Japonya Amazon'dan Nasıl Alışveriş Yapılır?

Katılım
24 Haziran 2021
Mesajlar
2
Japonya'dan ben de bir ekran kartı beğendim ve almaya karar verdim ama bu kartların komisyonları sinirimi bozuyor. Daha önce alışveriş yapan arkadaşlar varsa bu komisyondan kurtulmanın yolu yok mudur? Daha az komisyon vermenin? %5-7 arası komisyonlardan bahsediliyor sanal kartlarda.
 

erencihan

Yoctopat
Katılım
25 Ağustos 2021
Mesajlar
1
Tecrübe ettiğim için ne gibi problem yaşayabilirsin bilgi vereyim.
1- Amazon Japonya'dan alışveriş için yeni bir hesap açmak gerekiyor. Amazon TR veya global hesabınla giriş yapamıyorsun.
2-alışveriş için kullanacağın kredi kartının senin adına olması ve aktif kullanılması önemli. Ayrıca sipariş adresinle kredi kartının ekstre adresi aynı olması da kredi kartının sana ait olduğunu ispat edebilmek için işleri kolaylaştırır. Çünkü ilk sipariş verdiğinde büyük bir ihtimalle hesabın dondurulacak ve kredi kartının sana ait olduğunu ispat edecek evrakları göndermeni talep edecek.
3- hesabı açarken kullandığın bilgilerin hepsinin doğru olmasına dikkat etmelisin. Küçük bir hata bile hesabın tamamen kapatılmasına sebep olabilir.
4-ilk alışverişten sonra hesabın donduruldu diyelim, tüm iletişim yolların kapanacak. Bir tek hesabına girmeye çalışırken senden kredi kartının sana ait olduğunu ispatlamak için evrak yükleme ekranı olacak. Eğer bu aşamada yetersiz evrak gönderirsen (japonların affı yok) sonsuza kadar hesabın kapanır.
5-bu aşamada sakın yeni bir hesap açma. Güvenilirliğini iyice düşürmüş olursun açtığın tüm hesaplar kapatılır.
6- hesabını açtırmak için evrak gönderirken 5 belge yükleme hakkın var. O yüzden kredi kartının sana ait olduğunu doğrulayacak belgeleri göndermeye dikkat et. Mesela son 2 ayın kredi kartı ekstresini PDF formatında yükleyebilirsin. Artı hesap uzmanı Türkçe evrakı görünce kim uğraşacak deyip direk hesabını tamamen kapatmasın diye son kredi kartı ekstrenin bir çıktısını alıp üzerinde ad-soyad, adres, kart numarası olan kısımları işaretleyip yanına İngilizce açıklama yapabilir, ekstrede varsa Amazon'dan yaptığın siparişleri de işaretleyebilirsin. Ekstrenin boş bir yerine de Amazon kayıt için kullandığın cep tel. Numaranı yazarak altına ad soyad imza atabilirsin. Son olarak garanti olsun diye T.C. Kimlik kartını tarayıp onu da yükleyebilirsin. Ekstra olarak bu işlemden sonra bir daha iletişim şansın olmayacağı için, kendini iyice ifade edebileceğin bir yazı kaleme alıp PDF olarak istenen evraklara ekleyebilirsin.
7- eğer inceleme sonucu hesap uzmanı ikna olursa, hesabını aktifleştirecek ve sonrasında istediğin kadar sipariş verebileceksin :)

Eğer sabırlıyım, mutlaka Japonya'dan alış yapmak istiyorum diyorsan bu sürece hazırlıklı ol :D

Askıya alınan hesabın açılması için ekstre falan yüklemek zorunda mıyız? Ben kişisel bilgilerimi paylaşmak istemiyorum çünkü.
 
Yukarı