Kablo Yere Değince Ortaya Çıkan Cızırtı

Stannex

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bu sorunun sebebini bulana helal olsun. Hayatımda tonlarca sorunla karşılaştım ama bu en beteri. Çünkü sorunu neyin tetiklediği hakkında en ufak bir fikrim yok, internetten araştırıp çözebileceğim bir emsali de yok.

Sorun kısaca şu;
Kulaklığım var, kulaklığımın takılıp çıkartılabilen bir mikrofonu var. Kulaklığımın 2 adet jak çıkışı var 1 adet hoparlör 1 adet mikrofon olmak üzere. Bu jakları kasaya takıyorum hiçbir sorun yok çalışıyor fakat mikrofonda eskiden olmayan yeni ortaya çıkan bir cızırtı var. Çok ufak bir cızırtı fakat video içeriği ürettiğim için bana çok dert oldu. Cızırtı durduk yere nereden çıktı diye kurcalarken nasıl ortaya çıktığını buluyorum. Kulaklığımın kablosu epey uzun, kablo yerde duruyorken cızırtı başlıyor, elime alıp havaya kaldırdığım zaman cızırtı gidiyor. Yere en ufak değdiği an cızırtı geliyor.

Bazı sorulara siz sormadan cevap vereyim. Kasamın hem ön jak girişini hem arka jak girişini denedim sorun aynı. Kabloda temassızlık yok eminim hatta emin olmak için 2 adet farklı kabloyla daha denedim değişen bir şey yok. Kullandığım kulaklık HyperX Cloud Silver, kulaklıkdan uzanan ucunda 1 jak çıkışı olan bir kablo var, kulaklığı PC de kullanabilmek için 1 jakı 2 jaka dönüştüren bir ek kablo daha var. Benim elimde bu ek kablodan 2 adet daha olduğu için kabloları değiştirip deneyebildim kablolarda temassızlık var mı yok mu diye. Tekrar belirteyim kablolarda temassızlık yok bundan eminim ona göre farklı bir sebep arayın. Tahminim manyetik veya elektriksel tam olarak algılayamadığım bir sorun olduğu. Alt katta bulunan herhangi bir şeyin bile tetiklediğini düşündüm artık çıldırmak üzereyim nedir bunu çözümü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belirttiğiniz gibi altınızda bulunan kolondan geçen demir bile belki de manyetik etki yapıyor olabilir. Parazit ve manyetizmadan başka sebep gelmiyor aklıma.

Merhaba arkadaşlar Technopat gerçekten bir mucize. Burada konu açmak bile bazen yeterli oluyor sorunu çözmekte. Öncelikle sorunu çözdüğümü belirtmek isterim. Gelelim nasıl çözdüğüme.

İnternette sorunumu araştırabilmek için bir emsal bulamadığımdan bahsetmiştim. Evet emsal bulamadım ama benzer bir konu bulmuştum. Bir başka sitede benimkine benzer bir sorun yaşayan arkadaşa prizlerin topraklamasıyla alakalı bir sorun olabileceğinden bahsedenler olmuştu. Biraz evvel burada konuyu açtım ve belki sorunu daha net anlayabileceğim bir işaret bulurum diye kabloyu elime alıp odada dolaşmaya başladım. Kabloyu yatağın üzerine koyuyorum cızırtı yok oraya koyuyorum buraya koyuyorum derken aklıma prizler geldi. Zira bu jaklı aletler en ufak elektiriksel bir olayda bile kulaklıktan ses gelmesine vs. yol açabiliyor. Duvarda bir adet prizim var bu prize bağlı bir uzatma 3 lü prizim var o 3 lü prize de işte kasa ve diğer donanımlarım bağlı. İlk olarak duvardaki prize bağlı kabloyu kontrol ettim bastırdım falan değişen bir şey yok, bu aşamalarda kulaklık hep kafamda bunu tekrar belirteyim. Sonra elimi duvardan uzanan 3 lü prize takılı kablolara dokundurduğum an cızırtı kesildi. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. O 3 lü prize takılı olan fişler oynadığı zaman vs. bu cızırtı meydana geliyor. Şuan sorunu çözdüm kablo nerede olursa olsun cızırtı yok mikrofonda. Kafama takılan konu cızırtının neden kablo yere değdiğinde meydana geliyor oluşu. Bu elektiriksel mevzulara akıl erdirmek oldukça zor.

Neyse böyle bir konunun internette olması iyi oldu, belki birilerinin işine yarar. Kalın sağlıcakla.

@Stannex Merhaba bende de kablo kasanın yanından, monitörün yanından, kabloların yanından vs. geçerse cızırtı sesi oluşuyor. Ses varken kulaklık kafamda takılı bir elimle prizin topraklamasına dokunduğumda ses neredeyse gidiyor. Sen sorunu nasıl çözdün anlayamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı