Kahve öğütme tipi seçimi

Serpenos

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522193036
Selamlar yavaştan kahve dünyasına adım atmak istiyorum bir adet French Press aldım. Şimdi aklımda birkaç soru var. Ben filtre kahveyi çok seven birisi değilim inanılmaz acı geliyor bana bundan dolayı birkaç aroma ekleyerek yumuşatmayı denemek istiyorum. Şöyle bir site buldum: Kahve Dünyası

Buradan Kahve Dünyası ve Kahve Dünyası kahveleri sipariş edeceğim.

Burada alırken yanda "öğütme tipi" seçiyorum. Benim istediğim dediğim gibi french press ile kahve hazırlamak neyi tercih etmem gerekiyor? Çekirdek seçersem direk çekirdek halinden öğütülüp pakete konulmuş anlamına mı geliyor yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar yavaştan kahve dünyasına adım atmak istiyorum bir adet French Press aldım. Şimdi aklımda birkaç soru var. Ben filtre kahveyi çok seven birisi değilim inanılmaz acı geliyor bana bundan dolayı birkaç aroma ekleyerek yumuşatmayı denemek istiyorum. Şöyle bir site buldum: Kahve Dünyası

Buradan Kahve Dünyası ve Kahve Dünyası kahveleri sipariş edeceğim.

Burada alırken yanda "öğütme tipi" seçiyorum. Benim istediğim dediğim gibi french press ile kahve hazırlamak neyi tercih etmem gerekiyor? Çekirdek seçersem direk çekirdek halinden öğütülüp pakete konulmuş anlamına mı geliyor yardımcı olur musunuz?
Evet çekirdekten öğütülüp paketlenir, fakat naçizane tavsiyem frenchpress ile kahve aromasını çok belirgin farkedemezsiniz, en azından filtre kahve yapan makinalardan alırsanız kahveyi suyu buharlaşmaya yakın ısıtıarak yaptığı için düşük yada yüksek sertlikteki kahvelerin aroması daha belirgin ve tadı daha farklı olacaktır.

Evet çekirdekten öğütülüp paketlenir, fakat naçizane tavsiyem frenchpress ile kahve aromasını çok belirgin farkedemezsiniz, en azından filtre kahve yapan makinalardan alırsanız kahveyi suyu buharlaşmaya yakın ısıtıarak yaptığı için düşük yada yüksek sertlikteki kahvelerin aroması daha belirgin ve tadı daha farklı olacaktır.
Dediğim gibi hocam çok sert kahveleri sevemedim bir türlü söyledim bir şeyler bekliyorum, zamanla bu alışkanlığı edinirsem makineden de alırım.

Çok sert kahve almana gerek yok , bir ara vaktin olursa Tschibo ya da starbucksa bir uğra kahve paketlerin kenarında sertlik derecelerini görebilirsin, ve istediğin tadı bulmak için mutlaka aynı kahve ile bile bir kaç deneme yapman gerekiyor bu uzun ve sabırr gerektiren bir süreç, french pressde bunu yapman daha zor olacağı için makina önerdim zira az kahve kullanıp yine de acı olması oldukça fazla bir olasılık.Hatta her zaman aldığın kahveyi french pressle farklı ,filtre makinede farklı ve daha profesyonel makinelerde bile farklı tadarsın. Demek istediğini anlıyorum bir yerden başlamak için french press en ekonomik yol ama imkanın varsa makineden başla derim. Suyun sertliğinden kahvenin durduğu yere ve süreye kadar aroma farkeder bilgine. Kahve işi çok derin bir konu, uzun zamandır kahve tüketen ve yarı profesyonel makine kullanan biri olarak bilgilendirmek istedim :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoda farklı tür kahveler için farklı öğütülme değerlerini görebilirsin.

Son düzenleme:
Çok sert kahve almana gerek yok , bir ara vaktin olursa Tschibo ya da starbucksa bir uğra kahve paketlerin kenarında sertlik derecelerini görebilirsin, ve istediğin tadı bulmak için mutlaka aynı kahve ile bile bir kaç deneme yapman gerekiyor bu uzun ve sabırr gerektiren bir süreç, french pressde bunu yapman daha zor olacağı için makina önerdim zira az kahve kullanıp yine de acı olması oldukça fazla bir olasılık.Hatta her zaman aldığın kahveyi french pressle farklı ,filtre makinede farklı ve daha profesyonel makinelerde bile farklı tadarsın. Demek istediğini anlıyorum bir yerden başlamak için french press en ekonomik yol ama imkanın varsa makineden başla derim. Suyun sertliğinden kahvenin durduğu yere ve süreye kadar aroma farkeder bilgine. Kahve işi çok derin bir konu, uzun zamandır kahve tüketen ve yarı profesyonel makine kullanan biri olarak bilgilendirmek istedim :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
bu videoda farklı tür kahveler için farklı öğütülme değerlerini görebilirsin.
Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için, kahveyi pek sevmeyen biri olarak bakalım neyle karşılaşacağım.

Rica ederim bol şans :)
Hocam selamlar, siparişim bugün geldi ama ne yazık ki french press kırık geldi bekleyeceğim artık ne yazık ki... Şöyle bir durum daha var çekirdek olarak yollamışlar ve bana öğütücü lazım. Şöyle uygun yollu önerebileceğiniz bir öğütücü var mı? Ayarlı olmasını isterdim lakin öyle olanlar hep seramikten ve sanırım kolay deforme oluyorlar. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz: Sinbo Scm 2934 Elektrikli Kahve Ve Baharat Öğütücü | Trendyol
Buna ek olarak sadece French Press ile içeceğim kahvemi o yüzden çok şatafatlı bir şeye gerek yok sanırım.

Hocam selamlar, siparişim bugün geldi ama ne yazık ki french press kırık geldi bekleyeceğim artık ne yazık ki... Şöyle bir durum daha var çekirdek olarak yollamışlar ve bana öğütücü lazım. Şöyle uygun yollu önerebileceğiniz bir öğütücü var mı? Ayarlı olmasını isterdim lakin öyle olanlar hep seramikten ve sanırım kolay deforme oluyorlar. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz: Sinbo Scm 2934 Elektrikli Kahve Ve Baharat Öğütücü | Trendyol
Buna ek olarak sadece French Press ile içeceğim kahvemi o yüzden çok şatafatlı bir şeye gerek yok sanırım.
Selamlar, şöyle bir video buldum
işe yarar gibi görünüyor.

Kahve çekiminde üç ana başlığa dikkat etmekte fayda var.
-Çekirdeğin kalitesine,
-Öğütülen kahvenin, filtreye uygunluğuna
-Tazeliğine
Öncelikle ben de sizin gibi yumuşak içimli kahve seven biriyim. Brazil olarak geçiyor Tchibo'da, fiyatı çok yükseldiği için yerli üretim kahveleri deniyorum pek de memnun olduğum bir satıcı yok şimdilik.
N11'den bunu aldım ama içiyorum sadece. Eğer düzgün ve uygun bir kahve bulursanız lütfen etiketleyin.
-İkinci olarak kahve makinem var Gaia bu arkadaş. 200 lira civarında almıştım. Benim işimi görüyor. Çelik filtre ve kağıt filtre arasında bile dağlar kadar fark vardı. Kesinlikle kağıt filtre ile çok daha yumuşak ve rayihası kuvvetli bir içim zevki oluyor. French pressten falan hiç söz etmeyeceğim bile çok acı bir tat bırakıyor ağzımda. Bağlayacağım yer de tam olarak burası. Yukarıdaki sinbo makine kahveyi hangi ayarda çekiyor? Bu linkteki kertelerden, derecelerden hangisine denk geliyor? Türk kahvesini kağıt filtrede denesem sadece filtreyi kirletmiş olurum çünkü arasından geçer. Ürünü almadan iyice incelemenizi şiddetle tavsiye ederim. Türk kahvesi ayarında(incecik) çekme olasılığı çok yüksek.
-Taze çekilmiş kahvenin kokusunu bu dünyada hiç bir şeye değişmem. Ayrıca eve gelir gelmez demlediğim kahve ile üç günlük kahve arasında da çok fark oluyor.

Hocam o kadar çok şey var ki. Şimdi bu makinenin ince çekmediğini düşünüyorum videodan pek göremediğim için, bu da sanırım standart yeni başlayan bir kahve meraklısı için kabul edilebilir bir durum. Kendimi çok da yormak istemiyorum bunaldım biraz araştırmaktan. Attığım linkteki iki kahveyi aldım, deneyimlediğimde buraya not düşeceğim.

Geri
Yukarı