Çözüldü Kablosuz ağda ping sıçraması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tlhxyz

Hectopat
Merhabalar. ADSL, VDSL ve fiber bağlantısına sahip üç farklı evde bu sorunu yaşadım ve tesadüf olmadığını düşünüyorum.

Kabloluda sabit ping alırken kablosuz ağda anlamsızca ping sıçraması oluyor, kablolunun çok daha stabil olduğunu biliyorum ama sorun anlamsız fantastik sıçramalar.

Şu an bulunduğum yerde kabloyla kullanamadığımdan mecburen kablosuz ağ kullanıyorum ama oyunlarda ciddi anlamda sorun yaşatıyor. Her şey akıcı giderken bir anda ışınlanmalar oluyor, sabit 200 ms ile oynamak bile daha iyi.

YdPqba.jpg

Şu değerlere bakın, 9-10 ölçmede bir ping fırlamış. 2 dakika boyunca test yaptım hep aynı aralıklarla ping sıçraması var. Kablolu bağlantıda bütün değerler 25 ms, yani altyapıda bir sorun olmadığını düşünüyorum.

Bilgisayarın WLAN sürücüsünden kaynaklanan bir sorun olabilir mi?

Çözüm
WLAN Optimizer'da "Disable Background Scan" yapınca sorun düzeldi gibi. Bunu ek yazılıma gerek duymadan sistemden çözme şansımız var mıdır?

zGR3QY.jpg

Anlık test.
Merhabalar. ADSL, VDSL ve fiber bağlantısına sahip üç farklı evde bu sorunu yaşadım ve tesadüf olmadığını düşünüyorum.

Kabloluda sabit ping alırken kablosuz ağda anlamsızca ping sıçraması oluyor, kablolunun çok daha stabil olduğunu biliyorum ama sorun anlamsız fantastik sıçramalar.

Şu an bulunduğum yerde kabloyla kullanamadığımdan mecburen kablosuz ağ kullanıyorum ama oyunlarda ciddi anlamda sorun yaşatıyor. Her şey akıcı giderken bir anda ışınlanmalar oluyor, sabit 200 ms ile oynamak bile daha iyi.

YdPqba.jpg

Şu değerlere bakın, 9-10 ölçmede bir ping fırlamış. 2 dakika boyunca test yaptım hep aynı aralıklarla ping sıçraması var. Kablolu bağlantıda bütün değerler 25 ms, yani altyapıda bir sorun olmadığını düşünüyorum.

Bilgisayarın WLAN sürücüsünden kaynaklanan bir sorun olabilir mi?
Benzer durumu 10 gün öncesinde kablolu şekilde de yaşıyordum, problemin ana kutuda olduğunu belirtip gelip düzelttiler.

(Sadece bir tahmin, bilgiye dayalı değil.)
Eğer ana hattın sistemi Wi-fi için ayrı, kablolu için ayrıysa sizin wi-fi kablosunda problem olabilir ana hattın.

Olabilir. Varsa daha güncel bir sürüme geçin.
Nisan 2019 sürümü kuruluymuş, daha güncelini bulamadım maalesef.

Benzer durumu 10 gün öncesinde kablolu şekilde de yaşıyordum, problemin ana kutuda olduğunu belirtip gelip düzelttiler.

(Sadece bir tahmin, bilgiye dayalı değil.)
Eğer ana hattın sistemi Wi-fi için ayrı, kablolu için ayrıysa sizin wi-fi kablosunda problem olabilir ana hattın.
Cevap için teşekkürler. Üç evde de o sorunun olacağını düşünmüyorum, büyük ihtimal sorun benim bilgisayarımdan kaynaklanıyor ama nasıl çözeceğimi bilemiyorum. Çünkü birkaç ay öncesine kadar kendi evimde 50 ms pingle stabil şekilde oynayabiliyordum.

Bende de aynı durum var yan yana 2 bilgisayar aynan da oyuna girdiğimizde (biri Wi-fi) kablosuz olan fırlama yaşıyor ve indirme hızı 400 Kb yavaş.
Aynan da CS:GO bile giremiyoruz yüksek ping uyarısı ile.

Nisan 2019 sürümü kuruluymuş, daha güncelini bulamadım maalesef.

Cevap için teşekkürler. Üç evde de o sorunun olacağını düşünmüyorum, büyük ihtimal sorun benim bilgisayarımdan kaynaklanıyor ama nasıl çözeceğimi bilemiyorum. Çünkü birkaç ay öncesine kadar kendi evimde 50 ms pingle stabil şekilde oynayabiliyordum.
Evet dikkatli okuyunca fark ettim. Çözüm olarak harici wi-fi girişleri oluyor onlardan bulabilirseniz sorun giriş kaynaklı mı öğrenmiş olursunuz en azından.

Birde virüs falan olabilme ihtimali var, arka planda internet bağlantısını çeken şeylere sebep oluyor bu yüzden de ping patlayabiliyor.

Birde virüs falan olabilme ihtimali var, arka planda internet bağlantısını çeken şeylere sebep oluyor bu yüzden de ping patlayabiliyor.
Virüs olsa kablodayken de sorun çıkarmaz mı? Ayrıca ilk mesaja yazmayı unutmuşum, telefondan USB ile internete bağlandığımda da sorun yaşamıyorum.

Kaynak İzleyicisi'nden ağı sürekli takip ediyorum. Anormal bir durum yok gibi görünüyor.
86nPpV.jpg

Son düzenleme:
Virüs değil arkadaşlar. Bende de aynı sorun vardı.

Ancak maalesef ben çözümünü bulamadım ve mecburen kabloluya geçtim. Eğer bir çözüm bulursanız ben de konuyu takip ediyor olacağım.

WLAN Optimizer'da "Disable Background Scan" yapınca sorun düzeldi gibi. Bunu ek yazılıma gerek duymadan sistemden çözme şansımız var mıdır?

zGR3QY.jpg

Anlık test.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı