Kalite kaybı olmadan FPS değeri yükseltmek

LeonS.Kennedy

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Elimde 2K kalitesinde 30FPS olan bir video var. Ben bu videonun kalite kaybı olmadan 60FPS'e -daha akıcı gelmesi için- nasıl yükseltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuda profesyonel değilim ama 30 fps'i 60 fps'e yükseltmeniz için videoyu mantıken kare olarak sıkıştırmanız lazım ve süre olarak kısaltarak daha hızlı ilerleyen bir video yaratırsınız anca. Çünkü 60 fps 1 saniyede geçen kare sayısı olduğundan 30 fps yani 30 kare çektiğiniz için hızlandırılmış bir video yaratmanız 30 fps'deki olağan akan videoyu hız olarak bozar. Bunu hangi program yapar bilmiyorum ama olay böyle gerçekleşecek tam olarak, bilginiz olsun diye yazdım.

Bu konuda profesyonel değilim ama 30 fps'i 60 fps'e yükseltmeniz için videoyu mantıken kare olarak sıkıştırmanız lazım ve süre olarak kısaltarak daha hızlı ilerleyen bir video yaratırsınız anca. Çünkü 60 fps 1 saniyede geçen kare sayısı olduğundan 30 fps yani 30 kare çektiğiniz için hızlandırılmış bir video yaratmanız 30 fps'deki olağan akan videoyu hız olarak bozar. Bunu hangi program yapar bilmiyorum ama olay böyle gerçekleşecek tam olarak, bilginiz olsun diye yazdım.
Kesinlikle haklısın...
Bir deneme olsa da yapmak istiyorum. Belki işe yarayacak kim bilebilir?

Hızlandırma olayını bir kenara bırakırsak bu video 60 FPS olur ama saf hali 30 FPS olduğu için sadece video boyutu büyür. Akıcılık artmaz.
Düz hızlandırsın demedim zaten, 30 kareyi 60 kareye yükseltince zaten hızlanır video. Videoda 30 kareyi 60 kareye çıkarınca saniyede 60 kare oynayacağı için süre kısalır bu yüzden boyut olarak emin olmasam da büyüme yaşanmaz, büyük ihtimalle aynı kalır yada ufak bir ihtimal de olsa küçülebilir. Sonuçta atıyorum 15.000 kare var ve sen bunları saniyede 30 kare göstermesini istersen 6 dakikalık video oluyorsa saniyede 60 kare göstermesini isteyince 3 dakikalık bir video oluşur. Çünkü zaten saniyede 30 kare çekim almışsın, eksiltip 60 kareyi 30'a düşürmek ayrı 30'u 60'a yükseltmek ayrı. Süre kısalır ama toplam kare sayısı aynı kalacağı için boyutun değişmeme ihtimali yüksektir. Bir ara timelapse ile uğraştığımdan kare kare fotoğraf çekerek birleştirme işlemine aşinayım. Mantık olarak böyle ama farklı bir argüman ile konuşacak arkadaş varsa buyursun. Çok düz mantık bir olay aslında. Sadece video işlemediğim için bu konuda professyonel değilim ve kullanmadığım için program bilmiyorum.

Düz hızlandırsın demedim zaten, 30 kareyi 60 kareye yükseltince zaten hızlanır video. Videoda 30 kareyi 60 kareye çıkarınca saniyede 60 kare oynayacağı için süre kısalır bu yüzden boyut olarak emin olmasam da büyüme yaşanmaz, büyük ihtimalle aynı kalır yada ufak bir ihtimal de olsa küçülebilir. Sonuçta atıyorum 15.000 kare var ve sen bunları saniyede 30 kare göstermesini istersen 6 dakikalık video oluyorsa saniyede 60 kare göstermesini isteyince 3 dakikalık bir video oluşur. Çünkü zaten saniyede 30 kare çekim almışsın, eksiltip 60 kareyi 30'a düşürmek ayrı 30'u 60'a yükseltmek ayrı. Süre kısalır ama toplam kare sayısı aynı kalacağı için boyutun değişmeme ihtimali yüksektir. Bir ara timelapse ile uğraştığımdan kare kare fotoğraf çekerek birleştirme işlemine aşinayım. Mantık olarak böyle ama farklı bir argüman ile konuşacak arkadaş varsa buyursun. Çok düz mantık bir olay aslında. Sadece video işlemediğim için bu konuda professyonel değilim ve kullanmadığım için program bilmiyorum.
Nasıl yani? FPS değeri yükseltince 30 dakikalık bir video 15 dakikaya mı düşüyor?

Nasıl yani? FPS değeri yükseltince 30 dakikalık bir video 15 dakikaya mı düşüyor?
Dikkatli okusaydınız anlardınız zaten. Sizin dediğiniz şeyin aslında mantıksız bir olay olacağını anlatmak istemiştim. İzlediğiniz videoda 1 saniyede 30 adet fotoğraf karesi gösterilirken siz bunu 1 saniyede 60 adet fotoğraf karesine çıkartırsanız video 60 kareyi oynatmak için daha hızlı sarar ama İnternete izlediğiniz 60 fps video akıcılığında olmaz. Çünkü onlar bir saniyeyi kaydederken zaten 60 adet fotoğraf çekmişler, siz bir saniyede 30 adet fotoğraf karesi çekip nasıl hızlandırmadan 60 kareye yükselticeksiniz anlayamadım. Lütfen biraz İnternete araştırın, belli ki hiç bilginiz yok bu konuda. Siz normal bir şekilde mümkünmüş gibi 30 fps videoyu programla 60 fps yapılabilir gibi düşünüyorsunuz sanırım yoksa az önce yazdıklarımdan anlardınız. Araştırın İnternette video'da fps nedir diye ondan sonra yardıma ihtiyacınız olursa yazarsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı