Kablonun FTTH / GPON olup olmadığı nasıl anlaşılır?

iamsezer

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Merhabalar, bugün Türk Telekom ekipleri tüm sokağa beyaz havai fiber kablo çekti. Rögar kapaklarının altından da turuncu fiber kablo geçirdiler. Binaların içine ise beyaz kablo girdi. Bunun FTTH / GPON olup olmadığını sorduğumda onu biz değil, kutuyu montajlayacak ekipler bilir dediler. Bu süreci yaşayan var mı? Varsa, FTTH olup olmadığı konusunda bilgi verebilir mi?

Genelde FTTH altyapılarda turuncu sarı kablolar kullanılıyor. İlk defa binaya beyaz kablo çektiklerini gördüm. Konuyu açmadan önce araştırdığımda ise kimisi bakır demiş, kimisi de FTTH fiber demiş. Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, bugün Türk Telekom ekipleri tüm sokağa beyaz havai fiber kablo çekti. Rögar kapaklarının altından da turuncu fiber kablo geçirdiler. Binaların içine ise beyaz kablo girdi. Bunun FTTH / GPON olup olmadığını sorduğumda onu biz değil, kutuyu montajlayacak ekipler bilir dediler. Bu süreci yaşayan var mı? Varsa, FTTH olup olmadığı konusunda bilgi verebilir mi?

Genelde FTTH altyapılarda turuncu sarı kablolar kullanılıyor. İlk defa binaya beyaz kablo çektiklerini gördüm. Konuyu açmadan önce araştırdığımda ise kimisi bakır demiş, kimisi de FTTH fiber demiş. Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim. :)

Binanın içine gelen kablonun içinde bakır tel varsa FTTH değildir.
Cam varsa FTTH'dir.

Kablonun rengi önemli değil, dairenize kadar ince fiber kablo gelecekse FTTH/GPON'dur. Ama o fiber binada sonlanıp evlere bakır kablo ile verilecekse FTTB'dir.

Binada sonlanan sistem FTTB'dir.
FTTH'den bir farkı yoktur hız olarak.

Yanıtlar için teşekkür ederim.

Kablonun rengi önemli değil, dairenize kadar ince fiber kablo gelecekse FTTH/GPON'dur. Ama o fiber binada sonlanıp evlere bakır kablo ile verilecekse FTTB'dir.
Genelde beyaz ve gri kablolar bakır olurdu, bu yüzden sormak istedim. :) Genelde havai fiberler siyah çekiliyor, çeken ekibin başına sorduğumda havai fiber dedi. Eğer binaya kadar fiber, binadan sonrasına bakır kablo gibi çağ dışı bir yöntem kullanacaklarsa, çok saçma olur.
Binanın içine gelen kablonun içinde bakır tel varsa FTTH değildir.
Cam varsa FTTH'dir.

Binada sonlanan sistem FTTB'dir.
FTTH'den bir farkı yoktur hız olarak.

Evet, kablonun içinde fiber cam var, bakır yok. Yeni döşeneceği için FTTB döşemezler diye düşünüyorun. Yine de bekleyip, göreceğiz. :)

Yanıtlar için teşekkür ederim.

Genelde beyaz ve gri kablolar bakır olurdu, bu yüzden sormak istedim. :) genelde havai fiberler siyah çekiliyor, çeken ekibin başına sorduğumda havai fiber dedi. Eğer binaya kadar fiber, binadan sonrasına bakır kablo gibi çağ dışı bir yöntem kullanacaklarsa, çok saçma olur.

Evet, kablonun içinde fiber cam var, bakır yok. Yeni döşeneceği için FTTB döşemezler diye düşünüyorun. Yine de bekleyip, göreceğiz. :)

FTTB'ya da FTTH olması tamamen sizin bina içi tesisat ile alakalı.
Eğer dairelere kadar fiber kablo çekilme imkanı veren saft boşluğu varsa fiber çekerler.
Ya da şu andaki mevcut kablo sistemi CAT 6 ise ki bu sisteme entegre ederlersede FTTB oluyor bu sistemde FTTH'den farksızdır hız olarak.

Son düzenleme:
FTTH daireye kadar fiber (fotoğraftaki sarı cam) kablo. FTTB binaya kadar fiber, daireye kadar CAT6 Ethernet kablosu.
PXL_20210619_185258189.jpg
PXL_20210619_185357460.jpg

Arkadaşlar sanırım konu başlığını moderatör değiştirmiş, sorum yanlış anlaşıldı. :) Kabloların ne olduğunu biliyorum, sorduğum şey; bu zamana kadar binasına Türk Telekom'un fiberi beyaz kablo ile gelip, FTTH olarak mı, yoksa FTTB olarak mı hizmet aldı, onu öğrenmek istiyorum. Ya da Türk Telekom FTTH kullanan varsa, aşağıda ki kutuya beyaz kablo mu giriyor, onu açıklamanız daha iyi olur, aydınlatır.

Ekleme: şimdi bir arkadaşım yazdı, sanırım GPON, yani FTTH sistem kuruyormuş Türk Telekom. Recep Baltaş'ın videosunda ki kablodan var binanın içerisinde. Sanırım FTTH kutusu koyacaklar, FTTB olarak hizmet vermeyecekler. :)

Son düzenleme:
Doğru, FTTC VDSL idi. Düzeltiyorum teşekkürler.
Kablonet de FTTC'dir bu arada. FTTC ve FTTB'den bi an önce kurtulunmalı, Internet tamamen standart olarak FTTH olmalı aslında.
FTTB'ya da FTTH olması tamamen sizin bina içi tesisat ile alakalı.
Eğer dairelere kadar fiber kablo çekilme imkanı veren saft boşluğu varsa fiber çekerler.
Ya da şu andaki mevcut kablo sistemi CAT 6 ise ki bu sisteme entegre ederlersede FTTB oluyor bu sistemde FTTH'den farksızdır hız olarak.
FTTB olduğu zaman İnternet hizmetini farklı bir firmadan (TurkNet yada ComNet örneğin) alamayıp sadece Türk Telekom'dan almak zorunasınız diye biliyorum. Altyapınız Superonline ise zaten sadece Superonline'dan alabiliyorsunuz İnternet hizmetini, yok eğer altyapınız Superonline ise ama Vodafone gibi bir aracı kurumdan alırsanız da gene hizmetiniz Superonline oluyor, Vodafone olmuyor diye biliyorum. Turknet ve ComNet hizmeti Superonline altyapısından alınamıyor diye biliyorum ayrıca.
GPON yani FTTH olduğu zaman sadece altyapınız Türk Telekom olduğu durumda farklı firmalardan hizmet alabiliyorsunuz diye biliyorum. Yanlış biliyorsam düzeltirseniz sevinirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı