Kaç adet sanal bellek yapılır?

YaVuZ kUdReT61

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba oynadığım oyunlar birçoğunluğu SSD de Windows bunu otomatik olarak SSD'ye sanal bellek yapmış
Ben ise HDD'den kullanmak istiyorum ama ikisi de olursa belki daha mı iyi olur diye düşünüyorum
Aklınızı karıştırmadan
İki adet disk e sanal bellek olur mu?

Resimlerdede yazıyor ancak bu işlemi yapmadan önceki SSD de 4780 MB sanal bellek vardı
Şimdi HDD de ekledim buna 2000KÜSUr ekledi
Sorduğum soru şimdi şu.
İki tane disk te sanal bellek olur mu sorunsuz çalışır mı yoksa.
SSD'den çıkartıp HDD'ye mi versem sanal belleği.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    268,5 KB · Görüntüleme: 59
  • Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    283 KB · Görüntüleme: 52
HDD'ye sanal disk yapacaksanız hiç yapmayın daha iyi. Sanal disk SSD'de olacaksa olmalı, HDD'de olacaksa da hiç olmamalı. Oyunlarda verimi düşürmekten başka bir işe yaramaz HDD'ye tanımlanırsa.

Sanal bellek kullanmayın. Bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Bellekler saniyede onlarca GB veri aktarabilirken ve nanosaniye sürelerinde erişim hızları sunarken SSD ve HDD'ye bu işi yaptırmaya çalıştığınızda bilgisayarınızda yavaşlama, tepkisizlik ve donma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer RAM sıkıntısı çekiyorsanız mutlaka RAM takviyesi yapmanızda fayda var.

Sanal belleğe sadece arkaplanda duran, uzun süredir kullanılmayan programlar atılır o yüzden performansa fazla etkisi olmaz. Eğer boş hafızasınız bolsa yapın ama normalde çok da gerekli değil. Ben RAM'im yeterli diye kapattım. Kapatmak daha iyi bile olabiliyor.

SSD varsa ve 8 GB RAM varsa sanal bellek gereksiz.

SSD var da 150 MB hızlarında çalışıyor bu bir
2: 4 GB var maalesef :(
Sanal belleğe sadece arkaplanda duran, uzun süredir kullanılmayan programlar atılır o yüzden performansa fazla etkisi olmaz. Eğer boş hafızasınız bolsa yapın ama normalde çok da gerekli değil. Ben RAM'im yeterli diye kapattım. Kapatmak daha iyi bile olabiliyor.

Oyunda sanal belleği artırmanın etkisini gördüm ve arttırmak istiyorum.
HDD'ye sanal disk yapacaksanız hiç yapmayın daha iyi. Sanal disk SSD'de olacaksa olmalı, HDD'de olacaksa da hiç olmamalı. Oyunlarda verimi düşürmekten başka bir işe yaramaz HDD'ye tanımlanırsa.
ama merak ettiğim şey şu sanal bellek yapınca ömrü gibi kısalıyor diye şeyler duymuştum
ve sanal bellek yaptığım için SSD daha fazla uğraşıyordu oyunlara girmem daha uzun sürüyor
oyun da çünkü SSD de yani sanal bellek azaltarak işini azaltırım oyuna MB darboğazı yapmaz
hemde HDD boşta duruyor o çalışmış olur bilmiyorum

Son düzenleme:
Hayır o düşünceniz yanlış. Dokuların geç yüklenmesinden tutun FPS droplarına kadar her şeye neden olabilir HDD'den sanal belleğe yer ayırmak. Sanal bellek için yüksek hıza sahip diskler lazım, bilginize.

Sanal bellek kullanmayın. Bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Bellekler saniyede onlarca GB veri aktarabilirken ve nanosaniye sürelerinde erişim hızları sunarken SSD ve HDD'ye bu işi yaptırmaya çalıştığınızda bilgisayarınızda yavaşlama, tepkisizlik ve donma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer RAM sıkıntısı çekiyorsanız mutlaka RAM takviyesi yapmanızda fayda var.

Aslında bir tekim SSD'nin çalışma yüzdesini azaltmak istiyorum neticede olsa bu bir SSD :D
Yani şöyle çekirdek gibi düşünüyorum daha fazla parçaya veriyorum işi bir performans sağlam mı? :(
Hayır o düşünceniz yanlış. Dokuların geç yüklenmesinden tutun FPS droplarına kadar her şeye neden olabilir HDD'den sanal belleğe yer ayırmak. Sanal bellek için yüksek hıza sahip diskler lazım, bilginize.

O zaman soruma göre cevap verdiğiniz şey büyük olasılıkla SSD
En iyisi o zaman SSD'ye sanal bellek yapmak.

Teşekkür ederim hepinize iyi günler.
HDD'ler sanal bellek kullanımı için çok uygun değiller.

SSD varsa ve 8 GB RAM varsa sanal bellek gereksiz.

Teşekkür ederim iyi günler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı