Java ile nasıl Online oyun yapılır?

igrahiga

Decapat
Daha fazla  
Selam ben igrahiga. Basliktan da anlasildigi gibi Java da Online oyun nasıl yapilir? Yani bunu soketler ile yapilacagini biliyorum. Ama arkadasim hareket ettiginde bende nasıl gosterecegim? Yani 2 kisi oyuna nasıl girilir? IP ile port islemleri nasıl yapilir? Ve detayli olarak bunlarin kodlari ne?(public class /*deneme{} burada tum kodlar yazilir*/ gibisinden). Yardim ederseniz inanilmaz mutlu olacağım.

Cevabinizi bekliyorum :)
-İgrahiga

Selam ben igrahiga. Basliktan da anlasildigi gibi Java da Online oyun nasıl yapilir? Yani bunu soketler ile yapilacagini biliyorum. Ama arkadasim hareket ettiginde bende nasıl gosterecegim? Yani 2 kisi oyuna nasıl girilir? IP ile port islemleri nasıl yapilir? Ve detayli olarak bunlarin kodlari ne?(public class /*deneme{} burada tum kodlar yazilir*/ gibisinden). Yardim ederseniz inanilmaz mutlu olacağım.

-İgrahiga

Bütün bunları sadece Swing ya da AWT ile yapmak açıkçası çok zor. Bunun için ilk olarak bir oyun motoru seçmeniz lazım. Mantık olarak da bir tane sunucu bir tane istemci olacak ve iki tarafta da ikişer tane obje olacak. Her taraftaki objelerden birini oyunculardan kontrol edecek ve diğerini de soketten gelen verilere göre hareket edecek. Temel mantığı bu şekilde. Büyük ve 2'den fazla oyuncu olan oyunlarda oda sistemi vardır yani bir adet sunucu olur ve bütün oyuncular ona bağlanır. Tabi kişi sayısı kadar da karakter oyunda olur. Bu işler için adını duyduğum LWJGL (Light Weight Java Game Library) var ve bunun örneklerinden biri de Minecraft. Kod kısmına gelirsek Kocaman kodun tamamını yazıp atmak ne kadar mantıklı olur onu bilmem ama kendiniz yapacaksanız internetten Java'da soketler ve bu oyun kütüphanesi hakkında bol miktarda örnek incelemenizi ve dokümantasyon karıştırmanızı öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:

-İgrahiga
Tcp ve udp protokollerini kullanarak server-client arasında veri alıp göndereceksin. Oyunda Oda sistemi var ise biraz daha karışık oluyor işler. Orasını bende tam bilmiyorum. Soket programlama bilgin olması gerekiyor. (Oda sistemine örnek vermek gerekirse; LoL, CS:GO, Pubg gibi oyunlar)
Ama arkadasim hareket ettiginde bende nasıl gosterecegim?
Sunucu tüm kullanıcıların pozisyon, rotasyon bilgilerini tutacak. Eğer herhangi bir kullanıcı pozisyonunu değiştirdiğinde bunu sunucuya iletecek ve sunucu gerekli işlemleri yaptıktan sonra tüm kullanıcılara hareket eden kullanıcının yeni pozisyonunu döndürecek.
Ve detayli olarak bunlarin kodlari ne?
Buraya yazılacak kodlar değil ki bunlar. Özellikle sunucu tarafı complex bir sistem.

@RaSGooL cok cok tesekur ederim. Sizler gibi yardim sever insanlarin olmasi cok iyi. Bu arada cs:go ile pubg dedin oda sistemini anladim :D. Yardimlarin icin minnettarim :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı