Japonlar kadar zeki olabilir miyiz?

Merhaba. Sizce Japonların zeka seviyesine ulaşabilmemiz teknik olarak mümkün müdür? Japonya'nın IQ ortalaması hep yüksek oluyor. Bilimde bizden çok öndeler.
Zekiden ziyade çok çalışkanlar. Kültürleri ve adetleri çalışmayı ''emrediyor''. Ki bundan dolayı bilimde hızlı bir gelişme yaşadılar. 2.Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında. Ama genç Japonlarda kültüre bağlılık neredeyse yok. Ama çalışma aynı tempoda. O yüzden gençlerde psikolojik rahatsızlıklar, asosyallik, hikikomorilik, ve intihar oranları, eski nesile göre kat kat daha arttı.

Zekiden ziyade çok çalışkanlar. Kültürleri ve adetleri çalışmayı ''emrediyor''. Ki bundan dolayı bilimde hızlı bir gelişme yaşadılar. 2.Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında. Ama genç Japonlarda kültüre bağlılık neredeyse yok. Ama çalışma aynı tempoda. O yüzden gençlerde psikolojik rahatsızlıklar, asosyallik, hikikomorilik, ve intihar oranları, eski nesile göre kat kat daha arttı.
Keşke Japonyaya gidebilsem. :(

Japonlar zeki mi? Sanmıyorum. Çalışkan mı, bak o konuda da şüphelerim var. Hani şüphe çalışıp çalışmamaktan ziyade, çok garip bir hal alması nedeniyle.

Kurulu çok sıkı bir sistemleri var. Çalışma, yaşam, kültür ve ahlak sistemleri, bizde ya da bir Avrupa ülkesinde göremeyeceğimiz kadar sıkı. Dışarıdan çok iyi görünüyor, içerinden o kadar iyi olduğunu sanmıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnsanlarda garip bir Japon kültürüne ve milletine özenti var. Zannediyorum bu, kapalı kutu olmasından kaynaklanıyor. Farklı ve gizli olan şeyler genel olarak çok ilgi görür. Yanlış anlaşılmasın, bunu da Japonları aşağılamak ya da kendimizi yüceltmek için söylemiyorum.

Japon’lar zeki değiller. Toplumsal yapı ve tarihsel bağlamları bugün yüksek zeka kullanımı ve örgütlenme modeli üzerine kurulu. Benzeri ilişkileri endüstrileşmiş Almanya, Britanya gibi uluslarda görebilirsiniz. İş modelleri belirli kurallara bağlı, yüksek verim ve yüksek azim üzerine kurulu. Eğitime verilen önem çok eskiye dayanmakta. Bunlar içerisinde teknik, mantıki düşünme becerileri çok önemli. Türkiye’nin zorunlu eğitime geçişi, sanayileşme ve kapitalistleşme dönemi çok geç bir döneme dayanır. Türkiye, 1950’lere kadar burjuva sınıfına sahip değildi. Oysaki Japonya’da hem burjuva hem de sanayi çoktan gelişmişti. İkinci Dünya Savaşı’ndan yıkılsalar da eğitim ve teknik örgütlenme modellerinin içselleştirilmesi tekrardan yükselmelerine neden oldu. Aynı şekilde Batı Avrupa ülkelerini de gördük.
Bugün Sony’de çalışan herkesi öldürseniz de Sony markasını, Sony tüzel kişiliğini öldüremezsiniz. Yeni nesil çalışanlar Sony’i yaşatacaktır.
Kısacası zeka seviyesi, sosyo ekonomik sermaye türlerine bağlı. Yoksa dünyada herkesin zeka seviyesi nadir kişiler hariç aynı. Bugün Google’ın başında bir Hintli görürken Hindistan’da inek dışkısıyla covid’den korunmaya çalışan insanlar görüyoruz.

Japonlar zeki değiller sadece en iyisini yaşamak için çocukken bile çalışıyorlar. Çünkü orda ya iş adamı oluyorsun ya da K-popcu (adından emin değilim) sürekli çalışmak zorunda kalıyorlar çünkü bir yarıştalar. Yaptın yaptın yapmadığın zaman depresyon, intiharlar yükseliyor. Yani aslında rekabet oranı aşırı fazla.

Japonlar zeki değiller sadece en iyisini yaşamak için çocukken bile çalışıyorlar. Çünkü orda ya iş adamı oluyorsun ya da K-popcu (adından emin değilim) sürekli çalışmak zorunda kalıyorlar çünkü bir yarıştalar. Yaptın yaptın yapmadığın zaman depresyon, intiharlar yükseliyor. Yani aslında rekabet oranı aşırı fazla.
Jpop oluyor orada. Kpop kore için geçerli.

私たちはできません、彼らは私たちよりも優れています。
A-a yok bir şey olamayız.

Japon kültürü gerçekten muhteşem. Japon kültürünü yakınen tanıyorum. Gerçekten zeki değil çalışkanlar. Matematik alanlarda başarısı gerçekten orta düzeyin üstü.

Yeni konular

Geri
Yukarı