Kafamda boş senaryolar kuruyorum

Ravage

Decapat
Öncelikle merhaba. Fazla uzatmayayım. Yaşayanlar bilir, kafada yaşanma ihtimali oldukça düşük olan onlarca senaryo üreterek gereksiz yere beynimizi yorarız ya hani o var bende. Genelde bu psikolojik rahatsızlık yüzünden ana odaklanamıyorum ve üstüne sürekli kafamı meşgül ederek beynimi yoruyorum. Sanırım inglizce "Overthinking" deniliyor bu rahatsızlığa. Sürekli saçma sapan şeyleri kafamda kurmaktan yoruldum. Kendi başımada çözebilecek gibi değilim bu hastalığımsı şeyi. Neler tavsiye edersiniz? Sosyal yaşamımı çok etkiliyor. Yaşım 16 bu arada.

Yaşın itibariyle anormal olmayabilir. Sana net tavsiyem yazmak. Saçma sapan şeyler bile olsa yazarsan örgüler açılmaya başlıyor. Katmanlı bir şekilde konudan konuya atladığıni fark ettiğin an yazıya dök. Böylece kontrol altına almaya başlama ihtimalin oluşacaktır.

Günlük tutmanızı öneririm. Yaşadığınız şeyleri bir köşeye yazmak bir nebze olsun rahatlatabilir. Onun dışında psikoterapi alabilirsiniz.

Yaşın itibariyle anormal olmayabilir. Sana net tavsiyem yazmak. Saçma sapan şeyler bile olsa yazarsan örgüler açılmaya başlıyor. Katmanlı bir şekilde konudan konuya atladığıni fark ettiğin an yazıya dök. Böylece kontrol altına almaya başlama ihtimalin oluşacaktır.
Yaşla bir alakası yok bu abartı değilse tabiki bir sıkıntı yok. Fakat sadece bunu anlattığını göre bundan dolayın yorulmuş ve dayanamayıp patlamış olabilir, Kendimden biliyorum arkadaşla yaşıtım kaç yıldır anksiyeteden müzdarip yaşıyorum farkındalık, derinlik sosyal yaşantımı kararttı. Bu duruma alışıpta içinden çıkamamak ve yaşamayan biri için saçma gelmesi kimsenin anlamaması apayrı insana 4 köşeden sıkıyor. Zamanında tedavi alıyordum ilk başta çok etkisini göstermez ama zaman geçtikçe dahada yoğunlaşıp artar.
Örneğin yaşanmamış olaylar için üzülmek mutlu olmak durumlar vb. yaşamak, o anı hissetmek gereksiz empati yapmak... Daha birçok neden yatıyor malesef ancak bunların hepsini toparlamak ayrı bir sorun ve hepsinin kaynağı net bir şekilde 'içe kapanıklık' asosyallik' Arkadaş ne derece yaşıyor bilmiyorum ama çok ilerlemeden bir doktor psikologa gitmesi lazım.

Uzun zaman boyunca ilaç içen benim tavsiyem: İlk psikologla görüş. Devletin psikologları var. Eğer o (psikolog) ilaç tedavisi gerekiyor derse yapman gerekiyor. Yani hemen psikiyatri demeyelim. Eğer böyle olmazsa psikiyatri taraftarıyım.

Bu arada ilaç kullanmak kötü bir şey de değil.

Anlamadım? Benim sorumda ne gibi bir ergenlik var?

up
Sizin sorunuz gayet normal. Bu yönteme basvurulmamissa muhtemelen ona göre tavsiye verecektiniz sanırım. Yaşla alakası bu arada hormon dengelerinin hızlı değişimi ve dünyayı kavrayıştaki değişim dolayısıyla alakası var. Bu yüzden psikiyatri ve psikolog seçenekleri de zaten 16 yas ile 25 yaş ve hatta 40 üstü yaş insana farklı yaklaşıyor. Arkadaşımızın bu durumu dile getirebilmesi çok güzel, farkındalık durumu çözümü de yavaş yavaş getirecektir. Eğer içini dökmek, yazarak bu duruma bir kontrol ağı gelişmezse kısa sürede ilk psikolog seçeneği bence de en makul. Zaten psikolog lazım görürse psikiyatriye yönlendirir. Yaş itibariyle devlet hastaneleri imkanından yararlanabilir arkadaşımız evet biraz çileli randevu vs almak zor ama hayatta bizden daha önemsiz değil bu uğraşlar.

Sizin sorunuz gayet normal. Bu yönteme basvurulmamissa muhtemelen ona göre tavsiye verecektiniz sanırım. Yaşla alakası bu arada hormon dengelerinin hızlı değişimi ve dünyayı kavrayıştaki değişim dolayısıyla alakası var. Bu yüzden psikiyatri ve psikolog seçenekleri de zaten 16 yas ile 25 yaş ve hatta 40 üstü yaş insana farklı yaklaşıyor. Arkadaşımızın bu durumu dile getirebilmesi çok güzel, farkındalık durumu çözümü de yavaş yavaş getirecektir. Eğer içini dökmek, yazarak bu duruma bir kontrol ağı gelişmezse kısa sürede ilk psikolog seçeneği bence de en makul. Zaten psikolog lazım görürse psikiyatriye yönlendirir. Yaş itibariyle devlet hastaneleri imkanından yararlanabilir arkadaşımız evet biraz çileli randevu vs almak zor ama hayatta bizden daha önemsiz değil bu uğraşlar.
Kendimi bildim bileli böyleyim, farkındalığına geçen yıl vardım. Psikoloğa gidecek durumum yok, günlük falan yazamıyorum...

Yeni konular

Geri
Yukarı