunu yaparken yaptığın oyunun da kötü olması ve bunu en başından bildiğin için birkaç milli/dini duygu sömürüsünü oyuna katarak haklı eleştiri yapanlara karşı kullanacağın kitle yaratmak. Yapımcının net art niyeti var ortada, ayrıca dediklerinde epey yalan ve abartma da mevcut.

Çakma da olsa vasat üstü olan bir oyun çıksa o türden sıkılmayan kişiler için iyi bir alternatif olabilirdi ama şimdiki haliyle yapılan eleştiriler olması gerekenden daha bile hafif.

Artık bilgiye ve gerektiği zaman desteğe ulaşmak geçmişe göre kat kat daha kolay durumda ama nedense bizde insanlardan yardım istemek ayıpmış gibi görülüyor. Bir oyun yapmak istersin, elinde yeterli kaynak ve insan yoktur mesela olabilir. Ne yaparsın? Oyunla ilgili az da olsa yol aldığında bir oynanış videosu hazırlarsın, oyuncu kitlesinden destek istediğini belirterek erken erişimden oyunu çıkarırsın ya da destek fonu sağlayan bir yapıdan destek verilmesini istersin. Bunları yaptıktan sonra zaten gelecek destek ya da edinilecek satış gelirleri Türkiye şartlarına göre sana yeterli gelir sağlayacak. Bu kadar basit bir yol var, sadece daha uzun süre "çalışacak özveri göstermen" gerekiyor. Burada diğer sorun da bu son dediğimi çoğu kişinin yapmak istememesi, satın alıp iade etmeye üşenecek kişilerden gelecek paraya bel bağlayıp oyunu böyle çıkarmak.

Bu arada yapımcının bizzat kendisinin itiraf ettiği bir para konusu var, oyunu neden yaptığı ve eleştirilere karşı değer sömürülerini oyuna neden eklediği net olarak belli.
2500 kişi mi ne almış dedi galiba. 1000 kişi iade ile uğraşmak istemese 25000 TL para mis gibi vurgun.

46 sayfa oldu boşu boşuna yazmıyoruz, yine alıntılıyorum okuyun şunu.
Umurumda değil ki dönen olaylar. Umurumda değilken ve dalgayla karışık bir şeyler yazmışken ne diye bana açıklama gereği duydun? :D

Kim ne yapıyorsa yapsın. Serbest piyasa, para kişinin. Al ya da alma.

2500 kişi mi ne almış dedi galiba. 1000 kişi iade ile uğraşmak istemese 25000 TL para mis gibi vurgun.
1614273521321.png

20000 ile 50000 arasında oyun sahibi var. 15$ yurtdışı fiyatı.
Umurumda değil ki dönen olaylar. Umurumda değilken ve dalgayla karışık bir şeyler yazmışken ne diye bana açıklama gereği duydun? :D

Kim ne yapıyorsa yapsın. Serbest piyasa, para kişinin. Al ya da alma.
Çünkü yazdığın şey çarpıtma içeriyor. Olan olaydan çok farklı bir şekilde açıklayıp arada olanları gözardı ediyorsun. Bu konuda olanlardan haberi olmayan ya da yarım yamalak duymuş olan kaç kişiye açıklamaya çalıştım durumu. Sen de onlardan farklı değilsin.

Çünkü yazdığın şey çarpıtma içeriyor.
İçeriyor veya içermiyor. Seni ilgilendiren bir durum yok ortada. İşsizce senden bağımsız olaylara bu kadar kastığına göre part time bir şekilde avukatlık yapıyorsun herhalde...

Bak işine kardeşim, kendimce göndermeli ve eğlenceli bir yorum yazıp köşeme çekildim. Seni bağlayan bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı