Japonya, Güney Kore'yi rahat kadın hükümeti konusunda "derhal" harekete geçmeye çağırdı

Nakerosu

Hectopat
Katılım
11 Ekim 2018
Mesajlar
6.029
Makaleler
27
Çözümler
29
Yer
Japonya, Tokyo
Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi Güney Kore'yi, Japon hükümetine Cumartesi günü kesinleşen eski "rahat kadınlara" tazminat ödemesini emreden bir mahkeme kararına karşı "derhal" harekete geçmeye çağırdı.

Motegi, Seul mahkemesinin 8 Ocak kararının kesinleşmesinin ardından Tokyo'nun temyiz etmemesiyle yaptığı açıklamada, "Karar açıkça uluslararası hukuka ve Japon ve Güney Kore hükümetleri arasındaki bir anlaşmaya aykırıdır. Son derece üzücü ve kesinlikle kabul edilemez." Dedi.

Motegi, "Japonya, Güney Kore'yi, bir devlet olarak kendi sorumluluğu altında uluslararası hukuku ihlal ederek bu devleti düzeltmek için derhal uygun önlemleri almaya çağırıyor" dedi.

Japonya, eski rahat kadınlarının Japon askeri genelevlerinde açtıkları davanın, uluslararası hukuka göre bir devletin yabancı mahkemelerin yargı yetkisine karşı korunmasına izin veren bir ilke olan egemen dokunulmazlığı gerekçesiyle reddedilmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca, kararın, Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki 1910-1945 sömürge yönetimi ile ilgili tüm iddiaları çözen 1965 ikili anlaşmasına ve iki hükümetin rahat kadın sorununu "nihayet ve geri döndürülemez bir şekilde" çözmek için imzaladığı 2015 anlaşmasına aykırı olduğunu iddia etti.

Rahatlık kadınları terimi, çoğu Koreli olan ve II.Dünya Savaşı sırasında Japon askeri genelevlerinde çalışmaya zorlanan kadınlar için bir örtmecedir.

İki ülke, uzun süredir devam eden anlaşmazlığı "nihayetinde ve geri döndürülemez bir şekilde" çözmek için 2015 yılında anlaşmaya vardı. Anlaşmanın bir parçası olarak Japon hükümeti 1 milyar yen ödedi. Fonlar bir vakıf aracılığıyla eski rahat kadınlara ve ölenlerin ailelerine dağıtıldı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae In, savaş zamanı işgücüne ilişkin başka bir anlaşmazlık nedeniyle şimdiden tarihi bir dip noktasında olan ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla, Japonya ile olan kavgaya ilişkin bir çözümü Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında görüşmek istediğini söyledi.

Ancak Japon yetkililer, karşılıklı bir zemin bulmak için görüşmeler yapma fikrine karşı çıktılar ve bunun Japonya'nın sorumluluğu değil, uluslararası ve ikili anlaşmaları bozarak bir çözüm bulmak için Güney Kore tarafına kaldığını söylüyorlar.
@Reka3237 konuya davetlisin.
 
Son düzenleme:

Yeni konular

Yukarı