Kaan telefonu Türk malı mı?

Erakres

Kilopat
Daha fazla  
Şu yeni çıkan kaan akıllı telefon cidden Türk malı mı? Başarı teknoloji ve türkcell ile yapılmış.
Bu yüzde 100 yerli malı mı yoksa başka ülkelerden yardım almışlar mıdır?
Bir sorum daha var....
Bu akıllı telefon sizce nasıl bir telefon? :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbir telefon %100 yerli değildir. Yurt dışında da bu böyle. Varsa bir- iki tane vardır yani. Bu "%100 yerli mi" sorularına takılmanıza gerek yok. Olsa ne olur olmasa ne olur ?
Bana kalırsa fiyatına göre alınabilir bir telefon. Ama diğer telefonlardan çok bir artısı yok. Donanım olarak orta seviye olsa da genel olarak giriş-orta seviyede yer alır. Belirli başlı bir artısı olmalı ki o telefon alınabilir olsun bana göre. O fiyat segmentinde Idol 4, P9 Lite, J7 2016 gibi farklı kullanım senaryoları sunan telefonlar var.

Patenti Türkiye'den alınmışsa sorun yok. (GM'nin patenti ABD'de mesela.) Hiçbir telefon hiçbir ülkede %100 yerli değil. Vestel bu konuda gene en sağlamı. Yeni telefonuda fena durmuyor. İyi bir fiyatla satılırsa tabi. Kaan nerede üretildi bilmiyorum. Belki de operatör telefonları gibi Çin'deki modellerin birine logo ve yazılım basmışlardır sadece.

Bir telefonun %100 yerli olması için kullandığı işletim sistemi, işlemcisi, grafik birimi, RAM'i, kullandığı malzemesi yerli olması gerekir ve buda zor bir şey.

Sorun telefonların yerli olup olmaması değil, bu telefonların 'yerli telefon' reklamıyla satılması ve bunun haksız rekabet oluşturması. Kaan N1'in sadece tasarımı Türkiye'de yapılır. O kadar. Vestel telefonlarda da aynısı geçerli, hatta Vestel telefonların bazıları Elephone firmasından topluca alınıp üstüne Vestel damgası basılmış telefonlar.

Bir ürüne %100 yerli demek için telefonun her şeyinin yerli üretim olması gerekiyor. Dünya'da bile böyle %100 yerli bir model bulamazsın. En büyük telefon üreticileri bile parçaların bazılarını başka ülke ve yerlerden satın almak zorunda kalır.

Bir ürüne %100 yerli demek için telefonun her şeyinin yerli üretim olması gerekiyor. Dünya'da bile böyle %100 yerli bir model bulamazsın. En büyük telefon üreticileri bile parçaların bazılarını başka ülke ve yerlerden satın almak zorunda kalır.
Yapsa yapsa bunları Samsung ile Huawei yapar gibi duruyor şuan.

Samsung bile tam olarak bunu başaramıyor. İşletim sistemini Google veriyor. İşlemci, kamera sensörü, batarya ve panelleri de kendisi yapıyor. GPU'yu ARM firması ve Qualcomm firmasından alıyor. Kamera sensörlerinin bazılarını da Sony veriyor. S8 bataryalarının bir kısmını yine Sony'den aldı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı