Kablonet 100 Mbps Bağlatıyorum - Ekim 2019

• Konuyu başlatan Mert
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 79
  • Görüntüleme 27B

Mert

Megapat
Makaleler
9
Güncelleme yapayım, internetim ve Kablo TV'm bağlandı. Konumuz internet olduğu için interneti konuşalım.

Netmaster Infinity 401 verildi, 4 portlu olan versiyon. Herhangi bir sorun yok, gayet stabil hattım. Türk Telekom ile traceroute'tan kontrol ettiğimde aynı çıkışları kullanıyor. Pingler 3 ms daha da arttı gibi ama yer yer aynı. Örneğin LoL'de TT 23 ping verirken Kablonet 26 veriyor. Ayrıca Kablonet'te Jitter 2-3 ms civarlarında bazen, bazen 1 ms ancak bu değerler DOCSIS için oldukça normal. DOCSIS'in doğası böyle. Türk Telekom'da aynı test zorla 1 ms çıkıyor ya da çıkmıyor.

Ben memnun kaldım lakin modem hakkında yine biraz laf edeceğim. Yahu kardeşim anladık Çin'den ucuza yaptırıyorsunuz şu modemleri de, şu kablosuz hala mı rezalet olur? TP-Link TP-W9970 v3 modemim çok daha iyi çekiyor. 5 GHz'de kötü çekmesini nispeten anlarım. Ona bir şey demeyeceğim. En azından Router işini eskisi kadar kötü yapmıyor. Yine de Infinity 401'i iade edeceğim, kaçarı yok. Çünkü CBW383Z4'üm sorunsuz çalışıyor, yakında size Netmaster'ı modem, TP-Link'i nasıl Router olarak kullanırız rehberi hazırlayacağım. Birçok kişinin modem sorununu bitirecektir. Boşu boşuna yurtdışından Motorola-Arris modem almanıza gerek yok. Kablomodemler güncel standartlarda olduğu sürece 10 yıl kullanılabilecek aletler, tabi bozulmadığı sürece. Arkasındaki Router'ı değiştirin yeterli. Modemi de 40-50 TL'ye rahatça Letgo gibi sitelerden bulabilirsiniz.

20191007_223859.jpg

İki canavar yan yana, 150 Mbps ikisini birleştirince :)

Burada da Traceroute testleri. Unutmayın, bu testler mahalleden mahalleye dahi değişebilir. Ben aynı evde 2 farkı servis sağlayıcısı size fikir versin diye yazıyorum. Bazı bölgelerde TT çok kötü olabilir, bazı bölgelerde Kablonet süründürüyor da olabilir.

Öncelikle Türk Telekom - VDSL 50 Mbps sınırsız - TP-Link TD-W9970 v3

turktelekom.jpg

Kablonet - 100 Mbps akıllı sınırsız - Netmaster Infinity 401

kablonet.jpg

Merhabalar. İnternet servis sağlayıcımı (ISS) tekrardan değiştirmeye karar verdim. Bu vesileyle size de bilgi vermeyi görevim bildiğimden adım adım nelerin olduğunu sizlere anlatacağım. Anlatmamın sebebi, başından benzer olaylar geçen ya da geçecek kişilere bilgi ve fikir vermek. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Çok kısa hangi ISS'leri kullandım bugüne kadar onu anlatayım.
  • 2009'dan 2016'nın başına kadar Kablonet, o zamanki adıyla Uydunet kullandım. Başlangıçta iyiydi fakat sonlara doğru çok ping sorunu yaşattığı için kapattırdım. Altyapı eski altyapılardandı, fiber gelmiyordu binaya. Genelde 25 Mbps kullandım ve hızımı alıyordum. Modemim Netmaster CBW-383Z4 idi.
  • 2016'da Uydunet'i kapattırıp Superonline ADSL'e geçtim. Amacım hızlı internet değildi, 16 Mbps yeterliydi ve garip bir Bug sağ olsun, AKK'ye de takılmıyordum :) Pingler mükemmel değildi ama iyiydi ve stabildi. 2017 Ekim'e kadar kullandım. 16 Mbps alıyordum ve modemim Huawei HG658 idi.
  • Daha sonra taşındık ve yeni binada hiçbir altyapı olmadığı için 3-4 ay internetsiz kaldım. Güç bela Türk Telekom kabloları çekti ve Ocak 2018'den beri Türk Telekom 50 Mbps VDSL kullanıyorum. Pingler yine mükemmel değil ancak mükemmele yakın, oldukça stabil. 50 Mbps hız sorunsuz alıyorum. Türk Telekom'un verdiği TP-Link TD-W9970 v3 modemi kullanıyorum.
Aslında bu cihazların hepsi Modem-Router. Tek başına modem değiller. Aralarında en memnun kaldığım hiç şüphesiz Türk Telekom oldu. Hiçbir zaman, en yoğun saatlerde bile ne ping, ne de hız konusunda beni üzmedi. 1-2 kesinti dışında çok sorunsuz çalıştı. Peki bu kadar memnunum, neden değiştiriyorum?

Neden değiştiriyorum?

Taahhüt bitiyor da ondan :) Ocak 2020'de taahhütüm bitince Türk Telekom bana kazık gibi fiyatlarla teklif verecek ve kabul etmeyeceğim. Millenicom, Turknet gibi firmalara oldum olası soğuk olduğum için, ayrıca 2 hafta önce binama kadar fiber kablo çeken Kablonet'e de teşekkür mahiyetinde abone olmak istedim. 2-3 ay boyunca 2 interneti de kullanacağım. Ocak'ta abone olmamanın nedeni, D-Smart'ın taahhütü bitiyor ve ara sürede Kablonet'e taahhüt veremiyor olmam. HD uydu alıcıya para vermektense ikinci internete para vermek daha mantklı. Türk Telekom'u kapattırmaya kalkınca 600 TL istiyorlar ki ben ayda 75 TL ödüyorum. 4 ay ödesem zaten 300 TL cebimden çıkacak. Hesaplamalarında ciddi saçmalıklar mevcut.

Neden Kablonet?

Ekonomik ve yeterince iyi. Bölgemde birkaç test yaptığımda eski sorunların olmadığını gördüm ve Teledünya, şimdiki adıyla KabloTV hizmetinden oldukça memnundum. İnternet+TV şimdi bana ayda 81 TL'ye gelecek ve şu an kullandığım Türk Telekom+D-Smart ikilisi bana ayda 95 TL'ye geliyor. Fiyat farkı çok değil ama 81 TL'ye çok daha iyi içerik alacağım. Superonline Fiber olsa işler çok daha kızışabilirdi ancak bu senaryoda Kablonet'e en azından 2 yıl şans vermem gerektiğini düşünüyorum. İlk ay modem ve uydu alıcı kiralayacağım. Yeni ürünlerini denemek istiyorum, elimde eskileri olmasına rağmen. Next HC-12 STB var televizyon için. Modemimi satmıştım, yarın aynı modemi başkasından 2. el alacağım :)

Hangi pakete geçiyorum?

Linkini bırakayım buyrun: 100'ünüzü Güldüren Kampanya | Kablo

En F/P bu geldi. Akşam saatleri 25 Mbps'e düşüyor olsam da önemli değil. Genelde o saatlerde internetle işim yok, olsa bile 25 Mbps gayet iyi bir hız. Diğer saatlerde 100 Mbps kullanacağım için bana göre bir paket. Yine aynı şekilde televizyon kanalları gayet yeterli. Kablonet'in Nitro Upload, statik IP gibi işlevsel paketleri ucuza sunması, faturayı 3 gün ödemeyince interneti kesmemesi gayet güzel detaylar. Millenicom mesela, 75 TL'ye verdiği interneti taahhütsüz 400 TL'ye satıyor. Bu ne demek? Olur da taahhütünüzü bozmaya kalkarsanız bilgisayar parası verirsiniz demek. Bu tür ticari ahlaka sahip firmalardan internet alırken 2 kere düşünün, gerçi artık taahhütsüz satıyorlar onlar da.

Tam olarak yaşanacak süreci anlatayım ve güncellemelere başlayalım.

Planım şu yönde. 80.99 TL ücreti var paketin fakat 6 TL modem ve 3 TL uydu alıcı kirasıyla 89.99 TL'ye geliyor. Ben eski Türk Telekom modem-router'ım olan ve hala kullanmakta olduğum W9970 v3'ü, Router olarak kullanacağım. Neden? Çünkü Netmaster aletlerin Router'ı berbat çalışıyor. Önce deneyeceğim. Infinity 401 getirecekler muhtemelen. Kağıt üstünde benim modemimden daha yetenekli ama Netmaster modemlerin kablosuz ve Router performansı sıkıntılı olduğu için önce ben tarafından test aşamasından geçecekler. İki senaryo var.

1- Netmaster Infinity 401'i tek başına kullanacağım. (Aylık 6 TL kira.)
2- Netmaster CBW-383Z4+TP-Link TD-W9970 v3 kombinasyonu. (Modemi 40 TL'ye alacağım, bu seçeceği elersem geri satacağım.)
3- Motorola Modem-Router almak. (Deli pahalı seçenek.)

Birinci senaryo anlaşabilir ama ikinci senaryoyu anlatayım. Wi-Fi konusunda düşme olacak ama Wi-Fi'da hız arayan bir insan değilim çünkü ihtiyacım yok. İhtiyacım olan aletler kablo ile bağlı. Yeni Infinity 401'ler 6 TL'ye kiraya veriliyor ve gereksiz bence. Onun yerine eski Kablonet modemi 50-60 TL civarına alıp yanında kaliteli bir Router alıp takabilirsiniz. Ben şimdilik eski Router'ımı kullanacağım ama ilerleyen dönemlerde kaliteli bir Router da bağlayacağım. İkinci senaryoda Netmaster modemin Router özelliği kapatılacak ve sadece modem görevi görecek. Yani koaksiyel kablodan aldığı sinyali internete çevirecek, bu kadar. Geriye kalan kablosuz ve Routing işi benim kullandığım Router'a yıkılacak. Aslında bu tip kullanım ABD gibi ülkelerde oldukça yaygın ve maliyeti oldukça düşük. Çünkü Kablo modem-router'lar gereksiz pahalı. Bu yüzden de 3. seçeneği baştan eliyorum. İki seçenekten de verim alamazsam en pahalı yöntemi uygulayacağım. Aralarında tahminimce en verimsizi o. Çünkü bu aletlerin modem yetenekleri üç aşağı beş yukarı aynı. Yanına iyi bir Router ile çok daha uygun fiyata çok daha esnek bir internet deneyiminiz oluyor.

İki senaryoyu deneyeceğim öncelikle. Netmaster Infinity 401 sandığımdan iyi alet çıkarsa, ki hiç sanmıyorum, onunla devam. Ayrıca bütün yaptığım yapacağım testler de yine sizinle olacak.

06.10.2019 - 02.00 itibariyle internetten kaydı yaptırdık. Aranacağımızı belirten bir yazı çıktı. İnternetten başvurularda 1 ay ücretsiz kampanyası var. Kaçırmamak lazım :) Muhtemelen bu hafta içi bağlanacak.

Bazen ben de başka İSS'ler denemek istiyorum çünkü 2012'den beri 3-4 evde de Superonline Fiber kullanıcısıyım. Bu zamana kadar hiç sorun yaşamadım, modemde sorun olduğunu söyleyince gelip hemen değiştirmişlerdi vs. ama insan başka İSS de denemek istiyor aslında görmek için. Taahhütsüz olsalar sırayla alıp ping testi yapardım... Benim de taahhüt 2 aya biticek bakalım S/O fiberle aynı alt yapıyı kullanan Vodafone Fiber 99TL'ye şuan 100MBps hız verirken aynı fiyata S/O 35MBps hız veriyor. Kararsız kaldım.

Hayırlı olsun. Ben Kablonet kullanıcısıyım, Sınırsız & Kotasız 50Mbps internete geçmeyi düşünüyordum. Babamın üzerine tabii, fiyatı 350TL'ye denk geliyordu. "İhtiyacın varsa ona geçelim, taahhütün bitmesini beklemek mi gerekiyor, yoksa direkt ona yükseltebiliyor muyuz öğrenelim." demişti en son. 100Mbps olan tarife de 500TL yanlış hatırlamıyorsam. 100Mbps'e geçmek daha avantajlı olur diye düşündüm, bakalım.
Bazen ben de başka İSS'ler denemek istiyorum çünkü 2012'den beri 3-4 evde de Superonline Fiber kullanıcısıyım. Bu zamana kadar hiç sorun yaşamadım, modemde sorun olduğunu söyleyince gelip hemen değiştirmişlerdi vs. ama insan başka İSS de denemek istiyor aslında görmek için. Taahhütsüz olsalar sırayla alıp ping testi yapardım... Benim de taahhüt 2 aya biticek bakalım S/O fiberle aynı alt yapıyı kullanan Vodafone Fiber 99TL'ye şuan 100MBps hız verirken aynı fiyata S/O 35MBps hız veriyor. Kararsız kaldım.
Türknet'e taahhütsüz deniyor. İptal sonrası "Paketiniz için otomatik ödeme talimatı yapılmış, o yüzden iptal etmenize rağmen şu kadar ay boyunca para çekilmiş." gibi dolandırıcılıkları yoksa denenebilir aslında. Ben de denemek istiyorum ama aynı Kablonet paketini yanında Teledünya paketiyle birlikte almıştım. O televizyona ikinci bir D-Smart bağlatmak gerekecek ek ücret ödeyip.

Merhabalar. İnternet servis sağlayıcımı (ISS) tekrardan değiştirmeye karar verdim. Bu vesileyle size de bilgi vermeyi görevim bildiğimden adım adım nelerin olduğunu sizlere anlatacağım. Anlatmamın sebebi, başından benzer olaylar geçen ya da geçecek kişilere bilgi ve fikir vermek. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Çok kısa hangi ISS'leri kullandım bugüne kadar onu anlatayım.
  • 2009'dan 2016'nın başına kadar Kablonet, o zamanki adıyla Uydunet kullandım. Başlangıçta iyiydi fakat sonlara doğru çok ping sorunu yaşattığı için kapattırdım. Altyapı eski altyapılardandı, fiber gelmiyordu binaya. Genelde 25 Mbps kullandım ve hızımı alıyordum. Modemim Netmaster CBW-383Z4 idi.
  • 2016'da Uydunet'i kapattırıp Superonline ADSL'e geçtim. Amacım hızlı internet değildi, 16 Mbps yeterliydi ve garip bir Bug sağ olsun, AKK'ye de takılmıyordum :) Pingler mükemmel değildi ama iyiydi ve stabildi. 2017 Ekim'e kadar kullandım. 16 Mbps alıyordum ve modemim Huawei HG658 idi.
  • Daha sonra taşındık ve yeni binada hiçbir altyapı olmadığı için 3-4 ay internetsiz kaldım. Güç bela Türk Telekom kabloları çekti ve Ocak 2018'den beri Türk Telekom 50 Mbps VDSL kullanıyorum. Pingler yine mükemmel değil ancak mükemmele yakın, oldukça stabil. 50 Mbps hız sorunsuz alıyorum. Türk Telekom'un verdiği TP-Link TD-W9970 v3 modemi kullanıyorum.
Aslında bu cihazların hepsi Modem-Router. Tek başına modem değiller. Aralarında en memnun kaldığım hiç şüphesiz Türk Telekom oldu. Hiçbir zaman, en yoğun saatlerde bile ne ping, ne de hız konusunda beni üzmedi. 1-2 kesinti dışında çok sorunsuz çalıştı. Peki bu kadar memnunum, neden değiştiriyorum?

Neden değiştiriyorum?

Taahhüt bitiyor da ondan :) Ocak 2020'de taahhütüm bitince Türk Telekom bana kazık gibi fiyatlarla teklif verecek ve kabul etmeyeceğim. Millenicom, Turknet gibi firmalara oldum olası soğuk olduğum için, ayrıca 2 hafta önce binama kadar fiber kablo çeken Kablonet'e de teşekkür mahiyetinde abone olmak istedim. 2-3 ay boyunca 2 interneti de kullanacağım. Ocak'ta abone olmamanın nedeni, D-Smart'ın taahhütü bitiyor ve ara sürede Kablonet'e taahhüt veremiyor olmam. HD uydu alıcıya para vermektense ikinci internete para vermek daha mantklı. Türk Telekom'u kapattırmaya kalkınca 600 TL istiyorlar ki ben ayda 75 TL ödüyorum. 4 ay ödesem zaten 300 TL cebimden çıkacak. Hesaplamalarında ciddi saçmalıklar mevcut.

Neden Kablonet?

Ekonomik ve yeterince iyi. Bölgemde birkaç test yaptığımda eski sorunların olmadığını gördüm ve Teledünya, şimdiki adıyla KabloTV hizmetinden oldukça memnundum. İnternet+TV şimdi bana ayda 81 TL'ye gelecek ve şu an kullandığım Türk Telekom+D-Smart ikilisi bana ayda 95 TL'ye geliyor. Fiyat farkı çok değil ama 81 TL'ye çok daha iyi içerik alacağım. Superonline Fiber olsa işler çok daha kızışabilirdi ancak bu senaryoda Kablonet'e en azından 2 yıl şans vermem gerektiğini düşünüyorum. İlk ay modem ve uydu alıcı kiralayacağım. Yeni ürünlerini denemek istiyorum, elimde eskileri olmasına rağmen. Next HC-12 STB var televizyon için. Modemimi satmıştım, yarın aynı modemi başkasından 2. el alacağım :)

Hangi pakete geçiyorum?

Linkini bırakayım buyrun: 100'ünüzü Güldüren Kampanya | Kablo

En F/P bu geldi. Akşam saatleri 25 Mbps'e düşüyor olsam da önemli değil. Genelde o saatlerde internetle işim yok, olsa bile 25 Mbps gayet iyi bir hız. Diğer saatlerde 100 Mbps kullanacağım için bana göre bir paket. Yine aynı şekilde televizyon kanalları gayet yeterli. Kablonet'in Nitro Upload, statik IP gibi işlevsel paketleri ucuza sunması, faturayı 3 gün ödemeyince interneti kesmemesi gayet güzel detaylar. Millenicom mesela, 75 TL'ye verdiği interneti taahhütsüz 400 TL'ye satıyor. Bu ne demek? Olur da taahhütünüzü bozmaya kalkarsanız bilgisayar parası verirsiniz demek. Bu tür ticari ahlaka sahip firmalardan internet alırken 2 kere düşünün, gerçi artık taahhütsüz satıyorlar onlar da.

Tam olarak yaşanacak süreci anlatayım ve güncellemelere başlayalım.

Planım şu yönde. 80.99 TL ücreti var paketin fakat 6 TL modem ve 3 TL uydu alıcı kirasıyla 89.99 TL'ye geliyor. Ben eski Türk Telekom modem-router'ım olan ve hala kullanmakta olduğum W9970 v3'ü, Router olarak kullanacağım. Neden? Çünkü Netmaster aletlerin Router'ı berbat çalışıyor. Önce deneyeceğim. Infinity 401 getirecekler muhtemelen. Kağıt üstünde benim modemimden daha yetenekli ama Netmaster modemlerin kablosuz ve Router performansı sıkıntılı olduğu için önce ben tarafından test aşamasından geçecekler. İki senaryo var.

1- Netmaster Infinity 401'i tek başına kullanacağım. (Aylık 6 TL kira.)
2- Netmaster CBW-383Z4+TP-Link TD-W9970 v3 kombinasyonu. (Modemi 40 TL'ye alacağım, bu seçeceği elersem geri satacağım.)
3- Motorola Modem-Router almak. (Deli pahalı seçenek.)

Birinci senaryo anlaşabilir ama ikinci senaryoyu anlatayım. Wi-Fi konusunda düşme olacak ama Wi-Fi'da hız arayan bir insan değilim çünkü ihtiyacım yok. İhtiyacım olan aletler kablo ile bağlı. Yeni Infinity 401'ler 6 TL'ye kiraya veriliyor ve gereksiz bence. Onun yerine eski Kablonet modemi 50-60 TL civarına alıp yanında kaliteli bir Router alıp takabilirsiniz. Ben şimdilik eski Router'ımı kullanacağım ama ilerleyen dönemlerde kaliteli bir Router da bağlayacağım. İkinci senaryoda Netmaster modemin Router özelliği kapatılacak ve sadece modem görevi görecek. Yani koaksiyel kablodan aldığı sinyali internete çevirecek, bu kadar. Geriye kalan kablosuz ve Routing işi benim kullandığım Router'a yıkılacak. Aslında bu tip kullanım ABD gibi ülkelerde oldukça yaygın ve maliyeti oldukça düşük. Çünkü Kablo modem-router'lar gereksiz pahalı. Bu yüzden de 3. seçeneği baştan eliyorum. İki seçenekten de verim alamazsam en pahalı yöntemi uygulayacağım. Aralarında tahminimce en verimsizi o. Çünkü bu aletlerin modem yetenekleri üç aşağı beş yukarı aynı. Yanına iyi bir Router ile çok daha uygun fiyata çok daha esnek bir internet deneyiminiz oluyor.

İki senaryoyu deneyeceğim öncelikle. Netmaster Infinity 401 sandığımdan iyi alet çıkarsa, ki hiç sanmıyorum, onunla devam. Ayrıca bütün yaptığım yapacağım testler de yine sizinle olacak.

Güncel Durum

06.10.2019 - 02.00 itibariyle internetten kaydı yaptırdık. Aranacağımızı belirten bir yazı çıktı. İnternetten başvurularda 1 ay ücretsiz kampanyası var. Kaçırmamak lazım :) Muhtemelen bu hafta içi bağlanacak.
Benim de 50 Mbps 150 GB AKN ile 71 lira ödüyordum, sistemi yeni topladım abanıyorum ay başlayalı 6 gün oldu kotanın kalan 61 GB kaldı :) Şimdi online olarak tarife değiştirdim 50 Mbps Akıllı sınırsız tarife. Akşamları hızı düşüyor 20 Mbps'ye. Gündüzleri veyahut pazarları indirme yaparım akşam sadece online ve pingsiz olsa yeter değil mi? Hayırlı olsun bu arada.

Tavsiyem 2. Seçeneği kullanın. Çünkü kablosuz cihazlarda hız önemli olmasa da stabilite önemli. Netmaster Modemi tek olarak kullanıyorum ve hava biraz ısınınca bir kaç günde bir kablosuz cihazlara İnternet yok hatası veriyor. Yeniden başlatınca düzeliyor.

Tavsiyem 2. Seçeneği kullanın. Çünkü kablosuz cihazlarda hız önemli olmasa da stabilite önemli. Netmaster modemi tek olarak kullanıyorum ve hava biraz ısınınca birkaç günde bir kablosuz cihazlara internet yok hatası veriyor. Yeniden başlatınca düzeliyor.
Bahsettiğiniz durum adana sacağında kapalı bir oda da duran modemimde hiç rastlamadım. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Kablonet'in verdiği modemin Wi-Fi performansı kötü. Ama ping veya farklı bir sorunla hiç karşılaşmadım. Daha önce TTNET kullanıyordum ve bir daha kullanmak nasip olmaz inşallah diyorum.

Benimde sokağın başına kadar Fiber var. Maksimum 50 metre falandır uzaklık.

Bildiğim kadarıyla Türk Telekom firmasına ait. Bulunduğum bölgede ADSL ve VDSL altyapı yine Türk Telekom firmasına ait.

Türk Telekom altyapısı olsa da şu an ben VDSL olarak Netspeed Hiper PRO 75 kullanıyorum. Ancak 50 Mbps değerine sabitleme yaptırdım SNR sorunu yüzünden.
Hat zayıflaması benim 2,3 misli olan kişiler 75 Mbps değerini 18 SNR üzeri alırken ben şu an 50 Mbps ile 14 alıyorum. İki ay öncesine kadar 17 üzeriydi hep.
Netspeed 2 aydır sorun oluşturmaya başladı. Sürekli bağlantı kopma, donma, kesilme gibi etkenlerden tut hız düşmesi ve SNR dalgalanması da mevcut altyapı üzerinde.
Belki Türk Telekom firmasının yaptığı bir kısıtlama yüzünden ben bu durumu yaşıyor da olabilirim.

Binaya fiber çekilecek günü sabırsızlıkla bekliyorum ama çekmeyecekler gibi geliyor.

Bağlantı sağladıktan sonra fiber altyapı değerlerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

Fiber altyapı çekili olan yere keşke başka bir firma girebilse de fiber bağlantı alabilsek.
Türk Telekom çok anlayışsız hat çekme konusunda.

Size konuyla alakasız bir soru sormak istiyorum. Gerçi alakalı ama.. Şimdi bizim binada da altyapı var. Ama ben anlayamadım pek. Bizim kapıya kadar gelen kablolara baktığımda kablolar bakır. Birde bazı odalarda telefon ve uydu kablosu var. Acaba uydu kablosundan mi geliyor bu internet? Çünkü ben hiç fiber kablo göremedim daha evde. Ya da kablonetin altyapısı ADSL'e mi uygun sadece. Çünkü ben bir ara kayıp yaptırdım altyapı var gözüküyor 100 MBPS'lik aldım ama sonra vazgeçtim o hızı alamayabilirim diye. Bu gelen adamların da hiç bir şeyden haberi yok. Size nasıl geliyor acaba sormak istedim.

Geri
Yukarı