Kablosuz modem güvenliğini artırmak

• Konuyu başlatan Cem Güney Demirel
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 7B
C

Cem Güney Demirel

Ziyaretçi
Bugün kota bilgilerime baktığımda 64 GB olduğunu gördüm ve bu ay bu kadar kullanım yaptığımı da düşünmüyorum. Galiba biri internetimi kullanıyor. Kullandığım modem airties 5340. Resimde görüldüğü üzere sadece 1 kablosuz ağ adı kullanımda ve şifreli, acaba 2 3 4 yazan yerlere de mi şifre koymam gerek?

Masaüstü ethernet ile bağlı, kablosuz bağlantıyı da notebook ve telefondan kullanıyorum, kimseyle paylaşım yapmadım. Kablosuz ağ adını adını yeniledim ve şifreyi rasgele 42 haneli sayı ve harf şeklinde değiştirdim ama bu yeterli olacak mı? Veya modem arayüzünde sadece şu bilgisayarlar bağlantı kurabilir şeklinde bir filtreleme yapamıyor muyuz?

2vx28lj.jpg

34hxu1e.jpg

Kablosuz ağ etkin kutusundaki tiki kaldırsam kablosuz ağ özelliği tekrar işaretleyene kadar kapalı mı oluyor?

MAC adres yazan yerdeki veriler sanırım notebookun kimliği oluyor, bunu MAC filtreleme listesine eklesem kablosuz ağı sadece bu notebook mu kullanabilir?

Mac Filtreleme listesine bilgisayarının MAC adresini ekle. Böylece sadece senin bilgisayar girebilir. (Zaten MAC Filtrelemenin amacı belirli bilgisayarların bağlanabilmesini sağlamaktır. )

İstiyorsan ek olarak Kablosuz Ağ'ın adını değiştir ve Kablosuz Ağ Adı'nı gizle kutucuğu var onu işaretle böylece ağ adı etrafta gözükmeyecek.

Ağ ismini değiştirdim, q9i8w2p7o1t2y3a0z.....Şeklinde devam eden bir şifre oluşturdum 42 haneli, yeterli midir? 63 karaktere kadar destek veriliyor ama 63 karakter yaptığımda örnek şifre gösterip bu şekilde olmalıdır diyerek kabul etmedi. Ben de 42'ye düşürdüm. Bu mac filtreleme ve ağ gizleme yeterli oluyor mu, ek birşeyler yapmak gerekir mi?

En az 8 haneli içinde rakam, küçük büyük fark ve özel karakter olan bir şifre oluştur. Şifreleme kısmında da WPA2'yi seçmen yeterli.

Ağına birisinin girdiğini düşünüyorsan da, modemin arayüzünde DHCP bölümü vardır. Eğer ağına giren kişi kendi ağına elle ip ataması yapmadıysa orda gözükür modeminin otomatik ip verdiği tüm cihazlar.

15 hane üstü şifre ile WPA2 ve Mac filtrelemesi kullandıktan sonra ağınızın kırılması imkansız gibi bir şey. 2, 3 ve 4 etkin değil. Onlara şifre koymaya gerek yok. Ağınız güvende.

Bence kotanızı siz dolduruyorsunuz. Neler yapıyorsunuz nette? Kota sadece download ile dolmaz, biliyorsunuz değil mi?

Geçen ay 170 gb kadar kullanım yaptım ve epeyce film ve oyun indirmesinde bulundum. Aradıklarımı bulduğum için de bu ay indirecek pek de birşey kalmadı -ki son 2 haftadır monitörüm tamirde olduğu için asıl bilgisayarı kullanmak nasip olmadı. Kardeşim mp3 indirmiştir, bense Youtube'dan E3 videolarını takip ediyorum ama burada 64 gb tan söz ediyorum. Bunlarla dolacak bir kota değil sonuçta. Hadi taş çatlasın 25 GB diyelim, peki geri kalan nasıl kullanılıyor? Ben düşünmüyorum şahsen o kadarlık kullanım yapmış olacağımı.

Önerdiğin "sallabise" adlı şifreyi, WPA2 olmasına rağmen, ekran kartı kullanarak kırmam 1 saat bile sürmez :)

Tek başına Radeon HD 7970, saniyede 114.600 şifre deneyebiliyor. 4 tane takarsak saniyede neredeyse 500.000 şifre denemesi yapabiliyoruz...

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı