Java mı Kotlin mi?

zettacyx rev2.0

Hectopat
Merhaba Technopat Sosyal ailesi. Ben Android oyun programlama odaklı olarak bir programlama dili öğrenmek istiyorum. Bunun için Java ve Kotlin arasında kaldım. Bildiğiniz gibi Java gelenekselleşmiş gibi. Kotlin ise yeni çıktı sayılır. Çoğu yazılarda, makalelerde Kotlin, ama kullanıcı forumlarında (2017) Java öneriliyor. Sizin fikriniz nedir? Eğer başka bir dil öneriniz varsa yazabilirsiniz.

Oyun programlayacaksan c#.
Hem Java ya cok benzer, ayni anda onu da ogrenmis olursun, hem de unity scripti yazarken kullanirsin. Piyasadaki oyunlarin ezici cogunlugu unity ile yapiliyor android icin, java kullanan daha az.
Oyunu birak, henuz uygulama marketi icin dahi Kotlin cok yeni.

Oyun programlayacaksan c#.
Hem Java ya cok benzer, ayni anda onu da ogrenmis olursun, hem de unity scripti yazarken kullanirsin. Piyasadaki oyunlarin ezici cogunlugu unity ile yapiliyor android icin, java kullanan daha az.
Oyunu birak, henuz uygulama marketi icin dahi Kotlin cok yeni.

Kotlin de zaten Java üzerine yazılmış bir dil ve Kotlin' de Java' dan daha az kod yazmak gerekiyormuş. Hem de bütün Java kütüphanelerine ulaşabililir ve istediğimiz zaman Kotlin' de yazılmış uygulamanı Java dosyasına çevirebileceğimiz söyleniyor.

Kotlin de zaten Java üzerine yazılmış bir dil ve Kotlin' de Java' dan daha az kod yazmak gerekiyormuş. Hem de bütün Java kütüphanelerine ulaşabililir ve istediğimiz zaman Kotlin' de yazılmış uygulamanı Java dosyasına çevirebileceğimiz söyleniyor.
Java uzerine yazilmis degil, JVM uzerinde calisiyor Scala gibi, o yuzden ayni libleri kullanabiliyorsun.
Ana amac oyunsa bence Java ya da Kotlin yerine C# dedigim gibi ama tercih senin.

Java uzerine yazilmis degil, JVM uzerinde calisiyor Scala gibi, o yuzden ayni libleri kullanabiliyorsun.
Ana amac oyunsa bence Java ya da Kotlin yerine C# dedigim gibi ama tercih senin.
C# ile mobil uygulama yapma konusunu biraz araştırdım ama sonuçlar bana pek iç açıcı gelmedi. Uygulamaların Xamarin kullanarak yapıldığını ama çok hata olduğunu ve Xamarin' in pralı olduğunu söyleyen yerler var.

C# ile mobil uygulama yapma konusunu biraz araştırdım ama sonuçlar bana pek iç açıcı gelmedi. Uygulamaların Xamarin kullanarak yapıldığını ama çok hata olduğunu ve Xamarin' in pralı olduğunu söyleyen yerler var.

Yok, Xamarin le ugrasma.
Oyun yapacagim demissin ilk mesajinda, o yuzden Unity gibi bir oyun motoru kullanip oyun yaparsin muhtemelen ilk baslarda.
Unity de C# kullaniyor scriptler icin.
O sebeple C# ogren dedim.

C# ile baslarsin, programlama temelini atarsin; sonra da Unity ogrenip yine C# kullanarak istedigin platformda oyun yazabilirsin.

Java ile C# zaten cok benziyor, ileride uygulama yazmak istersen Android icin Java ogrenirsin.
Bir kere OO bir programlama dilini ogrenince digerleri de kolay gelir, istersen sonra Kotlin ogren, farketmez.

Blueprint [emoji57]

Tek başına yapacaksan pek bir şey bekleme. Sonuçta 3D modeli, fiziği, animasyonu, ses, fotoğraf için DSLR ya da aynasız makine, dokuları, ( Normal map ile bitmez bunlar...), kodlama dili ve en önemlisi bilgisayarın.

Böyle basit veya pek ileri düzey olmayacaksa Unity kullan. Fakat ben ciddi ciddi oyun geliştiriyorum diyorsan UE4.

Blueprint [emoji57]

Tek başına yapacaksan pek bir şey bekleme. Sonuçta 3D modeli, fiziği, animasyonu, ses, fotoğraf için DSLR ya da aynasız makine, dokuları, ( Normal map ile bitmez bunlar...), kodlama dili ve en önemlisi bilgisayarın.

Böyle basit veya pek ileri düzey olmayacaksa Unity kullan. Fakat ben ciddi ciddi oyun geliştiriyorum diyorsan UE4.

Dediğinizi anladım ama hangi dil öğrenmeliyim. Aslında başlarda pek grafik odaklı oyun yapacağımı sanmıyorum ama belki ileride olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı