Kaliteli Müzik Deneyimi İçin Gerekenler Nedir?

İnsanların dinleyerek müzik ürettiği şeyin ve en iyi kaliteyi yakalamak için kullandığı ürünün dinleyici tarafından kullanılmama sebebi ne olabilir? Bana bunu cevabını verseydiniz tartışmadaki kısırlıktan kurtulabilirdik
Bunu sabaha kadar sürdürecekmiyiz? aynı şeye tekrar yanıt vermekten ve gözünüzün önüne koymaktan sıkıldım.
Referans monitörleri Müzik dinlemeye uygun değildirler. Bu monitörlerin flat EQ özelliği hissiyatsız ve hacimsiz sesler duymanıza sebep olur.
"flat EQ özelliği "
FLAT EQ.

Argümanınız hatalı.
İşte sorun tam olarak bu.Siz bana sadece yanlış konuştuğumu söyleyip sizle daha fazla tartışmayacağım diyip kestirip atıyorsunuz yaşınıza baktım bilseydim tartışmazdım diyorsunuz. Siz belki 20 senedir bu işle uğraşıyor olabilirsiniz ama karşınızda bilmeyen birini görünce mesleğiniz verdiği bilirkişiliği güç gösterisi yapar gibi 17 yaşında bir çocuğa karşı kullanmaya çalışıyorsunuz ki ben gece gündüz ses ile alakalı yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum hem teknik hem müzik yönü tarafından ve 2 senedir de uğraşıyorum bu konu hakkında. Benden bilgiliyseniz bana yardım etmek yerine ters cevaplar vermenize gerek yok. Hala da referans monitörleri hakkında yanlış bir argümanla gelmediğimi düşünüyorum adamlar o ürünler ile müzik üretiyor ve en iyi duyumu ordan alıyorsa dinleyici niye en iyi duyumu alamasın mantığa aykırı değil mi sizce? Sanki referans monitörleri müzik dinlemek için rezalet şeylermiş gibi konuşuyorsunuz ki müzik bunlar kullanılarak üretiliyor
Bunu sabaha kadar sürdürecekmiyiz? aynı şeye tekrar yanıt vermekten ve gözünüzün önüne koymaktan sıkıldım.

"flat EQ özelliği "
FLAT EQ.
Peki daha fazla tartışmayacağım yoksa boş uzayacak

Hala da referans monitörleri hakkında yanlış bir argümanla gelmediğimi düşünüyorum adamlar o ürünler ile müzik üretiyor ve en iyi duyumu ordan alıyorsa dinleyici niye en iyi duyumu alamasın mantığa aykırı değil mi sizce? Sanki referans monitörleri müzik dinlemek için rezalet şeylermiş gibi konuşuyorsunuz ki müzik bunlar kullanılarak üretiliyor
Bu iyi bilinen bir ayrımdır. Bilginiz hatalı ve yanlış.
Müzik dinlemek için hi-fi monitör kullanılır. Üretmek için; "referans"

Bu iyi bilinen bir ayrımdır. Bilginiz hatalı ve yanlış.
Müzik dinlemek için hi-fi monitör kullanılır. Üretmek için; "referans"
Dünyaca ünlü şarkıların mix masteringini kaliteli prodüktörler yapıyor ve en iyi ses mühendislerinin elinden geçiyorken günümüzde zaten mix mastering işleminden geçmiş bir şarkının neden flat EQ kullanımına ihtiyacı olduğunu düşündüğünüzü de anlamadım. Müzik dinlerken EQ ayarı yapmak da bana çok saçma gelen bir durum zaten adam en iyi hale getiriyor. Sizin dediğiniz flat EQ kullanımında ekstra olarak tüm frekansların eşit duyumu sağlanmaya çalışılmıyor mu prensip bu değim mi? Bu konuda bilgi eksiğim olabilir.

Dünyaca ünlü şarkıların mix masteringini kaliteli prodüktörler yapıyor ve en iyi ses mühendislerinin elinden geçiyorken günümüzde zaten mix mastering işleminden geçmiş bir şarkının neden flat EQ kullanımına ihtiyacı olduğunu düşündüğünüzü de anlamadım. Müzik dinlerken EQ ayarı yapmak da bana çok saçma gelen bir durum zaten adam en iyi hale getiriyor. Sizin dediğiniz flat EQ kullanımında ekstra olarak tüm frekansların eşit duyumu sağlanmaya çalışılmıyor mu prensip bu değim mi? Bu konuda bilgi eksiğim olabilir.
Baştan sona bilgi eksikliğiniz var. Bunu kabul ederseniz. Ve mesleği bu olan birine işini öğretmeye çalışmazsanız aslında çok şey öğrenebilirsiniz.

Gitar çalan biri gitar amfisi kullanır, siz o amfinin karşısına geçip üretileni o amfiden dinlemeye çalışırsanız kulaklarınız zarar görebilir. Frekanslar sizin dinleyebileceğiniz seviyede değildir. Bunun dengesini dinleyicilerin kullanacağı Hi-fi monitörlere göre ayarlamak için referans monitörü araç olarak kullanılır. Anlayabildin mi? "Araç"

mix mastering işleminden geçmiş bir şarkının neden flat EQ kullanımına ihtiyacı olduğunu düşündüğünüzü de anlamadım
Böyle bir şey yazmadım. Bu referans monitörünün özelliğidir.

Baştan sona bilgi eksikliğiniz var. Bunu kabul ederseniz. Ve mesleği bu olan birine işini öğretmeye çalışmazsanız aslında çok şey öğrenebilirsiniz.

Gitar çalan biri gitar amfisi kullanır, siz o amfinin karşısına geçip üretileni o amfiden dinlemeye çalışırsanız kulaklarınız zarar görebilir. Frekanslar sizin dinleyebileceğiniz seviyede değildir. Bunun dengesini dinleyicilerin kullanacağı Hi-fi monitörlere göre ayarlamak için referans monitörü araç olarak kullanılır. Anlayabildin mi? "Araç"

Bir dakika kusura bakmayın, ben referans monitöründe böyle bir özellik olmadığı için yakındığınızı sanmıştım meğerse olduğunu söylemeye çalışıyormuşsunuz bu yüzden olayları tam tersinden anladım 🤦‍♂️ Stüdyo monitörlerinde böyle bir ayarın olması dediğiniz araç özelliğini görüyor evet haklısınız.

Onun haricinde bir şey soracağım. Beatmakerlar beat yaparken bu hoparlörleri kullandıkları için sesleri de düzgün duyuyorlar ama aslında o efektler şarkıda olmuyor. Bu durumda şarkı bittiğinde referans monitörü haricinde bir ürün kullandıklarında sesleri tekrar yüksek duymayacaklar mı? Hani referans monitörleri sesleri zaten doğru yükseklikte vermeye çalıştığı için aslında çok orantısız frekansları eşit seviyeye getirdiğinden dolayı, normal bir hoparlöre geçildiğinde sesler orantısız gelmez mi?
Örnek veriyorum; herhangi bir DAW üzerinde bir beat yapılıyor. Beat yaparken referans monitörleri kullanılıyor. Referans monitörüne iletilen çok yüksek bir ses referans monitörü üzerindeki efektler sayesinde ideal seviyede verildiği için beatmaker da sesin frekanslarında bir düzenlemeye gitmiyor. Beati renderlıyor wav dosyası haline getiriyor. Telefonundan açıyor ve telefonun hoparlöründen dinliyor. Bu durumda bu beatmaker beati dinlerken beatin frekanslarında sıkıntı hissetmez mi? Çünkü efekti hoparlör verdiği için sese bir efekt uygulamadı bu yüzden de sesleri olduğu gibi alıp telefona attı.
Yani demek istediğim şey şu. Bu referans monitörlerindeki efektler DAW'a da işleniyor mu yoksa bu ürünler sadece fiziksel olarak , uygulamadan ayrı olarak mı çalışıyor. Render işlemi yapılırken sesler referans monitöründeki efektlerden yararlanıyor mu?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı