Kahvaltıda sadece yulaf ezmesi yersem kilo verebilir miyim?

Eray123567

Centipat
Arkadaşlar kilo vermek istiyorum .Bu yüzden her sabah kahvaltıda yulaf ezmesi yiyorum, kesinlikle ekmek tüketmiyorum ve kalori açığı veriyorum. Sizce bu şekilde hedeflerime ulaşabilir miyim?

Spor yapıp 500 kalori verip evde 5 tabak pilav yersen kilo vermezsin. Evde 1 tabak pilav yiyip o pilavı yakmazsanda kilo vermen zorlaşır. Spora başla yediğin yemeklere dikkat et her türlü verirsin. Ayda 20 30 kilo vermeye çalışma deri sarkması olur yavaş yavaş vermeye çalış kiloyu aylık minimum 5 kilo ideal kilo vermek için kilo verirken ek olarak da kas kütleside geldiği için güzel sağlıklı bir vücuda kavuşursun.

Bilimsel olarak günlük ihtiyacın olan kaloriden daha az kalori alırsan (örneğin 500) kilo vermeye başlarsın. İhtiyacından fazla alırsan kilo almaya başlarsın.

Yulaf ezmesi tok tutar, öğlene kadar bir şey yemeden idare eder seni. Kalori hesabı yaparak beslenirsen, öğün aralarına meyve sıkıştırırsan, bol bol su tüketirsen rahatlıkla kilo verirsin. Ama vücudunun şekle girmesi için de spor şart, kilo vermek yetmez.

Her şeyden önce kendine eziyet etmeyeceğin bir plan oluşturmalısın ki programın devamlılığı olsun
Kendim 96 kilodan 67'ye indim bu konudaki tecrübelerimi aktarmak isterim.

1-Ara öğünler yağ yakımına zarar verir, her öğünün ardından minimum 4 saatte bir ana öğün yemelisin 2 veya 3 bu sana kalmış.

2-Normal tükettiğinden 1.5 2 kat fazla tüket.

3- Her günün yeni bir mücadele kendine uzun zaman aralıklı bir plan yapma.
Her sabah kalktığında o gün için çabala ben bugün biraz fazla yiyeyim ertesi gün tolere ederim diye bir şey asla olmamalı.

4-Sanılanın aksine kilo vermek için yağlar oldukça önemli bir besin kaynağı kaliteli yağlar seni çok daha uzun süre tok tutar yağ yakımına takviye olur.

5-Mutlaka gün içinde 5 dakika bile olsa spor yapmalısın unutma ne yapıyor olursan ol hareketsizlikten çok daha iyidir.

6-Cheat günlerini kafana göre belirleme vücudun sana doğru zamanı gösterecektir.
Kilo vermen durduğu zaman bol karbonhidrat yüklemesi yapıp diyetine tekrar devam etmen gerekiyor bilinçiz yapılan cheatmealler vücudunu çok daha kötü noktalara getirir.

7-Son olarak gerekirse 1 haftada vereceğin kiloyu 2 haftada 1 ayda ver önemli olan ne kadar kısa sürede verdiğin değil bunu ne kadar devam ettiebildiğindir hayatının bir parçası olması gerekir beslenme alışkanlığın.

Instagram'dan dogancp hocayı takip edebilirsin storilerinde faydalı bilgiler paylaşıyor onun sayesinde ben de kilo verme sürecimi atlattım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok şişmansan (obez veya obeze yakın) endokrin doktoruna gidip şeker (insülin), tiroid vs. değerlerine baktır, ona göre bir beslenme yöntemi belirlensin. Tiroid az salgılanıyorsa, insülin direncin varsa... vs. az yesen de zor zayıflarsın, biraz bırakınca hop hemen alırsın. Böyle abuk sabuk kriterler var. Yani kalori açığı veriyorsam zayıflarım %100 doğru değil. Bu kadar basit olsa dünyada diyetisyenler, diyet listeleri, metodları, akademik çalışmalar falan olmazdı. Ayrıca hapishanelerde düşük kalorili öğünler verilen mahkumlar sürekli zayıflayıp ölürdü.

Çok şişmansan (obez veya obeze yakın) endokrin doktoruna gidip şeker (insülin), tiroid vs. değerlerine baktır, ona göre bir beslenme yöntemi belirlensin. Tiroid az salgılanıyorsa, insülin direncin varsa... vs. az yesen de zor zayıflarsın, biraz bırakınca hop hemen alırsın. Böyle abuk sabuk kriterler var. Yani kalori açığı veriyorsam zayıflarım %100 doğru değil. Bu kadar basit olsa dünyada diyetisyenler, diyet listeleri, metodları, akademik çalışmalar falan olmazdı. Ayrıca hapishanelerde düşük kalorili öğünler verilen mahkumlar sürekli zayıflayıp ölürdü.

Kalori açığından zayıflayıp ölmek mi 🤔 biraz trollememiş misin?
Kilo vermek hiçte zor değir bu kadar araştırma yıldan yıla değişiyor son 2 sene içerisinde intermittent fasting önerilirken bu yılın ağustos ayında yapılan çalışmaya görer karb Cycle'ın daha yararlı olduğu gözlemlendi kalori açığı oluşturup hareket ettikten sonra sonuç vermemesi olanaksız insülin direncinini düşürmek ise zor bir şey değil aburcubur şekerden uzak durluduğu ve ara öğünleri uzak tutulduğu taktirde otomatik olarak düşüyor popoya hadi kalk demektense bahane üretmek basit olduğu için bu kadar yüksek obezite oranı var.

Son düzenleme:
@chico2q gülücük attığınız kişi doğru konuşmuş, katılmadığınız noktayı anlamadım.

Evet, metebolizma hızı sabit kalsaydı kalori açığı uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirdi. Bulduğu her diyeti uygulamaktansa ilk önce doktor tarafından gerekli kontrolleri yaptırabilir.

Kilo vermek hiçte zor değir bu kadar araştırma yıldan yıla değişiyor son 2 sene içerisinde intermittent fasting önerilirken bu yılın ağustos ayında yapılan çalışmaya görer karb Cycle'ın daha yararlı olduğu gözlemlendi kalori açığı oluşturup hareket ettikten sonra sonuç vermemesi olanaksız insülin direncinini düşürmek ise zor bir şey değil aburcubur şekerden uzak durluduğu ve ara öğünleri uzak tutulduğu taktirde otomatik olarak düşüyor popoya hadi kalk demektense bahane üretmek basit olduğu için bu kadar yüksek obezite oranı var.

Hapishanede açlık grevi yapanlar niye ölüyor veya bulimia nervosa hastalığı neden sence ? Sadece su içiyorlar, yemek yemiyorlar. Bedenin günlük minimum bir kalori ihtiyacı var. Kıtlık olduğunda beden kendini biraz ayarlıyor, minimum kalorinin biraz altıyla da idare edebilirim diyor. Ama onun altına da inerse yağ ve kas stoğun bittiğinde ölüyorsun.

Geri
Yukarı