Kaçak akım koruma rölesi atması

furkan4680

Kilopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar röle seyrek olarak atıyor attığında bazen hemen kaldırılabilirken bir keresinde bütün sigortaları indirmeme rağmen açılmadı bildiğim kadarıyla sorun nötr hat üzerinde olmuş oluyor sigorta kutusunu açtığım zaman nötr ve topraklama klamensi olmadığını gördüm kaçak akım koruma rölesinden çıkan nötr hat direkt duvarın içine giriyor kolon deliğinden gelen topraklama hattı da aynı şekilde bir kabloya bağlanmış o kablo da nötr hattın gittiği deliğe giriyor bu delikte sadece bu 2 kablo var anladığım kadarıyla duvar içinde dağıtmışlar görüntü aşağıdaki gibi sizden röleyi attıran sorunu nasıl bulabileceğim konusunda yardımcı olmanızı istiyorum teşekkürler.

thumbnail_20200503_131605.jpg
thumbnail_20200503_132514.jpg

Hocam toprak ve nötr kısa devre yaparsa atar bir sebepte prizlerde bulunan nötr yerinden çıkmış olabilir bunlardan hiçbiri değilse cihazlardan birisi attırıyor olabilir sigoratalar inik bile olsa toprak nötr kısa devre yaparsa röle düşer.

Hocam toprak ve nötr kısa devre yaparsa atar bir sebepte prizlerde bulunan nötr yerinden çıkmış olabilir bunlardan hiçbiri değilse cihazlardan birisi attırıyor olabilir sigoratalar inik bile olsa toprak nötr kısa devre yaparsa röle düşer.

Fişlerin hepsini söküp baktım sağlam duruyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. Makel markasının KAR'larını tavsiye etmiyorum. Ortada problem yokken bile atıyorlar genelde. Siemens marka KAR ile değişim yapmanızı tavsiye ediyorum. Eğer problem devam ederse belirtin.

KAR atma durumları:
Nötr-faz akım farkı (Ev için 30mA maksimum)
Nötr-Toprak teması (Sıfırlama)
Fazın toprak üzerinden tamamlanması (Kaçak)

Belli bir cihaz belli bir şey yaparken kaçak yapabilir. Mesela çamaşır makinesi kaynatmaya girince rezistansın da kaçak olur bu yüzden kaçak akım atar ya da bulaşık makinesinde bulaşık yıkarken atar. 32 amper sigorta var yani evde şofben var belki şofben büyük rezistans devreye girince (2. ve 3. kademe) atar.

Evde sarsıntı olur (evin önünden tır gibi büyük araç geçer) bu yüzden atabilir. (Kaçak akımın soluna doğru pense ile filan hafif vurun atar zaten)

Belki de kaçak akım bozuk.

Geri
Yukarı