JBL C100l İncelemesi

Merhaba öncelikle, Türkiye'de çok satılan 100 lirada aşağısındaki kulaklıklara bakarken JBL'in bu modeli aşırı dikkatimi çekti ve acaba neden bu kadar alınıyor diye test edeyim dedim, 1 hafta boyunca test ettim ve bu kulaklığı almak isteyen kullanıcılara yardımcı olabileceğimi düşündüm, neyse lafı fazla uzatmadan ilk önce teknik detaylarla başlayalım.

Kablo Uzunluğu: 1.2 m
Genişlik: 6 mm
Yükseklik: 17.2 mm
Derinlik: 3 mm
Ses Çıkışı: Stereo
Hassasiyet: 100 dB.
Maksimum Güç: 3 mW.
Empedans: 16 Ohm.
Sürücü Çapı: 9 mm.
Frekans: 20 Hz-20 kHz.

Tasarım:
İlk olarak kulaklığın 3 renk seçeneği olduğunu belirteyim, siyah, beyaz ve kırmızı. Ben kırmızıyı tercih ettim çünkü siyah ve beyaz renk beni baydı kulaklıkta neyse, tasarım konusunda diyebileceğim pek bir şey yok klasik JBL tasarımı ve çok marjinal bir tasarımı da yok. Bir tane resmini atayım, flashtan dolayı kırmızı renk biraz daha cırtlak çıkmış olabilir tam öyle değil. Ayrıca kulaklık kişisel olarak benim kulağımı acıttı bunu da dipnot olarak geçeyim.

1603130555544.png

Şimdi kulaklığın ses karakterine gelmeden önce malzeme kalitesi ve dayanıklılığından bahsetmek istiyorum, kabloları çok ince ve karışmaya müsait kablolar bu yüzden bir eksi veriyorum, yassı veya karışma önleyici kablo tasarımı olsa daha iyi olabilirdi, kullanan herkes çok sağlam olduğunu en az 1 yıl dayandığını söylüyorlar ama bu kabloların bu kadar ince olması nasıl dayanıklı kılıyor anlamadım. Şimdi neden bu kulaklığı bu kadar sevmediğimi aşağıda daha net anlatacağım.

Ses karakteri:
Tiz ve bas ağırlıklı bir kulaklık ama büyük bir sorun var, EQ ayarı yapmazsanız tiz sesler aşırı derece kulağınızı tırmalıyor, bass sesleri ise çok vereceğim diye boğuyor, bu fiyata çok daha iyi kulaklıklar var her yönden şimdi onları da söyleyeceğim, neyse ses karakterine devam edersek enstürmanları seçemiyorsunuz mid ve alt seslerde çok başarılı değil, ayrıca bass ve tizz ağırlıklı şarkılarda eğer vokal varsa vokali çok seçemiyorsunuz vokal gölgede kalıyor, bunun sebebi de bassların boğuk ve tizzlerin kulak tırmalayıcı gelmesi.

Son sözler ve alternatif kulaklıklar:
Açıkçası hiç beğenmediğim bir kulaklık, tamam fiyatını göz önünde tutmak lazım ama konu JBL olduğunda insan bu fiyat bandında da olsa rakiplerinden biraz ileri çıkacak bir şey arıyor ama ne yazık ki yok. Şimdi gelelim bu fiyat bandına alabileceğiniz en iyi iki kulaklığa.

Öncelikle linkini atacağım ilk kulaklık salt ses performansında üstüne yok, her sesi çok dengeli veriyor, vokalin sesini o kadar temiz ve net duyuyorsunuz ki resmen tane tane seçiliyor, fiyatına biraz zam gelmiş olsa da düşük bütçeye nazaran beni aşırı şaşırttı, 500-600 TL'ye aldığım TWS kulaklıktan daha iyi sesi var diyebilirim ki zaten araştırırsanız yabancı forumlarda çok önerildiğini görürsünüz, ileride bunların da incelemesi gelebilir, şimdi linkini atmadan önce bu kulaklığın dez avantajını söyleyeyim mikrofon kalitesi hayatınızda görebileceğiniz en kötü kaliteye sahip, 10 liralık kulaklığın daha iyi mikrofonu var, sadece koymak için koymuşlar keşke koymasalardı. Bunun bir de kardeş modelleri var fakat HM serisinde en başarılı olan ve benim önerdiğim HM7 sürümü.

Diğer kulaklığımız ise JBL'den daha iyi ve ses kalitesi var, HM7 ile yarışamasa da HM7 potansiyelinde bir kulaklık, bunun HM7'den farkı ne diye sorarsanız mikrofon kalitesi çok daha iyi ve zengin kutu içeriği ile geliyor, fakat HM7 kadar ses kalitesi yok fakat aralarında dağlar kadar farklar da yok, HM7 daha dengeli. (Buna da zam gelmiş fakat yeni hesap açıp yeni kullanıcı kuponu ile 2 dolar ekstra kar edebilirsiniz.)

Neyse şimdilik incelememizin sonuna geldik, kesinlikle önermediğim bir kulaklık JBL C100 modeli, bu modele nazaran çok daha iyi kulaklıklar var piyasada Türkiye'de neden bu kadar beğeniliyor bu kulaklık anlamış değilim.

Son düzenleme:
Bu bütçede önerdiğim bir kulaklık kendim de kullandığım, Anker Soundcore Verve. Tabi basslar, tizler konusunda pek bir şey bilmiyorum ama bence kulaklık iyi. :)

Merhaba, konuyu okuyan arkadaşlar için uzun kullanım sonunda söylemek istediğim gelişmeler var, ilki kulaklığın sol tarafındaki içindeki filtre çıktı o küçük siyah kısım, ikincisi ise sağ tarafın sesi tamamen gitti, yukarıdaki incelemede haklı çıktım yani, herkesin sağlam demesine karşın o kadar ince kabloların ve plastik bir kulaklığın bu kadar çabuk bozulacağı belliydi, ayrıca çok fazla EQ denedim fakat güzel bir ayar tutturamadım maalesef, eğer mid, alt ve vokal ağırlıklı optimum EQ ayarı bilen birisi bu kulaklık için konuya yazarsa sevinirim, ayrıca konuda bahsettiğim HM7 kulaklığının incelemesi de gelecek, altın rengini aldım dün gece, büyük ihtimalle 1 aya ulaşır elime, kargo dahil 80 TL gibi fiyata aldım, vergisi ile 110TL'yi geçmemesini temenni ediyorum.

Geri
Yukarı