Jailbreak Nedir, Nasıl Yapılır?

5062

Kilopat
Makaleler
10
Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlere Jailbreak hakkında bilgi vermek ve nasıl yapıldığını göstermek istiyorum.

Jailbreak Nedir?

Hepinizin bildiği gibi İOS işletim sistemi oldukça kapalı bir sistem. Apple, bunu güvenlik için yapsa da bunu yaparken kullanıcıları kapalı bir kutuda tutuyor. İOS'in sınırlarını aşıp özgürleşmeye kısaca Jailbreak deniyor.

Jailbreak ile "Cydia" adındaki bir uygulama mağazası geliyor. Aslında tek gelen şey bu.

Bu mağazada ise Apple'ın izin vermediği şeyleri yapmak için uygulamalar var. Mesela iPad için internet paylaşımı. Temalardan tutun çeşit çeşit programlar...

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Ben, Jailbreak işlemi için "Evasi0n" isimli programı kullanacağım. Bu program, İOS 7.0'dan 7.0.6 kadar tüm sürümleri Jailbreak yapabiliyor. Uygun olan cihazlar sitesinde var.

Jailbreak işlemi cihazı garanti dışına çıkartıyor ama yazılımı iTunes üzerinden geri yükleyerek garanti kapsamına geri dönebilirsiniz.

İndirme linki için;

evasi0n iOS 7.x Jailbreak - official website of the evad3rs

Bu programın çalışması için bir de iTunes yazılımı gerekiyor.

İndirme linki için;

Apple - iTunes'u Hemen İndirin

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tüm yazılımları yükledikten sonra programı açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz çıkıyor.

oig5su0.png

Ondan sonra cihazımızı takıyoruz. Cihazımız uygun ise Jailbreak butonu aktif olacak.

3fvALhq.png

Sorun yok ise Jailbreak tuşuna basınca yükleme başlıyor.

Yüklemenin yarısında cihaz reboot edilecek ve sizden menüde oluşan ikona tıklamanız istenecek.

3mgZJFg.png

Ondan sonra ise yükleme devam edecek. Sonunda cihaz yeniden başlayacak ve aşağıdaki ekran gelecek. Yaklaşık 10 dakika içinde geçiliyor.

sj9ojfw.jpg

Sonra ise cihaz bir kere daha yeniden başlayacak ve normal şekilde açılacak. Artık işlem sorunsuz bitti.

1jIUquQ.png

Artık internet üzerinden istediğiniz bir programı araştırıp, Cydia'dan indirerek cihazınızı özgürleştirmeye başlayabilirsiniz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hiçbir şey alıntı değildir.

Doğabilecek sorunlardan ben ve Technopat Forum sorumlu değildir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı