JD240 SSD'li sistem yavaş açılıyor

Alpay Yavaş

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba. Uzun süredir bilgisayarım minimum 70, maksimum 90 saniyede açılıyor. Alalı 1.5 yıl kadar oluyor, en başlarda minimum 3, maksimum 6 saniyede açılıyordu. Bugün ise temiz bir format attım, daha sonra Driver'larını düzgün bir şekilde kurdum. (BIOS da dahil.) Ancak hala daha problem aynı. BIOS'dan Fast Boot seçeneği aktif. Şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim;
AMD Ryzen 3 2300X
ASUS Prime B450M-K
ASUS ROG STRIX RX570 4 GB
Team T-Force Vulcan Z 16 GB (2x8GB) DDR4 3000MHz
James Donkey JD240 240 GB 3D

Dosya Ekleri

• resim_2021-02-13_163454.png
    resim_2021-02-13_163454.png
    71,9 KB · Görüntüleme: 45
  • resim_2021-02-13_163502.png
    resim_2021-02-13_163502.png
    28,7 KB · Görüntüleme: 44
  • resim_2021-02-13_163510.png
    resim_2021-02-13_163510.png
    1,6 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleyen: Moderatör:
Başlangıç uygulamalarını kapatın.
Masaüstünde arka plan resmini düşük çözünürlüklü bir resim seçin ve masaüstü çok kalabalık olmasın.

Bilgisayara takılı klavye, fare vb. şeyleri çıkarıp tekrar deneyin. Varsa HDD'nin de bağlantı kablosunu çıkarın. Genelde sıkıntılı parçalar yüzünden BIOS'a geç ulaşma durumu oluyor.

Merhaba. Uzun süredir bilgisayarım minimum 70, maksimum 90 saniyede açılıyor. Alalı 1.5 yıl kadar oluyor, en başlarda minimum 3, maksimum 6 saniyede açılıyordu. Bugün ise temiz bir format attım, daha sonra Driver'larını düzgün bir şekilde kurdum. (BIOS da dahil.) Ancak hala daha problem aynı. BIOS'dan Fast Boot seçeneği aktif. Şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim;
AMD Ryzen 3 2300X
ASUS Prime B450M-K
ASUS ROG STRIX RX570 4 GB
Team T-Force Vulcan Z 16 GB (2x8GB) DDR4 3000MHz
James Donkey JD240 240 GB 3D
Kronik sorunlu bir SSD zaten hocam. O SSD'ye göre normal değerler.

SSD kronik sorunlu,normaldir.
sorunlu olduğu aşikar zaten fakat herhangi bir uygulama da sorunlu yazmıyor bu konuya anlam veremiyorum. Ya anakartım bozuk ise? çünkü yeni bir SSD sipariş etsem fayda etmeyebilir. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bilgisayara takılı klavye, fare vb. şeyleri çıkarıp tekrar deneyin. Varsa HDD'nin de bağlantı kablosunu çıkarın. Genelde sıkıntılı parçalar yüzünden BIOS'a geç ulaşma durumu oluyor.

Ek olarak HDD takılıydı ancak dünden beri sökülüydü, bu dediklerinizi yaptım ve sonuç 13 saniye çıktı ben buna anlam veremedim yalnız klavyenin ışıklarını açtığımda hoparlörden ince bir ses çıkıyor bunun ile alakalı olabilir mi?

Dosya Ekleri

• resim_2021-02-13_174037.png
    resim_2021-02-13_174037.png
    1,5 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
sorunlu olduğu aşikar zaten fakat herhangi bir uygulama da sorunlu yazmıyor bu konuya anlam veremiyorum. Ya anakartım bozuk ise? çünkü yeni bir SSD sipariş etsem fayda etmeyebilir. Siz ne düşünüyorsunuz?

Burada Recep Hocamın açtığı konuya bakarsanız ve daha birçok konuda JAMES DONKEY uyarılarını gördüyseniz zaten james donkey'in sıkıntılı bir marka olduğunu anlayabilirsiniz. Bence sıkıntıyı başka yerde aramaya gerek yok SSD'niz sıkıntılıdır.

Burada Recep Hocamın açtığı konuya bakarsanız ve daha birçok konuda JAMES DONKEY uyarılarını gördüyseniz zaten james donkey'in sıkıntılı bir marka olduğunu anlayabilirsiniz. Bence sıkıntıyı başka yerde aramaya gerek yok SSD'niz sıkıntılıdır.
evet sanırım sorun onda çok teşekkürler.

evet sanırım sorun onda çok teşekkürler.
Rica ederim hocam ne demek bence Samsung 860 veya 870 evo 250GB modelini alıp Windows'u ona kurun. Bunu ise oyun oynuyorsanız oyun yüklemek için kullanabilirsiniz. Okuma/Yazma hızları oyun için güzel gözüküyor.
Eğer ssd almak istiyorsanız 870 evo modelini öneririm. Benim de bilgisayarım 2 dakikada falan açılıyordu şu an 7-8 saniyede açılıp internete erişebiliyor.

Rica ederim hocam ne demek bence Samsung 860 veya 870 evo 250GB modelini alıp Windows'u ona kurun. Bunu ise oyun oynuyorsanız oyun yüklemek için kullanabilirsiniz. Okuma/Yazma hızları oyun için güzel gözüküyor.
Eğer ssd almak istiyorsanız 870 evo modelini öneririm. Benim de bilgisayarım 2 dakikada falan açılıyordu şu an 7-8 saniyede açılıp internete erişebiliyor.
Alırsam M2 alayım diye düşünüyorum sizce 970 evo nasıl? tavsiye eder misiniz?

Geri
Yukarı