Kabin memurluğuna renk körlüğü engel mi?

Penaldo

Hectopat
Merhaba. Sivil havacılık ve kabin hizmetleri okuyup THY gibi firmalarda kabin memuru olmak istiyorum. Kısmi renk körlüğü buna engel mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Engel olması mantık olarak saçmalık ama havacılıkta her şey o kadar abartılmış ve tanrılaştırılmış ki, kabin hizmetleri personeline bile dediğin uygulanabilir. Kadın değilsen bu bölümü okursan çok zorluk çekersin, İngiliz gibi akıcı İngilizce konuşman gerekiyor. Havada garson olmak için bu kadar gerilmeye gerek yok. Bu da benim şahsi dipnot'um, bol şans. Kesin bilgiyi burada bulman imkansız, okuyup iş yapan sayısı 1 elin 5 parmağını geçmez o yüzden zor bilgi. Üniversite'ye veya ilgili kuruma sorman gerekiyor.

ama havacılıkta her şey o kadar abartılmış ve tanrılaştırılmış ki, kabin hizmetleri personeline bile dediğin uygulanabilir
Havacılık sektörünün içinde olan biri asla bu cümleyi kurmaz. En azından ben yıllarca olan tecrübeme dayanarak buna hiç rastlamadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

Havacılıkta hiçbir kural gereksiz değildir. Havacılığın kara tarihine baktığımızda zaten ne varsa uygulanmayan, es geçilen, önemsenmeyen kuralların bir sebep olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Eğer varsa kuralı, elbet ki mantıklı bir açıklaması vardır.

Soruya gelecek olursak bu kriter şirketten şirkete, hatta ilandan ilana bile değişebilir. Bunu anlamak için açılan iş ilanlarını takip edip isteklere bakman gerekiyor. Teknisyenlikte ve kabincilikte sağlık açısından pilotluk kadar sıkı kurallar yok, bunu söyleyebilirim sadece.

Havacılık sektörünün içinde olan biri asla bu cümleyi kurmaz. En azından ben yıllarca olan tecrübeme dayanarak buna hiç rastlamadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

Havacılıkta hiçbir kural gereksiz değildir. Havacılığın kara tarihine baktığımızda zaten ne varsa uygulanmayan, es geçilen, önemsenmeyen kuralların bir sebep olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Eğer varsa kuralı, elbet ki mantıklı bir açıklaması vardır.

Soruya gelecek olursak bu kriter şirketten şirkete, hatta ilandan ilana bile değişebilir. Bunu anlamak için açılan iş ilanlarını takip edip isteklere bakman gerekiyor. Teknisyenlikte ve kabincilikte sağlık açısından pilotluk kadar sıkı kurallar yok, bunu söyleyebilirim sadece.

Yani daha önceki hiçbir ilanda renk körlüğü hakkında bir şey görmedim. Ama mülakat sırasında sanırım göz testide yapılıyor. Bende çok az kısmi renk körlüğü var. Bu konuda net bir bilgi var mı? En azından çoğu şirket kısmi renk körlüğünü sorun etmiyor gibisinden. Siz havacılıkla uğraşıyorsunuz anladıgım kadarıyla hiç rastlanıdınızmı bu tarz şeylere?

Boşuna dememişler havacılıkta kurallar kan ile yazılmıştır diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı