Javascript, Web programlamada yeterli mi?

One Face

Hectopat
Selamünaleyküm. Javascript, Web programlamada back end ve front end için tek başına yeterli mi?
Yoksa ekstradan dil lazım mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamünaleyküm. JavaScript, Web programlamada back end ve front end için tek başına yeterli mi?
Yoksa ekstradan dil lazım mı?

Aleykümselam JavaScript backend dili değildir, yetersiz kalır. Veri tabanı işlemleri yapamazsın ama Web tasarlamada CSS HTML şart ve React, Vue, Angular'dan en az biri yeterlidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
CSS ve tabiki HTML lazım.

Edit: Sadece JS ile yazamazsınız diye biliyorum. Yanına HTML ekleyebilirsiniz fakat bu seferde göze hiç hoş gelmeyen sadece yazı ve resimlerden ibaret bir web siteniz olur.
Hocam HTML ve CSS'yi ayrıyeten belirtmeye ihtiyaç duymadım.
Aleykümselam JavaScript backend dili değildir, yetersiz kalır. Veri tabanı işlemleri yapamazsın ama Web tasarlamada CSS HTML şart ve React, Vue, Angular'dan en az biri yeterlidir.
Peki backend için ne lazım?
@Berkay Davas

Aleyküm selam Javascript backend dili değildir yetersiz kalır.
Node.js ve NoSQL kavramlarını bilmiyorsun sanırım. Back-end için de Node.js ile JS gayet yeterlidir ancak amacına göre değişir. Ne tarz uygulamalar yapmak istiyorsun?

Son düzenleme:
Nodejs’den harberdarım elbette arkadaş sadece JavaScript’ten bahsetmiş.
Frameworkleri farklı dil sanıyorsunuz galiba. :D

Yapacağınız işe göre node.js kullanabilirsiniz ama bana sorarsanız eskide kalmış dahi olsa PHP öğrenmek işinize yarayacaktır. Özellikle TR'de çoğu sunucu PHP üzerine çalışıyor. PHP öğrenenimi çok zor olmayan bir dil, halada baya iş görür durumda.
Yapacağınız işe göre node.js kullanabilirsiniz ama bana sorarsanız eskide kalmış dahi olsa PHP öğrenmek işinize yarayacaktır. Özellikle TR'de çoğu sunucu PHP üzerine çalışıyor. PHP öğrenenimi çok zor olmayan bir dil, halada baya iş görür durumda.

Son düzenleme:
Frameworkleri farklı dil sanıyorsunuz galiba. :D

Hocam JS,HTML,CSS öğrendim diyelim. PHP'yi ne kadar sürede kavrarım? Ve bunların hepsini ne kadar sürede yeterli seviyede öğrenirim(SQL dahil)? Orta seviye öğrenme hızını baz alırsak. En azından kendinizi kriter alın.

Hocam JS,HTML,CSS öğrendim diyelim. PHP'yi ne kadar sürede kavrarım? Ve bunların hepsini ne kadar sürede yeterli seviyede öğrenirim(SQL dahil)? Orta seviye öğrenme hızını baz alırsak. En azından kendinizi kriter alın.
Bunu bilmek zor, ben senin durumunu bilmeden yorum yapamam. Benim öğrenme tarzım senden farklıdır, senin öğrenme tarzın benden. Genelde web işlerinde tek kişi çalışmaz zaten. Tabii ki çalışan vardır ama genel olarak front ayrı back ayrı kişiler tarafından yapılır. Örneğin ben front-end dev. olarak çalışıyorum. PHP bilgim fazla yok ama temelini biliyorum, bazı durumlarda lazım oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı