JPEG, PNG, TGA arasındaki farklar

Sizce hangisi daha iyi?

• Oy verenlerin toplamı
    17
Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Merhaba, Source Filmmaker ile ara sıra poster hazırlıyorum. Program render için bu üç seçeneği sunuyor. Sizce hangisi en kalitelisidir?

Kayıpsız ve şeffaf bir kalite istiyorsan PNG kullanmalısın.
Bunların arasındaki en kaliteli türü arıyordum. Teşekkürler.

İnternete göre TGA-PNG'nin sıkıştırılmamış hali.
Başka fikri olan var mı?
Bir rehbere göre .PNG daha iyiymiş.

Son düzenleme:
Merhaba, daha önce bunların hangisinin daha iyi olduğunu sorduğum bir konu açmıştım. Şimdi ise bunları karşılaştırıcam ve yine size sorucam. Bu soruyu Source Filmmaker'da daha kaliteli posterler render etmek için sormuştum. Hem kaliteli olucak hemde boyutu düşük olucak ki Counter Strike: Source, Team Fortress 2 gibi sprey kullanabildiğimiz Source motorlu oyunlarda spray olarak kullanabiliyim.

Steam Rehberlerde birkaç detay öğrendim. Fakat bir yerde PNG daha iyi görünürken bir yerde TGA tavsiye ediliyor.

Öncelikle JPEG ile PNG'yi karşılaştıralım.

Fotoğraflar 4K render edildi ve aynı fotoğraf renderlandı yani aynılar.

Ekran Görüntüsü (29).png

Ekran Görüntüsü (28).png

Ekran Görüntüsü (26).png
Ekran Görüntüsü (25).png
Ekran Görüntüsü (27).png

Bu örneklere bakarak bana göre çok bir fark yok gibi geldi ancak PNG'nin daha iyi olduğu biliniyor. Fotoğrafların orjinallerini atmak isterdim ancak 4K olduğu için PNG olan yüklenmemekte, fazla büyük geldi. Technopat Sosyal'e maksimum 4 MB yüklenebiliyor. Bide TGA yüklenemiyor. TGA'yı açmak için berbat bir program kullandığımdan yakınlaştıramıyorum bile bu yüzden kendi kendime pek bir fikir edinemedim. Zaten PNG biçimde render yapsam bile TGA yedeği de geliyor, bu yüzden ikisini de saklamak iyi fikir olabilir.

Bazı siteler PNG'nin sıkıştırılmış TGA olduğunu filan söylüyor, sizin düşünceleriniz nedir?

Son düzenleme:
PNG ve JPEG arasında belli bir seviyeden sonra bariz bir fark olduğu görünebiliyor. Hangisinin PNG hangisinin JPEG olduğunu söylemeseydiniz bile anlaşılabilirdi. JPEG bazı yerlerde bulanıklaşıp, yağlı boyaya çalarken PNG o yerleri keskinlikle göstermiş yukarıdaki resimlerde. TGA hakkında pek bir bilgim yok fakat PNG yer olduğu müddetçe standartımdır her zaman.

Önemli olan en uygun boyutta en iyi kaliteyi tutturabilmek. Şu iyidir bu kötüdür diyemeyiz. Optimum seviye en iyisidir. Fotograf kaliteli olacak diye 1080piksellik bir fotografın 100MB olması hiç mantıklı değil.

Net bir bilgim var desem yalan olur ama ben de işin içinde olduğumdan söyleyeyim. Gözlemlediğim kadarıyla,
JPG/JPEG dosya boyutunu minimuma indirip aynı zamanda kaliteyi korumaya çalışırken,
PNG ise boyuttan feragat edip kaliteve detayı üst düzeyde tutarken saydamlık tarzı efektleri de koruyor.

1587550661134.png

Source Filmmaker poster render sayfasında "The TGA file will always be rendered for technical reasons." yani "TGA dosyası her zaman teknik nedenlerle işlenir." yazıyor. Pek anlamadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı