Kahramanmaraş'ta 6 Şubat tarihinde tekrardan 7.5 şiddetinde bir deprem oldu

Şu anda TSK depremzedelere yardım ediyor mu yoksa sadece AFAD mı?
Göreve hazır olanlar saatler öncesinde başladılar ama bu kadar geniş çaplı bir yıkım için gereken insan gücünü toplamak mümkün değil. Yarına kadar şimdikinden daha fazla personel görev başında olacaktır ama maalesef binlerce kişiye enkazların temizleneceği zamana kadar hiç ulaşılamayacak.

İzmir'deki gibi ufak çaplı bir durum değil bu maalesef. Onun yüzlerce katı daha büyük bir felaketi yaşıyor çok geniş bir bölge.

Göreve hazır olanlar saatler öncesinde başladılar ama bu kadar geniş çaplı bir yıkım için gereken insan gücünü toplamak mümkün değil. Yarına kadar şimdikinden daha fazla personel görev başında olacaktır ama maalesef binlerce kişiye enkazların temizleneceği zamana kadar hiç ulaşılamayacak.

İzmir'deki gibi ufak çaplı bir durum değil bu maalesef. Onun yüzlerce katı daha büyük bir felaketi yaşıyor çok geniş bir bölge.
Bazı platformlarda kısmi seferberlik ilanı olması konuşuluyor OHAL ilan edilmesi muhtemel. Durum çok vahim 12 saat geçmeden resmi merciler 1000+ ölüm olduğunu söylüyor ne acil yardım ne STK'lar ne de kolluk kuvvetleri yetmiyor çoğu yere ambulans yetişemiyor. Kötü hava şartları otoyolları kapattığı için bazı yerlere yardım ulaşması bile zor. Bir an önce ne kadar insan kurtarılırsa kar çünkü bazı yerlerde insanlar bu gece enkaz altında yaşıyor olsa bile soğuktan ölebilir.

Bazı platformlarda kısmi seferberlik ilanı olması konuşuluyor OHAL ilan edilmesi muhtemel.
Eğitimsiz kişileri enkazlara çıkarmak demek altındaki bir sürü kişinin doğrudan öldürülmesiyle aynı şeye çıkıyor. Binlerce bina yıkılmışken hepsine birkaç gün içinde yardım edecek eğitimli ekip ülkede yok. Enkaz altında hayatta kalmış olanlar her saniye hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Yüzlerce sokağa girilemiyor çünkü binaların bazıları yola doğru devrilmiş durumda. Ne yazık ki binlerce kişinin hiç şansı olmayacak.

Eğitimsiz kişileri enkazlara çıkarmak demek altındaki bir sürü kişinin doğrudan öldürülmesiyle aynı şeye çıkıyor. Binlerce bina yıkılmışken hepsine birkaç gün içinde yardım edecek eğitimli ekip ülkede yok. Enkaz altında hayatta kalmış olanlar her saniye hayatlarını kaybetmeye devam ediyor.
Keşke elimizden bir şey gelse ama şu durumda ne yapabiliriz bağış haricinde bilmiyorum.

Keşke elimizden bir şey gelse ama şu durumda ne yapabiliriz bağış haricinde bilmiyorum.
Bu tür şeylere ancak devlet düzeyinde hazır olunabilir, bizim yapabileceğimiz şeyler kısıtlı. Kan bağışı olabilir, maddi yardım olabilir, erzak yardımı yapılabilir. Yakınlarda ya da gidebilecek durumdaysan ekiplere yardım etmek için moloz taşınabilir ya da bölgedeki insanlara erzak dağıtımı yapılabilir.

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre depremin hissedildiği 10 ilde eğitim öğretime ara verildi. Bu bölgelerde yaşayıp da farklı ilde üniversite okuyan öğrenciler içinse sınavlar ve devamlılık hususlarında gerekli kolaylığın sağlanacağı bildirildi. Yani üniversitelerde eğitim öğretim devam edecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı