Kablosuz Güvenliği

Emre KESLER

Kilopat
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Az önce çevremde 2 WiFi'nin şifresini buldum. Hemde sadece 10 dakikada, 3-4 click de filan. Sonra dedim ki "ben bunu kadar kolay birine yapıyorsam başkasıda bana yapabilir." Hemen şifremi daha güvenli bir şey seçtim. Max bağlantıyı evdeki cihazlara göre ayarladım. Ama hala şüphelerim var. Sizce daha ne gibi önlemler alınabilir? Arkadaşlarımdan birinin IP'sini istiyorum adres çubuğuna yapıştırıyorum ve hata alıyorum. Ama başka bir bilgisayardan dan benim IP'me girince modem arayüzü geliyor bunu nasıl kapatabilirim?

Modem : Huawei HG521

Not : Ben hacker'a hacker demem Beyaz Şapkalı olmadıkça.
Not2: Sadece meraktan yaptım. Sizden yardım alınca ulaşıp onlarıda uyaracağım.

Gerekli cevabı aldım teşekkür ederim. Arayüz şifremi ilk geldiği gün değiştirdim. İsim değişikliğinde hata alıyorum bağlantı yapamıyorum 2-3 defa denedim ama olmadı. Her seferinde modemi resetleyip fabrika ayalarına geri döndüm. Linki inceliyorum teşekkürler.

Wifi şifresi depiğin WPA2-PSK şifrelemede AES olmalı 64 karakterli alfanumerik olmalı büyük ve küçük karışık olmalı özel karakterde kullanın.

Kablosuz güvenliği. Aslında belli başlı yöntemler var.

1 - Modemin destekliyorsa WPA3 şifreleme standardı ile ağını güvenceye al. WPA2 güvenlik standardı aşıldı :)

2 - Sosyal mühendislik karşı korunmak maksadıyla SSID adresini gizleyin.

3 - Modeminde MAC filtrelemeyi aktif edin. Bu izinsiz kimselerin bilgisayarlarını ve cihazlarını engeller. MAC adresi dediğimiz olay ağa bağlanan cihazlarda fiziksel adrestir.

4 - Modem yönetici hesabı ve şifresini değiştirin. Modem ile birlikte gelen default yan hesap şifreleri varsa onları da değiştirin. Örneğin "guest" vesayre gibi.

5 - Deneyimli kimseler içindir bilmeyen uygulamasın : Modem arayüzüne giriş IP adresini mümkünse değiştirin.

6 - Modemin yazılımını her daim güncel tutunuz.

7 - Öyle 64 karakter, 256 karakter, 512 karakter, bilmem ne uzunluğunda abartılı şifre koymaya gerek yok. 16 karakterli ve güçlü bir şifre yeterlidir. Kaba kuvvet saldırısından korunmak adına içinde kişisel bir bilgi içermemesi daha iyi olur.

8 - Modeminizde log tutma ayarları varsa ve kapalıysa aktif edin. Ağınıza giren ve çıkandan böylece haberiniz olur.

Önerebileceklerim bu kadar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı