K Serisi Olmayan işlemciler İçin MSI Z170 Overclock Rehberi

2015 Aralık ayında MSI anakartlarda Intel Skylake non-K hızaşırtma kılavuzu yayınlamıştım. Üzerinden yaklaşık 5 ay geçtikten sonra non-K hızaşırtmayı daha güvenli, kolay ve daha iyi yapabilecek yeni fikirler doğdu.

Non-K OC konseptine yabancı olanlar için: İşlemciye bağlı olarak saat frekansını problemsiz biçimde %15-70 arasında yükseltebiliyoruz. Bu ufak kılavuzda non-K işlemcinizi MSI Z170 anakartlarla nasıl OC yapabileceğinizi anlatacağım.

Microcode güncellemeleri birkaç sitede haber yapıldı. Intel’in non-K OC gibi birçok modu engellediği yazıldı fakat bunların hiçbirinin doğru olmadığını söyleyebilirim. Non-K işlemcinizi kolaylıkla OC yapabilirsiniz!

Ayrıca daha önce sorun olmuş olan CPU sıcaklığını okuma problemi için de bir yol bulduk.

Başlangıçta

Çarpanla OC yapılabilen K-CPU’ların tersine non-K CPU’ları OC yapmak için BCLK kullanmak gerekiyor. Skylake öncesi CPU’lar (Haswell veya Devils Canyon gibi) bu metotla sadece %3-5 oranında hızlanabiliyordu çünkü BCLK yine de DMI ve PCIe ile bağlantılıydı.

BCLK.png

Fakat Skylake CPU’larda BCLK ve PCIe kendi referans saatine sahip ve BCLK değerini ne kadar değiştirirseniz değiştirin her zaman 100 MHz’de kalıyor. Yani diğer bileşenlerden korkmadan BCLK değerini istediğiniz kadar zorlayabilirsiniz.

non-K BIOS bazı güç yönetimi kısımların es geçmiş bu yüzden bazı noktaları akılda tutmakta fayda var:

• Güç yönetiminin eksik kısımları yüzünden core sıcaklığı okuyamıyoruz. Fakat HWiNFO aracı ile paket sıcaklığı okumak mümkün) (paket sıcaklığında 70°C’nin altında kalmaya çalışın)

7/24 hızaşırtma ve oyun düşünüyorsanız bunlardan hiçbiri için endişelenmeniz gerekmez. Pentium, i3 ve i5 CPU’lar daha düşük güç tüketimine ve dolayısıyla 7/24 kullanımda daha az ısınma özelliğine sahip. Bu kılavuzu takip ederseniz sıcaklık okuma sorunu konusunda da endişelenmenize gerek kalmaz.

HWiNFO
HWiNFO - Overclocking.Guide
  • C-State yok. CPU her zaman tam hızda ve voltajda çalışır.
  • Turbo-Modu yok.
  • iGPU yok.
  • Intel AVX berbat. Intel XTU gibi bazı benchmarklar AVX kullanıyor ve yaklaşık 4-5 kat daha düşük sonuç alırsınız. Bildiğim kadarıyla AVX kullanan oyun yok yani oyun sistemlerinde bunu kullanmanın sakıncası yok ama profesyonel sistemlerde kullanıma uygun değil.
  • Bellek saatinde çok yükselmemeye dikkat edin. 2600 MHz civarı başlangıç için iyidir. Sisteminiz çalışırsa daha yüksek mem clock frekanslarına çıkmayı deneyebilirsiniz.
CPU.png

Bütçenize göre şu CPU’ları düşünebilirsiniz:
  • Pentium G4400
  • Core i3-6100
  • Core i3-6300
  • Core i5-6400
  • Core i7-6700
Bunların hepsi kolayca 4400-4500 MHz’e ulaşabiliyor ve daha yüksek çarpan gerekmiyor çünkü BCLK ile herşeyi düzeltmek mümkün.

Non-K BIOS

Herşeyden önce anakartınız için doğru BIOS’u bulun:

MSI Z170A XPOWER GAMING Titanium Edition Non-K OC BIOS
MSI Z170A XPOWER GAMING Titanium Edition Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Gaming M9 ACK Non-K OC BIOS
MSI Z170A Gaming M9 ACK Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Gaming M7 Non-K OC BIOS
MSI Z170A Gaming M7 Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Gaming M5 Non-K OC BIOS
MSI Z170A Gaming M5 Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A-G45 Gaming Non-K OC BIOS
MSI Z170A-G45 Gaming Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Gaming M3 Non-K OC BIOS
MSI Z170A Gaming M3 Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Gaming Pro Non-K OC BIOS
MSI Z170A Gaming Pro Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A KRAIT GAMING Non-K OC BIOS
MSI Z170A KRAIT GAMING Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170I Gaming Pro AC Non-K OC BIOS
MSI Z170I Gaming Pro AC Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A TOMAHAWK Non-K OC BIOS
MSI Z170A TOMAHAWK Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170M MORTAR Non-K OC BIOS
MSI Z170M MORTAR Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A SLI PLUS Non-K OC BIOS
MSI Z170A SLI PLUS Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A-G43 PLUS Non-K OC BIOS
MSI Z170A-G43 PLUS Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A PC Mate Non-K OC BIOS
MSI Z170A PC Mate Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Krait Gaming Non-K OC BIOS
MSI Z170A Krait Gaming Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A TOMAHAWK Non-K OC BIOS
MSI Z170A TOMAHAWK Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A KRAIT GAMING 3X Non-K OC BIOS
MSI Z170A KRAIT GAMING 3X Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A KRAIT GAMING R6 SIEGE Non-K OC BIOS
MSI Z170A KRAIT GAMING R6 SIEGE Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A GAMING PRO CARBON Non-K OC BIOS
MSI Z170A GAMING PRO CARBON Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170-A Pro Non-K OC BIOS
MSI Z170-A Pro Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

BIOS indikten sonra M-Flash ile non-K sürüme güncelleyin:

BIOS Update 1.jpg

BIOS Update 2.jpg

CPU saat değeri, BCLK x Multi hesabıyla ortaya çıkar. Mesela bir i3-6100 fabrika çıkışı stok 3700MHz (100x37) gelir. CPU’yu OC yapmak için multi’yi maksimuma sabitlemeniz (bu durumda 37) ve BCLK değerini yükseltmeniz lazım. Örneğin BCLK 120 olursa çekirdek saati de 4440 MHz olur.
Hızaşırtmada değiştirmeniz gereken 3 değer var: CPU BCLK, CPU Multi (oran) ve CPU Core Voltage. Çekirdek voltajda 1.325 gibi bir değer kullanabilirsiniz. CPU Multi ve BCLK değerleri CPU’ya bağlı olarak değişir.

CPU 2.png

CPU soğutucunuzun yeterli olduğundan emin olun. Intel kutu soğutucu ile kesinlikle denemeyin.

8 adımda örnek OC (GÜNCEL)

Ratio ve BCLK değerleri CPU’ya göre değişir. Yukarıdaki tablodan bakıp kullanın.
  • BIOS’a girin
  • Solda OC’ye girin
  • OC Explore modunu Expert’e getirin
  • Beta Runner’ı NOC’a getirin (non-K OC için gerekli komut bu)
  • CPU taban saatini (BCLK) ihtiyacınıza göre değiştirin (ben 120 yaptım)
  • Extreme Memory Profile (XMP)’yi Enabled yapın
  • DRAM Frequency’yi 2600 MHz gibi bir değere getirin
  • CPU Core Voltage’ı 1.325’e ayarlayın (bu CPU’da kararlı olması için ben 1.350 yapabildim)

BIOS ekran görüntüleri:

BIOS.png

MSI BIOS.png

Windows’a girip Prime95 1344K ile en az bir saat kararlılık testi yapın.
Prime95 BURADA detaylı olarak anlatılıyor:
Guide: Stability testing with Prime 95 - Overclocking.Guide

Bu ayarlar hemen hemen her anakart ve CPU’da çalışır. Bir sorunla karşılaşırsanız forumlarda paylaşabilirsiniz (BIOS görüntüsü alırsanız daha kolay yardımcı olunabilir).

Kaynak: Updated MSI Z170 Non-K Overclocking Guide (new BIOS!) - Overclocking.Guide

Son düzenleyen: Moderatör:
Maalesef tüm her şeyi yaptım ama hiçbir türlü 4.3'e çıkamadım. Her şeyi denedim. Voltaj verdim, RAM MHz düşürdüm hiçbir şey değişmiyor :(
Normal Non K OC yaparken XMP acmaniz gerek. Siz acmadan yapmışsınız ama bir sorun gozukmuyor. Eger her seyi dogru yaptiginizdan eminseniz islemcinizim kapasitesi bu kadarmis diyebiliriz.

Normal non k OC yaparken XMP acmaniz gerek. Siz acmadan yapmışsınız ama bir sorun gozukmuyor. Eger her seyi dogru yaptiginizdan eminseniz islemcinizim kapasitesi bu kadarmis diyebiliriz.

135 BCLK yaptığım zaman hata alıyorum voltaj yetmiyordu dün denediğimde verdim voltaj kabul etti bu sefer de açıldı ana ekran geldi bir anda mavi ekrana döndü bu hatayı aldım. "CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT" bir aralar microcode güncellemesi yapan işlemciler yapamaz diye bir şey duymuştum nasıl yapılmışsa düşürebilirim? Şu anda XMP açık.
Normal non k OC yaparken XMP acmaniz gerek. Siz acmadan yapmışsınız ama bir sorun gozukmuyor. Eger her seyi dogru yaptiginizdan eminseniz islemcinizim kapasitesi bu kadarmis diyebiliriz.

Bu kadar uğraşmamın sebebi çok garip bir şekilde bilgisayarımda darboğaz problemi var. i5-6500 ve MSI NVIDIA GeForce GTX 960 2 GB var. Overclock yaparak biraz biraz düşürüyorum eğer 135-140 BCLK değerine alıp stabil çalıştırırsam artık akıcı oyun oynayabilirim. Aldığımdan berli problem mevcut, SSD ve sıvı soğutma ekledim BCLK overclock için. Çözersem çok mutlu olacağım :)

Son düzenleme:
135 BCLK yaptığım zaman hata alıyorum voltaj yetmiyordu dün denediğimde verdim voltaj kabul etti bu sefer de açıldı ana ekran geldi bir anda mavi ekrana döndü bu hatayı aldım. "CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT" bir aralar microcode güncellemesi yapan işlemciler yapamaz diye bir şey duymuştum nasıl yapılmışsa düşürebilirim? Şu anda XMP açık.

Bu kadar uğraşmamın sebebi çok garip bir şekilde bilgisayarımda darboğaz problemi var. i5-6500 ve MSI NVIDIA GeForce GTX 960 2 GB var. Overclock yaparak biraz biraz düşürüyorum eğer 135-140 BCLK değerine alıp stabil çalıştırırsam artık akıcı oyun oynayabilirim. Aldığımdan berli problem mevcut, SSD ve sıvı soğutma ekledim BCLK overclock için. Çözersem çok mutlu olacağım :)

Eski BIOS yükleyeceksiniz normalde. Ama BIOS kilitli olan olsa zaten 102 BCLK üzerine çıktımı hata verirdi, açtırmazdı. i5 6500 Kesinlikle GTX960 ile darboğaz yapamaz. Aynı sistemi 2016'da toplayıp 2 yıl kullandığım için biliyorum, sonrada GTX 1060 aldım. Normal hızında bile sorun olmamalı. Dediğiniz mavi ekran işlemci stabil olmadığında oluyor genelde. Silikon kalitesi düşük olan işlemciye denk gelmiş olabilirsiniz ama bence ilk denemeniz gereken özel olarak OC için yapılmış BIOS yükleyip temiz bir Windows kurulumu yapmak. Sadece deneme amaçlı başka bir harici diskten başlatmayı deneyin, bende arada Boot error veriyor bir tane kurulum CD'si takıp çıkarıyorum düzeliyor.

Eski BIOS yükleyeceksiniz normalde. Ama BIOS kilitli olan olsa zaten 102 BCLK üzerine çıktımı hata verirdi, açtırmazdı. i5 6500 Kesinlikle GTX960 ile darboğaz yapamaz. Aynı sistemi 2016'da toplayıp 2 yıl kullandığım için biliyorum, sonrada GTX 1060 aldım. Normal hızında bile sorun olmamalı. Dediğiniz mavi ekran işlemci stabil olmadığında oluyor genelde. Silikon kalitesi düşük olan işlemciye denk gelmiş olabilirsiniz ama bence ilk denemeniz gereken özel olarak OC için yapılmış BIOS yükleyip temiz bir Windows kurulumu yapmak. Sadece deneme amaçlı başka bir harici diskten başlatmayı deneyin, bende arada Boot error veriyor bir tane kurulum CD'si takıp çıkarıyorum düzeliyor.

Bence de çok garip GTX 960 ile darboğaz yapması maalesef ki bu durum mevcut RAM'lerden ya da güç kaynağından olduğunu düşünüyorum bir anda her şeyin kullanımı düşüyor, şu anda durumum olmadığı için değiştiremedim. BIOS'u OC yapılabilen şekilde yükledim benim BIOS'um "E7977IMS. 16T".Harici disk dediğiniz normal bir USB format diski iş görür mü yoksa Boot edebileceğim bir USB bellek mi yapmam gerekiyor?

Bence de çok garip GTX 960 ile darboğaz yapması maalesef ki bu durum mevcut RAM'lerden ya da güç kaynağından olduğunu düşünüyorum bir anda her şeyin kullanımı düşüyor, şu anda durumum olmadığı için değiştiremedim. BIOS'u OC yapılabilen şekilde yükledim benim BIOS'um "E7977IMS. 16T".Harici disk dediğiniz normal bir USB format diski iş görür mü yoksa Boot edebileceğim bir USB bellek mi yapmam gerekiyor?

RAM yüzünden darboğaz olacağını sanmıyorum. Güç kaynağınız yeterli besleme yapamıyor olabilir. Boş bir harddiske Windows kurup mavi ekran verecek mi diye deneyin derim, herhangi bir Boot edilebilir cihazı takıp 1 kere Boot edip kapatıp Windows'a geçmeyi denerseniz bende olduğu gibi işe yarayabilir ama mavi ekranı düzelteceğini sanmıyorum.

@Fatih8080 @Delected

Görebildiğim kadarıyla play3r.net isimli bir sitede tüm anakart modellerinin linkleri halen çalışmakta:

Intel Non-K Processors Can Now Be Overclocked On Z170 - BIOS Files Inside | Page 2 of 6 | Play3r

Aslına bakarsanız i5 6400, 6500, 6600 ve 6600K işlemcileri bire bir aynı 4 çekirdekli çipe sahiptirler. Uygun soğutmayla 4.7 GHz ve hatta üstünü de görebileceğinizi söyleyebilirim.

Ayıp olmayacaksa, hava soğutmalı bir i5 6400 ile ulaşılan en yüksek saat hızı rekorunu sanırım halen elimde tutmaktayım. :)

Intel Core i5 @ 5160.05 MHz - CPU-Z VALIDATOR

Bu link gerçekten çok işime yarayacak eğer bu işe girersem. Teşekkürler. Çünkü overclocking guide sitesi uçmuş.

i5 6500 işlemcimi neyle değiştirsem diye düşünürken bu OC denemesi ilaç gibi gelecek belki. Ryzen 5 3600 bundan bir ay önce bir anakartla beraber yaklaşık 1800 lira iken bugün 2300-2400 lira civarına gelmiş durumda. Hal böyleyken bunu denemek daha ekonomik.

Bazı sorularım var, cevap veren olursa sevinirim.

Mesela kule tipi soğutucularla bu OC işlemini yapanlar gördüm. Sıvı soğutma kullanmadan da makul sıcaklık değerlerinde kalır mıyım?

Kullandığım RAM kiti 2400 Mhz. Bu bana bir sorun yaşatır mı?

Ve en önemlisi iyi bir GPU alsak ve -örneğin- 4.4 Ghz'de çalışan bir i5 6500 hala darboğaza sebep olur mu? RTX 2060 (5600XT de olabilir) gibi kartlarla yine darboğaz yaşanır mı? Tabii ki işlemcinin 4.4 Ghz gibi bir değerde çalışması cache bellek değerini etkilemez ama darboğaza çözüm olur mu OC işlemi.

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

Bu link gerçekten çok işime yarayacak eğer bu işe girersem. Teşekkürler. Çünkü overclocking GUI'de sitesi uçmuş.

i5 6500 işlemcimi neyle değiştirsem diye düşünürken bu OC denemesi ilaç gibi gelecek belki. Ryzen 5 3600 bundan bir ay önce bir anakartla beraber yaklaşık 1800 lira iken bugün 2300-2400 lira civarına gelmiş durumda. Hal böyleyken bunu denemek daha ekonomik.

Bazı sorularım var, cevap veren olursa sevinirim.

Mesela kule tipi soğutucularla bu OC işlemini yapanlar gördüm. Sıvı soğutma kullanmadan da makul sıcaklık değerlerinde kalır mıyım?

Kullandığım RAM kiti 2400 MHz. Bu bana bir sorun yaşatır mı?

Ve en önemlisi iyi bir GPU alsak ve -örneğin- 4.4 GHz'de çalışan bir i5 6500 hala darboğaza sebep olur mu? RTX 2060 (5600XT'de olabilir) gibi kartlarla yine darboğaz yaşanır mı? Tabii ki işlemcinin 4.4 GHz gibi bir değerde çalışması cache bellek değerini etkilemez ama darboğaza çözüm olur mu OC işlemi.

Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

Merhaba dediğin tüm soruları cevaplayabilirim. Ben Silverston'un banko kule tipi hava soğutucusunu kullanıyorum. Boşta 50 derece civarı oyunlarda 60 gibi oluyor. Tam yük altında en fazla 83 oluyor. 4.5GHz'de stabil bir şekilde yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. 2133MHz RAM var onları da BCLK ile 3004MHz değerine çıkardım. Vcore 1.35 VRAM 1.4 Volt'ta. Darboğaz konusuna gelince, ne kadar O.C yaparsan yap i5 6500 1080P'de en fazla GTX1070 besleyebilecektir. 2K ya da 4K için bir şey diyemeyeceğim.

İşlemciye pantolon, overclock işlemine kemer sıkma, kilo vermeye de darboğaz diyelim. Zamanla kilo verdikçe pantolonun üzerinize olması için kemerin kademeleri yükseltilir. Birde bir anda aşırı kilo verildiğini buna rağmen kemerin bile fayda etmeyip pantolonun sizi sıktığını varsayalım.

İşte kemerle bir yere kadar pantolon artık üzerinize rahat olmuyorsa yenisini almak gerekecektir. Kemer kilo verdiğinizde pantolonu sizi rahatsız edene kadar kullanmanızı sağlar, daha fazlasını beklememek lazım.

İşlemci stok halde yeterli gelmiyorsa OC ile bir süre idare edersiniz nihai çözüm işlemci yükseltmekten geçer.

Son düzenleme:
MSI Z170A GAMING M5 ana kartıma bu gün dos denilen yeni alınmış gibi kurulum yaptım(bir nevi fabrika çıkışına döndürme) şimdi tekrardan ayarları uygulayıp deneyeceğim umarım başarılı olur.
Merhaba dediğin tüm soruları cevaplayabilirim. Ben Silverston'un banko kule tipi hava soğutucusunu kullanıyorum. Boşta 50 derece civarı oyunlarda 60 gibi oluyor. Tam yük altında en fazla 83 oluyor. 4.5GHz'de stabil bir şekilde yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. 2133MHz RAM var onları da BCLK ile 3004MHz değerine çıkardım. Vcore 1.35 VRAM 1.4 Volt'ta. Darboğaz konusuna gelince, ne kadar O.C yaparsan yap i5 6500 1080P'de en fazla GTX1070 besleyebilecektir. 2K ya da 4K için bir şey diyemeyeceğim.

Buradan yukarı çıkamadım hala uğraşıyorum günlük-geceleri dahil ortalama 4 saat ile 6 saat arası bu gün saat 8'de başladım ve sabah 4-5'e kadar devam edeceğim her türlü ayarı deniyorum. Ama hala mavi ekran vermeyi bırakmadı. Umarım yapabilirim.

Dosya Ekleri

• cpu.PNG
    cpu.PNG
    11,8 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
i5 6500 işlemciye sahibim, anakartım ASUS Z170-S.
BIOS indirme linkinde kendi anakartımınkini bulamadım yardımcı olabilecek var mı?
Anakartım bu işleme destek veriyor mu? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim

Yeni konular

Geri
Yukarı