Kablonet 100 Mbps Bağlatıyorum - Ekim 2019

• Konuyu başlatan Mert
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 79
  • Görüntüleme 27B
Kablonet hakkında soruları olan varsa sorabilir.

Son zamanlarda LoL pingim 26'dan 20-21 civarına düştü. Muhtemelen Türk Telekom tarafında bir yönlendirme iyileştirmesi yapıldı. Ayrıca CS:GO pinglerimde de dramatik bir düşüş oldu. Hala herhangi bir sorunum yok ve CBW383Z4 gibi hurda bir modem 7/24 stabil bağlantı verebiliyor.

Bu aletleri tekrar tekrar söylüyorum, Router olarak kullanmayın. Ayrı Router alıp bağlayarak kullanın.
Hocam bayağı oldu ama iade edebilir miyim? WiFi çok kötü. Bir de modem öneriniz var mı?
Kusura bakmayın görmedim mesajınızı. İade istediğiniz zaman edebiliyorsunuz. Tekrar da kiralayabilirsiniz bu konuda sınır yok. 6 TL boşa modem kirası ödemeyin. İkinci elden CBW383Z4 veya CBW383ZN bulun. En fazla 60 TL falan vermenizi tavsiye ederim. Gerisi ziyan. Daha sonra elinizde varsa Router onu kullanın, yoksa bir tane satın alıp beraber kullanın. Tavsiyem budur.

Ekstra olarak güzel bir bilgi vereyim. 2020 yılından itibaren Turksat GPON'a geçiyor. Yani DOCSIS değil de gerçek fiber kullanacaksınız :) Halihazırdaki altyapı ne zaman güncelleniyor bilmiyorum ama yeni projelerin GPON usulü yapılacağı kesin gibi. Hala gözümle görmedim veya denemedim. Deneyen de görmedim lakin il müdürlüğünü aradığımda bana verilen bilgi bu yönde. Yakında yeni yapılan bir binaya tekrar taşınma durumum var. Eğer şanslıysam GPON bağlarlarsa Türkiye'de ilk kullananlardan biri olma olasılığım yüksek olacak. Tüm deneyimlerimi yine anlatacağım. GPON sayesinde Kablonet'in tek sorunu olan ping sorunu da tarihe karışmış olacak böylece.

Konuya hiç Speedtest atmadığımı fark ettim. Bir tane de Speedtest atayım.

Değerlerin bir miktar eksik çıkmasının sebebi, Router'ımda indirme/yükleme yaparken ping sorunu çıkmasın diye biraz sınırlama yaptım. Normal şartlarda 100/5 sorunsuz kullanıyorum.

Ayrıca ISP'nin Türk Telekom yazması yine sizi şaşırtmasın, 194.54 ile başlayan IP'ler hala Türk Telekom olarak mimlendiği için Turksat sahibi olmasına rağmen Türk Telekom görünüyor.

9453956829.png

Kablonet hakkında soruları olan varsa sorabilir.

Son zamanlarda LOL pingim 26'dan 20-21 civarına düştü. Muhtemelen Türk Telekom tarafında bir yönlendirme iyileştirmesi yapıldı. Ayrıca CS:GO pinglerimde de dramatik bir düşüş oldu. Hala herhangi bir sorunum yok ve CBW383Z4 gibi hurda bir modem 7/24 stabil bağlantı verebiliyor.

Bu aletleri tekrar tekrar söylüyorum, Router olarak kullanmayın. Ayrı Router alıp bağlayarak kullanın.

Kusura bakmayın görmedim mesajınızı. İade istediğiniz zaman edebiliyorsunuz. Tekrar da kiralayabilirsiniz bu konuda sınır yok. 6 TL boşa modem kirası ödemeyin. İkinci elden CBW383Z4 veya CBW383ZN bulun. En fazla 60 TL falan vermenizi tavsiye ederim. Gerisi ziyan. Daha sonra elinizde varsa Router onu kullanın, yoksa bir tane satın alıp beraber kullanın. Tavsiyem budur.

Ekstra olarak güzel bir bilgi vereyim. 2020 yılından itibaren Türksat GPON'a geçiyor. Yani DOCSIS değil de gerçek fiber kullanacaksınız :) Halihazırdaki altyapı ne zaman güncelleniyor bilmiyorum ama yeni projelerin GPON usulü yapılacağı kesin gibi. Hala gözümle görmedim veya denemedim. Deneyen de görmedim lakin il müdürlüğünü aradığımda bana verilen bilgi bu yönde. Yakında yeni yapılan bir binaya tekrar taşınma durumum var. Eğer şanslıysam GPON bağlarlarsa Türkiye'de ilk kullananlardan biri olma olasılığım yüksek olacak. Tüm deneyimlerimi yine anlatacağım? GPON sayesinde Kablonet'in tek sorunu olan ping sorunu da tarihe karışmış olacak böylece.

Ne güzel hocam bende Superonline fiber ile sizle aynı pingi alıyorum :D nedeni Eskişehir-Bursa-İstanbul yerine Eskişehir-Ankara-İstanbul yolunu izlemesi.

Şu Kablonet bulunduğum binaya keşke hizmet çekse.
Kablonet firmasının bana olan en yakın verdiği hizmet noktası Sarıgazi/Sancaktepe.
Kablonet altyapısında olanlar bence çok şanslı.

Türk Telekom altyapısı gelişeceğine berbat bir hale geliyor.
Üstelik başka firmanın abonesi olanlarının sorunlarını çözümleme yoluna gitmiyorlar.
4 aydır binbir türlü sorun yaşıyorum. TT abonesi değilsen genel müdürlük işlem açmıyor altyapısı onarımı veya değişimi için.
Abone olduğum Netspeed üzerinden şikayet oluşturuyorum 4 aydır yine çözüm yok.
4 aydır yapılan işlem arda bir olan port değişmesi ve onu artık yapmıyorlar şuan benim için. Bir diğer işlem ise hattımı incelemeye almak.

Şu an yaklaşık 30 gündür hattım inceleme altında.
Netspeed hattımın sorunlu olduğunu kabul etti ve saha dolabından binaya yeni hat çekilmesi lazım dedi ortak düşünce olarak.
Ancak ne hat çekildiği var nede saha ekibinin gelip işlem yaptığı.
Yalandan ibaret sözde yapılan ölçümler gönderip duruyorlar.

Turksat GPON ile emin olun çok daha ön planda olacaktır.
Türk Telekom firması çektiği fiberleri ve fiber iskelet ağını övüp dursun bir gram hizmet vermedikleri halde.

Hocam merhaba bende Kablonet kullanıcısıyım. Bir kaç hafta önce aşırı ping sorunu yaşadım IP 192 ile başlıyor Türk Telekom olarak gorunuyor. Bir süredir yazlık evimde olduğum için sorun geçti mi bilmiyorum ama IP blogu değişikliği tavsiye eder misiniz? Fortnite ve CS oynadığım için ping çok önemli oluyor. Saygılarımla :)

Mlps takımına mail attım bakalım olumlu bir dönüş alırsam sizi haberdar ederim.
Hocam turuncu sitedeki Akonfire sizsiniz herhalde, doğru mu tahmin ettim :D
Hocam merhaba ben de Kablonet kullanıcısıyım. Birkaç hafta önce aşırı ping sorunu yaşadım IP 192 ile başlıyor Türk Telekom olarak görünüyor. Bir süredir yazlık evimde olduğum için sorun geçti mi bilmiyorum ama IP bloğu değişikliği tavsiye eder misiniz? Fortnite ve CS oynadığım için ping çok önemli oluyor. Saygılarımla :)
IP bloğu değişikliği tavsiye ederim. Bölgeden bölgeye değişiyor IP blokları ve yine bölgeden bölgeye performans farklılıkları oluyor. Router'ınız varsa IP'yi siz bile değiştirebilirsiniz ama Router'ınız yoksa müşteri hizmetlerini aramanız şart.

Yeni konular

Geri
Yukarı