Çözüldü JavaScript toplama ve çıkarma işleminde sorun

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Kod:
var x = Number(e.target.value)

Olan satırı.

Kod:
var val = e.target.value;
var x = parseFloat(val.substring(0,val.length - 1));

İle değiştirin.
Kod:
var x = Number(e.target.value)

Olan satırı.

Kod:
var x = parseFloat(val.substring(0,val.length - 1));

İle değiştirin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Number metoduyla döndürülen ondalıklı sayılarda çıkarma işlemi yaparken nedeniniği bilmediğim bir sorun oluyor. Biz de sayıyı direkt float olarak okuyup işlem yaptırdık.

Float: Ondalıklı sayıları da tutabilen veri tipi.

Number metoduyla döndürülen ondalıklı sayılarda çıkarma işlemi yaparken nedeniniği bilmediğim bir sorun oluyor. Biz de sayıyı direkt float olarak okuyup işlem yaptırdık.

Float: Ondalıklı sayıları da tutabilen veri tipi.

Hocam yaptığınıza göre ilk 2 kitabı int sayıya dönüştürüyor ondalıklı olarak almıyor son 2 kitap için de ondalıklı yapıyor.

1652979571553.png

Sayıları çekebilmem için value dışında önerebileceğiniz yöntem var mı?

Kusura bakmayın bir hatam olmuş.
Kod:
var x = parseFloat(val);
Direkt olarak bu şekilde kullanırsanız problem olmayacaktır.
Bir de HTML kısmında button'ların value propertylerinde hepsini 25.90, 23.90 gibi küsüratını tam olarak yazarak deneyin.

Kod:
var x = parseFloat(val);
Bir de HTML kısmında Button'ların Value propertylerinde hepsini 25.90, 23.90 gibi küsuratını tam olarak yazarak deneyin.

1652980049995.png

Hocam ne kusuru şu kod beni delirtmek üzere ne yaparsam yapayım olmuyor. Son dediğiniz sadece float olanı da hata veriyor. Önceki hali ile böyle hata yoktu ama ondalıklı almıyordu. Başka bir hata yaptım galiba ama nerede bulamadım.

Kod:
var x = parseFloat(val);
Bir de HTML kısmında button'ların value propertylerinde hepsini 25.90, 23.90 gibi küsüratını tam olarak yazarak deneyin.
Hocam ben bununla deneyice çalıştı. Emin misiniz çalışmadığına?

1652980739229.png

Sürekli bu hatayı alıyorum.

Tahminim toplama işleminde ve çıkarma işleminde sorun olması çünkü 2.sayıyı toplarken veya 2. sayıyı çıkarırken sapıtıyor. Ama hem toplam hem de X'i float olarak tanıttığım halde devam ediyor.
Hocam kodumda sorun yokmuş.

1652988392287.png

Bunun çıktısı

1652988405470.png

Bu. Peki bu nasıl olabiliyor. ParseInt verdiğim de 66'ya yuvarlıyor. Number verdiğimde veya float verdiğim de ise hata alıyorum virgüller uzayıp gidiyor.

Anlayan biri varsa lütfen yardımcı olsun.
@Muofer selamlar hocam bir bilgin var mı?

console.log(1.3 + 1.1); Çıktısı > 2.4000000000000004

Son düzenleme:

Geri
Yukarı