Javascript Framework Önerisi

ogren.css

Centipat
Merhaba, Javascript öğrenmeye başladım. Önceden programlama tecrübem olduğu için çabuk aşina oldum. Daha çok front end tarafına yönelmek istiyorum ama frameworklar hakkında pek bilgim yok. Bunlardan hangisini veya kaçını öğrenmem gerekiyor? Mesela Angular, jQuery, Reactjs, Bootstrap. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bu frameworklar hakkında bana bilgi verebilirse çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisini öğrenmem yeterli mi yoksa birini mi öğrenmeliyim? Bir de jQuery hakkında düşünceleriniz neler? Nasıl bir frameworkdür?
Jquery kütüphanesi çok kullanılsa da geçerliliğini kaybetti diyebiliriz.
JS dünyasında sürekli yeni bir şeyler çıkıyor ve bazı şeyler çabuk eskiyor. Ömürlük olarak bakmayın.
JavaScript'i iyi öğrendikten sonra framework leri öğrenmek çok zamanınızı almaz zaten.
React veya Vue öğrenebilirsiniz mesela.

Şunu öğren demek doğru olmaz, Frontend dünyası hızlı gelişiyor ve yazılımcılar olarak değişen ihtiyaçlara göre bizlerde değişmek zorundayız. Piyasaya göre şekil almalısın.

jQuery zamanında çok iyiydi, çokta kullanıldı, halen sürüyle iş bulabilirsiniz fakat artık geçerliliğini yitiriyor, uzun vadede iyi bir yatırım olmaz.
React ve Vue şu anda en çok tercih edilen kütüphaneler. Fakat bunlarda bir gün geçerliliğini yitirecek.

Size tavsiyem öncelikle JavaScript ve yeni versiyonlarını (ES6, ES7 vb.) incelemeniz. JS temeliniz olursa yarın çıkacak her kütüphaneyi kolaylıkla anlar ve kullanabilirsiniz.

Şunu öğren demek doğru olmaz, Frontend dünyası hızlı gelişiyor ve yazılımcılar olarak değişen ihtiyaçlara göre bizlerde değişmek zorundayız. Piyasaya göre şekil almalısın.

jQuery zamanında çok iyiydi, çokta kullanıldı, halen sürüyle iş bulabilirsiniz fakat artık geçerliliğini yitiriyor, uzun vadede iyi bir yatırım olmaz.
React ve Vue şu anda en çok tercih edilen kütüphaneler. Fakat bunlarda bir gün geçerliliğini yitirecek.

Size tavsiyem öncelikle JavaScript ve yeni versiyonlarını (ES6, ES7 vb.) incelemeniz. JS temeliniz olursa yarın çıkacak her kütüphaneyi kolaylıkla anlar ve kullanabilirsiniz.
Peki bir şey soracağım? React tam olarak nedir? Yani React js ve React Native diye iki kavram duydum. bunlar tam olarak ne yapmamızı sağlıyor. Bir de son olarak Node.js hakkında düşünceleriniz neler? Belki backend tarafınada yönelebilirim. O yüzden soruyorum.

Ya bunların babaları jquery sen javascript öğren, kullanman gereken yerlerde jquery kullan , server tarafı da nodejs takıl , çok takılma zaman kaybı istediğin zaman istediğin frameworku kullan çok basit oturup da öğrenmek için kasma kendini javascript öğren gerisi gelir.

Ya bunların babaları jquery sen javascript öğren, kullanman gereken yerlerde jquery kullan , server tarafı da nodejs takıl , çok takılma zaman kaybı istediğin zaman istediğin frameworku kullan çok basit oturup da öğrenmek için kasma kendini javascript öğren gerisi gelir.
Teşekkür ederim. Youtube üzerinden Javascript öğrenmeye devam ediyorum. Ecmascript6'ya geçiyorum. Bir de javascript iş bulma konusunda nasıldır? Şu anda stajyer ilanlarına bakıyorum ama gözüm çok korkuyor. Sektördeyseniz biraz bilgi verebilir misiniz?

Nodejs yi aktif halde kullanan birisi olarak , javascript'in hikayesi bitmez sürekli gelişecek sistemler geliştikçe browser tabanlı oyunlar artacak vs. Tr de iş bulmak ne kadar kolay bilmiyorum ben bundan 10 sene önce kargo firmasına gittim dedimki ingilizce var word excel felan filan hızlı yazma cart curt.Sonuç işe alınmadım:D Harf arayan kızı işe aldılar::D

Nodejs yi aktif halde kullanan birisi olarak , javascript'in hikayesi bitmez sürekli gelişecek sistemler geliştikçe browser tabanlı oyunlar artacak vs. Tr de iş bulmak ne kadar kolay bilmiyorum ben bundan 10 sene önce kargo firmasına gittim dedimki ingilizce var word excel felan filan hızlı yazma cart curt.Sonuç işe alınmadım:D Harf arayan kızı işe aldılar::D
Malaasef her yerde insanların hakkı yeniyor. İnşallah gönlünüze göre olur her şey.

Geri
Yukarı