Kablolu internet sorunsuz kablosuz internet çok yavaş

Burry

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
Kablolu bağladığım bilgisayarımda 28 indirme 6 yükleme hız alırken, telefondan yaptığım testlerde maksimum 8 indirme 2.5 yükleme alıyorum. Kanal değiştirerek test ettim, o durumda da maksimum 9 indirme 3.1 yükleme gördüm. Yükleme yeterli fakat indirme hızı çok kötü. Modem ile aramdaki mesafe ise 1 metre kadar. Bu sorun sadece son 3-4 gündür yaşanıyor.

Son düzenleme:
Kablolu bağladığım bilgisayarımda 28 indirme 6 yükleme hız alırken, telefondan yaptığım testlerde maksimum 8 indirme 2.5 yükleme alıyorum. Kanal değiştirerek test ettim, o durumda da maksimum 9 indirme 3.1 yükleme gördüm. Yükleme yeterli fakat indirme hızı çok kötü. Modem ile aramdaki mesafe ise 1 metre kadar.

LAN kablosundan internetiniz neyse onu alıyorsunuz ama kablosuzda bu azalıyor, bende de aynı durum var çünkü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Servis sağlayıcıların kalitesiz modemlerini kullanırsanız kablosuz ağdan verim alamazsınız kabloyla bağladığınız kadar. Ama verdiğiniz hız değerleri biraz anormal derecede azalmış. Modeminizi sıfırlayın ve modem için bir güncelleme olup olmadığını kontrol ediniz.

Servis sağlayıcıların kalitesiz modemlerini kullanırsanız kablosuz ağdan verim alamazsınız kabloyla bağladığınız kadar. Ama verdiğiniz hız değerleri biraz anormal derecede azalmış. Modeminizi sıfırlayın ve modem için bir güncelleme olup olmadığını kontrol ediniz.
Dün sıfırladım ve güncellemeler tam. Servis sağlayıcısının önerdiği modemi kullanıyorum. Buna rağmen böyle bir sorun var.
Lan kablosundan internetiniz neyse onu alıyorsunuz ama kablosuzda bu azalıyor, bende de aynı durum var çünkü.
Aradaki fark normal bir fark değil. Tabii ki daha yavaş olacak. Olmaması gibi bir beklentim yok. Fakat, bu kadar yavaş olması normal değil.

Servis sağlayıcınızı arayın ve sorununuzu anlatın onlar bir yönlendirme yapacaklardır. Ama tavsiyem servis sağlayıcının verdiği modemleri kullanmamanızdır.

Hangi servis sağlayıcı ve hangi modemi kullanıyorsunuz?

Kablosuz bağlantıda mutlaka düşüş olur. Kablolu bağlantıda hız neyse onu aynen alabilirsiniz.

Kablolu bağladığım bilgisayarımda 28 indirme 6 yükleme hız alırken, telefondan yaptığım testlerde maksimum 8 indirme 2.5 yükleme alıyorum. Kanal değiştirerek test ettim, o durumda da maksimum 9 indirme 3.1 yükleme gördüm. Yükleme yeterli fakat indirme hızı çok kötü. Modem ile aramdaki mesafe ise 1 metre kadar.
Merhaba Burry,

Bildiğimiz gibi kablolu internet, kablo bağlantısının türüne göre modemden aldığı veriyi herhangi bir sekmeye uğramadan direk olarak bağlanılan cihaza iletiyor. Dış etmenler kablolu bağlantıda en az düzeyde olduğu için haliyle bağlantı hızın yüksek seviyede oluyor.

Kablonun türü de hızını etklieyebiliyor ancak genellikle kullanılan kablo çeşitleri 100Mbit'e kadar destek sunduğu için ve ülkemizde de ortalama hızın üstünde olduğu için bu seni pek etkilemez.

Wi-Fi'da yavaş hız almanın sebebi verilerin dalgalarla iletilmesi. Bu dalgalara birçok şey etki edebiliyor. Duvardır, diğer cihazlardır. Modeminin 1 metre yakınında da olsan Wi-Fi bunlardan etkilenebiliyor.

Telefonundan da yavaş internet almanın sebeplerinden biri bu olabilir.

İkinci bir sorun ise bağlantı değeri. Genellikle Wi-Fi değerleri 2.4Ghz seviyesinde oluyor.
Eğer telefonun 5Ghz bağlantı şeklini destekliyorsa, ve modeminde de böyle bir özellik varsa daha yüksek bağlantı hızı alabilirsin.

Şunu belirtmemde fayda var ki , Kablolu bağlantı ile kablosuz telefon bağlantısını karşılaştırmanın pek doğru olduğunu düşünmüyorum ve internet hız değerlerine bakacak olursak da gayet normal diyebilirim.

Hangi servis sağlayıcı ve hangi modemi kullanıyorsunuz?

Kablosuz bağlantıda mutlaka düşüş olur. Kablolu bağlantıda hız neyse onu aynen alabilirsiniz.
TurkNet, ASUS DSL-N16
Merhaba Burry,

Bildiğimiz gibi kablolu internet, kablo bağlantısının türüne göre modemden aldığı veriyi herhangi bir sekmeye uğramadan direk olarak bağlanılan cihaza iletiyor. Dış etmenler kablolu bağlantıda en az düzeyde olduğu için haliyle bağlantı hızın yüksek seviyede oluyor.

Kablonun türü de hızını etklieyebiliyor ancak genellikle kullanılan kablo çeşitleri 100Mbit'e kadar destek sunduğu için ve ülkemizde de ortalama hızın üstünde olduğu için bu seni pek etkilemez.

Wi-Fi'da yavaş hız almanın sebebi verilerin dalgalarla iletilmesi. Bu dalgalara birçok şey etki edebiliyor. Duvardır, diğer cihazlardır. Modeminin 1 metre yakınında da olsan Wi-Fi bunlardan etkilenebiliyor.

Telefonundan da yavaş internet almanın sebeplerinden biri bu olabilir.

İkinci bir sorun ise bağlantı değeri. Genellikle Wi-Fi değerleri 2.4Ghz seviyesinde oluyor.
Eğer telefonun 5Ghz bağlantı şeklini destekliyorsa, ve modeminde de böyle bir özellik varsa daha yüksek bağlantı hızı alabilirsin.

Şunu belirtmemde fayda var ki , Kablolu bağlantı ile kablosuz telefon bağlantısını karşılaştırmanın pek doğru olduğunu düşünmüyorum ve internet hız değerlerine bakacak olursak da gayet normal diyebilirim.
Sorun olarak görme sebebim şu: Bundan bir hafta önce bile telefonumdayken 20mbps gibi bir hız alabiliyordum. Fakat son 3 gündür bu sorunu yaşıyorum.

Son düzenleme:
iss ile alakası yok aldığınız cihazın sinyal dağıtım gücü düşük olay bundan ibaret, kanal ayarı varsa uygun bir frekans tanımlamayı deneyebilirsin.

Geri
Yukarı