Jahrein ve Teknofest Takıntısı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
:D Devlet bunu geliştirerek en fazla nereye götürecek onu söylesene ? Hala bu saçma sapan size göre büyük teknoloji olan şeyleri savunuyorsunuz. İstediğin kadar geliştir bu çocuk oyuncaklarını. Bir savaş halinde görürüz bakalım ne yapabilecekler. Ayrıca madem önemli teknoloji bu anlattıklarınız Amerika Rusya gibi ülkelerden neden duymuyoruz böyle şeyleri ? Neden F35'lerini daha çok duyuyoruz Amerika'nın ? Ayrıca şuanda bunlar sahalarda kullanılıyor mu yoksa hala öndeki ihayı mı takip ediyor ?
Türkiye, İHA ve SİHA üretiminde dünyada yükselen bir güç mü? - BBC News Türkçe

İHA'lar üretilirken başka ülkelerden alınan teknolojiler kullanılıyor mu?​

Türkiye'nin ürettiği İHA ve SİHA'larla ilgili en çok vurgulanan noktaların başında tamamen yerli ve milli olma özellikleri geliyor.
Bayraktar TB2 için Baykar şirketinin yaptığı açıklamada, "Baykar'ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem yerli ve milli olarak üretilmektedir" deniyor.
Ancak bunun aksi yönünde çok sayıda iddia var.
Savunma sanayii uzmanı Daniel Gettinger, Kanada'dan sensör ekipmanı, Almanya'dan füzeler için hedef teknolojisi gibi kimi teknolojilerin ithal edildiğini aktarıyor.
ABD'nin bile bazı teknolojileri dışarıdan satın aldığını söyleyen Gettinger, Türkiye'nin bu İHA'ları üretme gücünün daha önemli olduğunu vurguluyor.
Yine de Gettinger'e göre Türkiye'nin İHA üretiminde en zayıf noktası bu, üretimde ithalata bağımlı olması.

Aynen yerli ve milli.
Ayrıca eğer bir gün tamamen yerli ve kendi alanında en iyisi olan bir şey yapılırsa o zaman konuşuruz. Ayrıca bu kadar övünülen bu teknojileri neden kullanmıyoruz da hala askerlerimizi oraya buraya yolluyoruz da şehit veriyoruz ?

Son düzenleme:
@UgurUyar yarışmada bunu yapan adam mezun olunca Baykar'a, TUSAŞ'a, TEI'ye, ASELSAN'a giriyor, istihdam ediliyor ve orada gerçeklerini geliştiriyor, üretiyorlar.

F-35'i daha çok duyman, senin teknolojiden bi-haber olmadan ile alakalı.

Ayrıca şuanda bunlar sahalarda kullanılıyor mu yoksa hala öndeki İHA'yı mı takip ediyor?

Bunlar ne?

ABD'nin bile bazı teknolojileri dışarıdan satın aldığını söyleyen Gettinger, Türkiye'nin bu İHA'ları üretme gücünün daha önemli olduğunu vurguluyor.
Yine de Gettinger'e göre Türkiye'nin İHA üretiminde en zayıf noktası bu, üretimde ithalata bağımlı olması.

Aynen yerli ve milli.

Bir İHA sisteminin en kritik üç noktası var. Yazılım ve gömülü donanım, elektro-optik sistem ve motor.

Türkiye şu an gömülü sistem ve yazılım ile elektro optik sistemi yerli ve milli olarak üretip kullanıyor. Motordaki çalışmalar ise devam ediyor.

Facebook grupları yerine doğru kaynaklardan araştırırsanız, nasıl bir teknolojinin döndüğünü daha iyi kavrarsınız.

Ayrıca eğer bir gün tamamen yerli ve kendi alanında en iyisi olan bir şey yapılırsa o zaman konuşuruz. Ayrıca bu kadar övünülen bu teknojileri neden kullanmıyoruz da hala askerlerimizi oraya buraya yolluyoruz da şehit veriyoruz?

Nasıl kullanmıyorsun ya? TB-2 ve Anka araçları senelerdir iç ve dış operasyonlarda kullanılıyor.

Yerli, milli ve kendi alanlarında en iyilerden biri. Bir rasyonel bir gerçek.

:D devlet bunu geliştirerek en fazla nereye götürecek onu söylesene? Hala bu saçma sapan size göre büyük teknoloji olan şeyleri savunuyorsunuz. İstediğin kadar geliştir bu çocuk oyuncaklarını. Bir savaş halinde görürüz bakalım ne yapabilecekler. Ayrıca madem önemli teknoloji bu anlattıklarınız Amerika Rusya gibi ülkelerden neden duymuyoruz böyle şeyleri? Neden F35'lerini daha çok duyuyoruz Amerika'nın? Ayrıca şu anda bunlar sahalarda kullanılıyor mu yoksa hala öndeki İHA'yı mı takip ediyor?
Türkiye, İHA ve SİHA üretiminde dünyada yükselen bir güç mü? - BBC News Türkçe

İHA'lar üretilirken başka ülkelerden alınan teknolojiler kullanılıyor mu?​

Türkiye'nin ürettiği İHA ve SİHA'larla ilgili en çok vurgulanan noktaların başında tamamen yerli ve milli olma özellikleri geliyor.
Bayraktar TB2 için baykar şirketinin yaptığı açıklamada, "baykar'ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem yerli ve milli olarak üretilmektedir" deniyor.
Ancak bunun aksi yönünde çok sayıda iddia var.
Savunma sanayii uzmanı Daniel gettinger, Kanada'dan sensör ekipmanı, Almanya'dan füzeler için hedef teknolojisi gibi kimi teknolojilerin ithal edildiğini aktarıyor.
ABD'nin bile bazı teknolojileri dışarıdan satın aldığını söyleyen gettinger, Türkiye'nin bu İHA'ları üretme gücünün daha önemli olduğunu vurguluyor.

Aynen yerli ve milli.
Ayrıca eğer bir gün tamamen yerli ve kendi alanında en iyisi olan bir şey yapılırsa o zaman konuşuruz. Ayrıca bu kadar övünülen bu teknojileri neden kullanmıyoruz da hala askerlerimizi oraya buraya yolluyoruz da şehit veriyoruz?

Ahahaha kullandığı kaynağa bak ya.
Kullanmıyor muyuz?
Git bak bakalım bir sürü kaynak var İbrahim hocam da atmış oku bak bakalım.

F-35'i daha çok duyman, senin teknolojiden bi-haber olmadan ile alakalı.
:D Bu teknolojinin daha çok ses getirdiğiyle alakalı olmasın ?
Facebook grupları yerine doğru kaynaklardan araştırırsanız,
BBC news facebook grubu mu ? Ayrıca dediğim gibi madem kullanılıyor neden şehit veriyoruz ? Neden Amerika Rusya gibi ülkeler arap bölgelerinde şehit vermiyor bizim kadar ?

Teknofest bence gayet güzel bir yer, her sene gidiyorum mümkün olduğunca. O uçakları ve helikopterleri görmeyi seviyorum ve ek olarak yeni icatlar yani yeni buluşlar da oluyor. Yarışmalar da oluyor. Bence gayet iyi bir organizasyon. İsteyen istediğini eleştirebilir ama bu organizasyonun da eleştirilmesi bence yanlış.

Şöyle bir şey söyleyeceğim yaklaşık olarak 3 yıldır falan bu yayıncıları takip ederim ve şu fake bit olayından önce Jahrein'i hiç haz etmezdim takip etmezdim ama iyi yerlere değiniyor. Jahrein bazen çok abartıyor bazen çok haklı. Kendim hakkımda her zaman şunu derim; eğer ki ünlü birisi olsaydım her hafta linç yerdim, yani Jahrein'de biraz kendimi görmeye başladım. 🤣 Neyse konumuz Teknofest, burada ben Jahrein'e hak veriyorum.

Attığın linklerin birinde şöyle bir ifade geçiyor:
Harekâta katılan Anka-S'ler Rus menşeli hava savunma sistemlerine karşı birçok başarılı harekâtta bulunurken 26 Şubat 2020 günü Suriye hava savunma birlikleri bir ANKA-S'i vurduklarını açıkladı

Şimdi size soruyorum Suriye Hava Savunması bile bir şekilde düşürmüş bunu. Savaş esnasında bu teknoloji ne yapacak onu söylesenize ? Büyük ülkelerin sınırını bile geçebilecek mi ? Keşif esnasında vurulu düşecek mi yoksa görevini yapacak mı ?
Değil. ABD'nin İHA ve SİHA sistemleri:

Rusya'nın da çalışmaları var:

Ben yok diye bir şey demedim zaten ? Biz ihaların reklamını yapıp dururken adamlar da zaten var bu teknolojiler. Adamlar daha büyük teknolojilerle uğraşıyorlar. Biz ise şu ihayı yaptık bu ihayı yaptık bakın çok güçlü kafasında geziyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı