K Serisi Olmayan işlemciler İçin MSI Z170 Overclock Rehberi

2015 Aralık ayında MSI anakartlarda Intel Skylake non-K hızaşırtma kılavuzu yayınlamıştım. Üzerinden yaklaşık 5 ay geçtikten sonra non-K hızaşırtmayı daha güvenli, kolay ve daha iyi yapabilecek yeni fikirler doğdu.

Non-K OC konseptine yabancı olanlar için: İşlemciye bağlı olarak saat frekansını problemsiz biçimde %15-70 arasında yükseltebiliyoruz. Bu ufak kılavuzda non-K işlemcinizi MSI Z170 anakartlarla nasıl OC yapabileceğinizi anlatacağım.

Microcode güncellemeleri birkaç sitede haber yapıldı. Intel’in non-K OC gibi birçok modu engellediği yazıldı fakat bunların hiçbirinin doğru olmadığını söyleyebilirim. Non-K işlemcinizi kolaylıkla OC yapabilirsiniz!

Ayrıca daha önce sorun olmuş olan CPU sıcaklığını okuma problemi için de bir yol bulduk.

Başlangıçta

Çarpanla OC yapılabilen K-CPU’ların tersine non-K CPU’ları OC yapmak için BCLK kullanmak gerekiyor. Skylake öncesi CPU’lar (Haswell veya Devils Canyon gibi) bu metotla sadece %3-5 oranında hızlanabiliyordu çünkü BCLK yine de DMI ve PCIe ile bağlantılıydı.

BCLK.png

Fakat Skylake CPU’larda BCLK ve PCIe kendi referans saatine sahip ve BCLK değerini ne kadar değiştirirseniz değiştirin her zaman 100 MHz’de kalıyor. Yani diğer bileşenlerden korkmadan BCLK değerini istediğiniz kadar zorlayabilirsiniz.

non-K BIOS bazı güç yönetimi kısımların es geçmiş bu yüzden bazı noktaları akılda tutmakta fayda var:

• Güç yönetiminin eksik kısımları yüzünden core sıcaklığı okuyamıyoruz. Fakat HWiNFO aracı ile paket sıcaklığı okumak mümkün) (paket sıcaklığında 70°C’nin altında kalmaya çalışın)

7/24 hızaşırtma ve oyun düşünüyorsanız bunlardan hiçbiri için endişelenmeniz gerekmez. Pentium, i3 ve i5 CPU’lar daha düşük güç tüketimine ve dolayısıyla 7/24 kullanımda daha az ısınma özelliğine sahip. Bu kılavuzu takip ederseniz sıcaklık okuma sorunu konusunda da endişelenmenize gerek kalmaz.

HWiNFO
HWiNFO - Overclocking.Guide
  • C-State yok. CPU her zaman tam hızda ve voltajda çalışır.
  • Turbo-Modu yok.
  • iGPU yok.
  • Intel AVX berbat. Intel XTU gibi bazı benchmarklar AVX kullanıyor ve yaklaşık 4-5 kat daha düşük sonuç alırsınız. Bildiğim kadarıyla AVX kullanan oyun yok yani oyun sistemlerinde bunu kullanmanın sakıncası yok ama profesyonel sistemlerde kullanıma uygun değil.
  • Bellek saatinde çok yükselmemeye dikkat edin. 2600 MHz civarı başlangıç için iyidir. Sisteminiz çalışırsa daha yüksek mem clock frekanslarına çıkmayı deneyebilirsiniz.
CPU.png

Bütçenize göre şu CPU’ları düşünebilirsiniz:
  • Pentium G4400
  • Core i3-6100
  • Core i3-6300
  • Core i5-6400
  • Core i7-6700
Bunların hepsi kolayca 4400-4500 MHz’e ulaşabiliyor ve daha yüksek çarpan gerekmiyor çünkü BCLK ile herşeyi düzeltmek mümkün.

Non-K BIOS

Herşeyden önce anakartınız için doğru BIOS’u bulun:

MSI Z170A XPOWER GAMING Titanium Edition Non-K OC BIOS
MSI Z170A XPOWER GAMING Titanium Edition Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Gaming M9 ACK Non-K OC BIOS
MSI Z170A Gaming M9 ACK Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Gaming M7 Non-K OC BIOS
MSI Z170A Gaming M7 Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Gaming M5 Non-K OC BIOS
MSI Z170A Gaming M5 Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A-G45 Gaming Non-K OC BIOS
MSI Z170A-G45 Gaming Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Gaming M3 Non-K OC BIOS
MSI Z170A Gaming M3 Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Gaming Pro Non-K OC BIOS
MSI Z170A Gaming Pro Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A KRAIT GAMING Non-K OC BIOS
MSI Z170A KRAIT GAMING Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170I Gaming Pro AC Non-K OC BIOS
MSI Z170I Gaming Pro AC Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A TOMAHAWK Non-K OC BIOS
MSI Z170A TOMAHAWK Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170M MORTAR Non-K OC BIOS
MSI Z170M MORTAR Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A SLI PLUS Non-K OC BIOS
MSI Z170A SLI PLUS Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A-G43 PLUS Non-K OC BIOS
MSI Z170A-G43 PLUS Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A PC Mate Non-K OC BIOS
MSI Z170A PC Mate Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A Krait Gaming Non-K OC BIOS
MSI Z170A Krait Gaming Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A TOMAHAWK Non-K OC BIOS
MSI Z170A TOMAHAWK Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A KRAIT GAMING 3X Non-K OC BIOS
MSI Z170A KRAIT GAMING 3X Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A KRAIT GAMING R6 SIEGE Non-K OC BIOS
MSI Z170A KRAIT GAMING R6 SIEGE Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170A GAMING PRO CARBON Non-K OC BIOS
MSI Z170A GAMING PRO CARBON Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

MSI Z170-A Pro Non-K OC BIOS
MSI Z170-A Pro Non-K OC BIOS - Overclocking.Guide

BIOS indikten sonra M-Flash ile non-K sürüme güncelleyin:

BIOS Update 1.jpg

BIOS Update 2.jpg

CPU saat değeri, BCLK x Multi hesabıyla ortaya çıkar. Mesela bir i3-6100 fabrika çıkışı stok 3700MHz (100x37) gelir. CPU’yu OC yapmak için multi’yi maksimuma sabitlemeniz (bu durumda 37) ve BCLK değerini yükseltmeniz lazım. Örneğin BCLK 120 olursa çekirdek saati de 4440 MHz olur.
Hızaşırtmada değiştirmeniz gereken 3 değer var: CPU BCLK, CPU Multi (oran) ve CPU Core Voltage. Çekirdek voltajda 1.325 gibi bir değer kullanabilirsiniz. CPU Multi ve BCLK değerleri CPU’ya bağlı olarak değişir.

CPU 2.png

CPU soğutucunuzun yeterli olduğundan emin olun. Intel kutu soğutucu ile kesinlikle denemeyin.

8 adımda örnek OC (GÜNCEL)

Ratio ve BCLK değerleri CPU’ya göre değişir. Yukarıdaki tablodan bakıp kullanın.
  • BIOS’a girin
  • Solda OC’ye girin
  • OC Explore modunu Expert’e getirin
  • Beta Runner’ı NOC’a getirin (non-K OC için gerekli komut bu)
  • CPU taban saatini (BCLK) ihtiyacınıza göre değiştirin (ben 120 yaptım)
  • Extreme Memory Profile (XMP)’yi Enabled yapın
  • DRAM Frequency’yi 2600 MHz gibi bir değere getirin
  • CPU Core Voltage’ı 1.325’e ayarlayın (bu CPU’da kararlı olması için ben 1.350 yapabildim)

BIOS ekran görüntüleri:

BIOS.png

MSI BIOS.png

Windows’a girip Prime95 1344K ile en az bir saat kararlılık testi yapın.
Prime95 BURADA detaylı olarak anlatılıyor:
Guide: Stability testing with Prime 95 - Overclocking.Guide

Bu ayarlar hemen hemen her anakart ve CPU’da çalışır. Bir sorunla karşılaşırsanız forumlarda paylaşabilirsiniz (BIOS görüntüsü alırsanız daha kolay yardımcı olunabilir).

Kaynak: Updated MSI Z170 Non-K Overclocking Guide (new BIOS!) - Overclocking.Guide

Son düzenleyen: Moderatör:
i5 6500 işlemciye sahibim, anakartım ASUS Z170-S.
BIOS indirme linkinde kendi anakartımınkini bulamadım yardımcı olabilecek var mı?
Anakartım bu işleme destek veriyor mu? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim
Destekliyor, uygun BIOS bulursan yapabilirsin.

Uygun BIOS arıyorum lakin bulamadım :/.

Bende biraz araştırdım ama alfabenin her harfiyle biten anakart için BIOS var sendeki için yok, bu konuyla ilgili yazılarda eski olduğu için bulman biraz zor. Reddit'te r/overclocking subredditine yazmanı öneririm aynı şekilde Discord serveride var bana orada yardımcı olmuşlardı.

Bende biraz araştırdım ama alfabenin her harfiyle biten anakart için BIOS var sendeki için yok, bu konuyla ilgili yazılarda eski olduğu için bulman biraz zor. Reddit'te r/overclocking subredditine yazmanı öneririm aynı şekilde Discord serveride var bana orada yardımcı olmuşlardı.

Anladım hocam. İlgi ve alakanız için teşekkürler.

Merhaba bende ASUS Z170-K model anakart ve i7 6700 model işlemci var bckl değerlerini değiştirdiğim zaman BIOS'da bana ne kadar değer alacağımı gösteriyor 133 yerine 105 verdiğim zaman 4580 gibi bir değere çıkacağını gösteriyor 133 yazdığımda ise 5234 gibi bir değer yazıyordu ayrıca bckl değeri artınca DRAM Frequency'de artıyor 2400MHz'lik bir RAM'ı eğer bckl artıcaksa doğal olarak daha da aşağı çekmeniz gerekiyor ben denerken 2100'e indirdim ama bilgisayar değiştirdiğim bckl ve DRAM Frequency değerlerini sanırım kaldıramıyor o yüzden 3-4 kere denedim ve ne yaptıysam bilgisayar bu değerler değişitkten sonra açılırken kendini 2-3 kere kapatıp yeniden açmaya çalışıyor ve hiçbir şey yapmadan öylece bekliyor BIOS'a da giremedim arkadan kapatıp güç kablosunu çıkartıp takdığımda ancak o zaman açılıyor ve hata mesajı ile karşılaşıyorum F1'e basıp BIOS'a girip değerleri eski haline almak zorunda kaldım nasıl yapmam gerektiğini söylerseniz denemek istiyorum.

Merhaba bende ASUS Z170-K model anakart ve i7 6700 model işlemci var bckl değerlerini değiştirdiğim zaman BIOS'da bana ne kadar değer alacağımı gösteriyor 133 yerine 105 verdiğim zaman 4580 gibi bir değere çıkacağını gösteriyor 133 yazdığımda ise 5234 gibi bir değer yazıyordu ayrıca bckl değeri artınca DRAM Frequency'de artıyor 2400MHz'lik bir RAM'ı eğer bckl artıcaksa doğal olarak daha da aşağı çekmeniz gerekiyor ben denerken 2100'e indirdim ama bilgisayar değiştirdiğim bckl ve DRAM Frequency değerlerini sanırım kaldıramıyor o yüzden 3-4 kere denedim ve ne yaptıysam bilgisayar bu değerler değişitkten sonra açılırken kendini 2-3 kere kapatıp yeniden açmaya çalışıyor ve hiçbir şey yapmadan öylece bekliyor BIOS'a da giremedim arkadan kapatıp güç kablosunu çıkartıp takdığımda ancak o zaman açılıyor ve hata mesajı ile karşılaşıyorum F1'e basıp BIOS'a girip değerleri eski haline almak zorunda kaldım nasıl yapmam gerektiğini söylerseniz denemek istiyorum.

İşlemcine BCLK overclock yapmışsın bende aynısını yaptım aynı problemden muzdaribim, ne yaparsam yapayım 3000 MHz'e ulaşamadım. Ulaştığımda 3060 MHz'di ve bir anda yeniden başlatıp ayarları tekrardan yapmam için ekran geliyor F1'e bas yeniden yap ya da fabrika ayarlarına dön gibi vs. eğer yardımcı olabilecek var ise günlük bu sayfaya girip bakıyorum. Teşekkür ederim.
Discord adresim: M.Bordobereli.P.OC.#8405.

Uzun zaman önce yabancı bir forumda görüp bu işlemi Gigabyte Z170 HD3P anakartım ve pentium G4400 çift çekirdekli işlemcim ile yapmıştım. Sonuçlar oldukça başarılıydı, inanılmaz bir performans artışı sağlamıştım.

Dosya Ekleri

• Pentium 4.80!!!.PNG
    Pentium 4.80!!!.PNG
    53,7 KB · Görüntüleme: 30
Uzun zaman önce yabancı bir forumda görüp bu işlemi Gigabyte Z170 HD3P anakartım ve Pentium G4400 çift çekirdekli işlemcim ile yapmıştım. Sonuçlar oldukça başarılıydı, inanılmaz bir performans artışı sağlamıştım.

4.8GHz çok iyi ama voltaj biraz yüksek kalmış. Aynı anakart bende de var i5 6500 ile 4.5GHz 1.35V Vcore aylardır sorunsuz kullanıyorum. Ama voltajı yükseltirsem hem çok ısınıyor hem de 4.5GHz üstü stabil olmuyor ne yaparsam yapayım. Bir de arada Boot error veriyor O.C yapınca Windows kurulumu açıp kapatıyorum düzeliyor.

4.8GHz çok iyi ama voltaj biraz yüksek kalmış. Aynı anakart bende de var i5 6500 ile 4.5GHz 1.35V Vcore aylardır sorunsuz kullanıyorum. Ama voltajı yükseltirsem hem çok ısınıyor hem de 4.5GHz üstü stabil olmuyor ne yaparsam yapayım. Bir de arada Boot error veriyor O.C yapınca Windows kurulumu açıp kapatıyorum düzeliyor.
Bu ekran görüntüsü 2016 yılından, o zamnalar günlük 4.5 GHz 1.32 volt ile kullanıyordum. Bu sadece fantezi amaçlı bir denemeydi. 5 GHz de denedim ama ne kadar voltaj verirsem vereyim açılmadı. 😄

Bios versiyonu geri düşürülse keşke, 2. elden bir i5 alıp overclocun dibine vurur kullanırdım. i3 7100 aldığım için mecburi güncellemiştim, hala i3 7100 kullanıyorum.

Bu ekran görüntüsü 2016 yılından, o zamnalar günlük 4.5 GHz 1.32 volt ile kullanıyordum. Bu sadece fantezi amaçlı bir denemeydi. 5 GHz de denedim ama ne kadar voltaj verirsem vereyim açılmadı. 😄

Bios versiyonu geri düşürülse keşke, 2. elden bir i5 alıp overclocun dibine vurur kullanırdım. i3 7100 aldığım için mecburi güncellemiştim, hala i3 7100 kullanıyorum.
BIOS düşürülüyor, boot edilebilir USB yapman lazım, ben öyle yaptım. 7. nesil olduğuna dikkat ememişim :(
Eğer BIOS forumlarına yazarsan biri i3 7100 microkodunu eski sürüme atabilir ve öyle deneyebilirsin ama bence uğraşa değmez. İkinci el Intel işlemciler de ucuzlamıyor ama aliexpresste laptop işlemcilerini masaüstüne modifiye eden biri var 10. nesile kadar destekliyor 100x serisi anakartları.
Ben öyle yapıp benim i5'i satmayı planlıyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı