Java ile mi başlamalıyım yoksa farklı bir dille mi?

CanK26

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Günümün çoğunu çok boş geçiriyorum bari kodlama öğreneyim dedim amacım ise Java dilini öğrenmek ve onunla Minecraft'ta Mod yapabilmek. Asıl sorum direk Java öğrenerek mi başlamam iyi olur yoksa farklı bir dil öğrenim Java'ya geçmem daha mı rahat olur. Ayrıca Java'dan sonra Unity ile oyun tasarımcılığınada başlamak istiyorum ancak Java ön planda tabii.

Başladığınız dilin pek de bir önemi yok. Öğreneceğiniz şey programlama, dil değil.

Amacınız şimdiden belliyse o şekilde devam edin. Java da başlangıç için uygun zaten genel anlamda. Unity'de de C# kullanırsınız, Java'yla birbirlerine benzedikleri için rahat olur zaten.

Asıl önemli olan şey şu; boş vaktin var diye mi Java öğrenmek istiyorsun? Yoksa sevdiğin için mi? Eğer sevdiğin için ise cevabım; direkt olarak Java'yla girebilirsiniz. Bir sorun olmaz.

Her hangi bir dil üzerinde tüm yapıları öğrenirsen diğer dillere geçişin oldukça kolay olacaktır. Öğrenme sürecinin daha keyifli olması için, amaçladığın proje ile ilgili dili öğrenmeni tavsiye ederim. Ancak Java'da diğer diller gibi kullanışlı bir ide olmaması sizi sıkabilir.

Herhangi bir dil üzerinde tüm yapıları öğrenirsen diğer dillere geçişin oldukça kolay olacaktır. Öğrenme sürecinin daha keyifli olması için, amaçladığın proje ile ilgili dili öğrenmeni tavsiye ederim. Ancak Java'da diğer diller gibi kullanışlı bir IDE olmaması sizi sıkabilir.

Eclipse var.

Asıl önemli olan şey şu; boş vaktin var diye mi Java öğrenmek istiyorsun? Yoksa sevdiğin için mi? Eğer sevdiğin için ise cevabım; direkt olarak Java'yla girebilirsiniz. Bir sorun olmaz.

Şöyle söyleyeyim Minecraft'ta modlara hayranım normal oyundan daha çok eğlenceli yapıyorlar ve bende mod yapmak istiyorum ve mod yapımı için Java bilgisine ihtiyacım var yani evet sevdiğim için yapmak istiyorum diyebilirim sanırım.

Başladığınız dilin pek de bir önemi yok. Öğreneceğiniz şey programlama, dil değil.

Amacınız şimdiden belliyse o şekilde devam edin. Java da başlangıç için uygun zaten genel anlamda. Unity'de de C# kullanırsınız, Java'yla birbirlerine benzedikleri için rahat olur zaten.

O zaman Java'yla başlayayım.

Herhangi bir dil üzerinde tüm yapıları öğrenirsen diğer dillere geçişin oldukça kolay olacaktır. Öğrenme sürecinin daha keyifli olması için, amaçladığın proje ile ilgili dili öğrenmeni tavsiye ederim. Ancak Java'da diğer diller gibi kullanışlı bir IDE olmaması sizi sıkabilir.

Diğer diller kadar kullanışlı olmaması derken ne dediğinizi anlamadım. Java'nın yapabileceği şeyler diğer yazılım dillerine göre daha az mı?

Şöyle söyleyeyim Minecraft'ta modlara hayranım normal oyundan daha çok eğlenceli yapıyorlar ve bende mod yapmak istiyorum ve mod yapımı için Java bilgisine ihtiyacım var yani evet sevdiğim için yapmak istiyorum diyebilirim sanırım.

Önemli olan şey modlara hayran olman değil, programlamaya hayran olmandır. Örneğin çok fazla oyun oynayan birini düşün, bu kişi oyunları çok sever ancak oyun yapamaz. Bu da aynen böyle. Modlara hayran olabilirsin, ancak mod yapmak... İşte o bambaşka bir şey.
Önemli olan şey modlara hayran olman değil, programlamaya hayran olmandır. Örneğin çok fazla oyun oynayan birini düşün, bu kişi oyunları çok sever ancak oyun yapamaz. Bu da aynen böyle. Modlara hayran olabilirsin, ancak mod yapmak... İşte o bambaşka bir şey.

Benim sana tavsiyem direkt olarak mod yapmaktan değil de, Minecraft modlamak olur. Ama düz modlamak değil, mod paketi oluşturma, 100-200 modu stabil bir şekilde çalıştırmak vb. gibi işler üzerine yüklenmeni tavsiye ederim. Hatta zevk alıyorsan ilk olarak morrowind modlamakla başlamalısın, Morrowind'le beraber mod kurmayı, modların nasıl çalıştığını, ve çalışma mantıklarını anlamış olursun. Benim sana tavsiyem ilk önce morrowind modlamak, sonra Minecraft modlamak, sonra mod yapmak yolunda ilerlemenendir.
Tavsiye ettiğim yol şudur; morrowind modlamak -> Minecraft modlamak -> Java, C# ve Unity öğrenmek -> mod yapmak.

Not: Oyun yapmak kadar zor olmasa da, yukarıda da bahsettiğim gibi uğraş isteyen bir iş...

Son düzenleme:
Eclipse'i kullanışlı olarak görmüyorum. Tabii oyun yapımı için farklı IDE'ler olabilir, bir tecrübem olmadığı için oyun ile ilgili net bir şey söyleyemem. Ancak form uygulaması yapmaya kalkarsanız Visual Studio'nun ve Net Framework'ün kolaylığını ve Java/Eclipse'de form uygulaması yapmanın zorluğunu yaşayan bilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı