Kaliteli müzik yapmak için kaliteli bilgisayar gerekir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşım müzik yapmak istiyor yeni başlayacak. Kaliteli bir müzik yapmak için kaliteli bir bilgisayar gerekir mi ?

Arkadaşımın leptopu var. El mikrofonu ile konuştuğunda ses 1 saniye geç geliyor ve bu işi çok zora sokuyor.

Ne şekilde kayıt yamalıyım ?

Beat'i açıp sesi kolonlara verip mikrofonla konuşurken aynı anda sesi kaydederek mi ?

Program kullanmam gerekiyor mu ? Gerekiyorsa ne tür bi program ile çalışmamızı önerirsiniz ?

Müzik yapmak okadar kolay değil, Amatör müzik diğelim biz ona. Çünkü müziği yaptık dan sonra bilgisayarda çok ayarlamalar yapıyorsun... Kolonlar dan sesi vererek değil, ilk olarak çıplak ses ile okuyorsun, sonra da movie maker benzeri programlar ile müziği ve sesi birleştiriyorsuz. Anlıyacağın çok karmaşık. Ama senin dediğin gibi yapılabilir. Ancak mini mikrofon ile sesin doğal çıkmaz, işte bilirsin telefon dan ses kayıtı alırsın sesin çok kötü çıkar, kulağa hoş gelmez. Oysa profesyonel mikrofon ile kayıt yaparsan sesin gerçek hayat ta çıkdığı gibi çıkar.

Yani telefon gibi cihazlar dan kayıt yapıpta, sonra benim sesim neden bu kadar kötü diye üzülme. ;)

Kaliteli ses kaydı için (müzik yapmak için değil) kaliteli yani üst seviye bileşenleri olan bir bilgisayara ihtiyaç duyulmaz. Ancak iyi bir ses kartı gereklidir.
Herhangi bir bilgisayara sadece bir adet mikrofon bağlamakla kaliteli müzik yapmaktan bahsedilemez.
Öncelikli tavsiyelerim:

1 Uygun bir mikser
2 Uygun kalitede birkaç adet mikrofon.
3 Ses kayıt ve edit programı. (Tavsiyem ADOBE AUDITION)
4 Dinleme amaçlı, kaliteli hoparlörler ve amplifikatör.

Her şey olmalı doğru diyorsun da malesef olmuyor, elde ne varsa hevesli arkadaşlar onları kullanarak başlamak istiyor. Zamanla alıyor eksikleri topluyor. Birden set düzenlerin hevesi kaçıyor bazen :)

Malesef ses kartı kullanmıyorum :D Asus M5A97 anakarta üzerinden ses alıyorum.

Olmazsa olmaz mı ? Kaç liralık bir ses kartı işimi görür ? Ve ses kartı ile beraber ne gibi değişiklikler olur ?

Malesef ses kartı kullanmıyorum :D Asus M5A97 anakarta üzerinden ses alıyorum.

Olmazsa olmaz mı ? Kaç liralık bir ses kartı işimi görür ? Ve ses kartı ile beraber ne gibi değişiklikler olur ?

Başlangıç seviyesi için 100TL lik bir creative oldukça uygun olacaktır. Daha alt modeller de kullanılabilir bir sakıncası olmaz. Çok iyi kayıt kalitesi için elbette biraz daha pahalı kartlar gereklidir.
Ancak bu dediklerimin mantığını kavraman için, öncelikle ses sisteminizin iyi olması gereklidir. Onboard ses kartı ile de başlayabilirsiniz. Ancak ADOBE AUDITION gibi bir programı kullanmaya başlamanız, kayıt oluşturup, kesme biçme, ilave yapma ve miks-down gibi önemli seçenekleri iyice öğrenmeniz gereklidir. Bunları öğrendikten sonra zaten kaliteli bir kayıt ve sistem için gereken şeyler kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Zamanında FruitsLoops gibi dandik müzik yapma programlarını kullandım. Şimdi diyeceksiniz madem iyi bilmiyorsun o zaman bu konuya neden zahmet edip de yazıyorsun? Teknik olarak bu konuda olmasa da öğrenen arkadaşlar konusunda tecrübem oldu, kendimce önemli bulduğum bir şey var: Bence bilgisayarda müzik yapmaya alışması için böyle basit ama beste yapabileceği programları kullanmaya alışsın önce, sonra zorlaştırsın işleri :) Adobe Audition filan ciddi kayıt, düzenleme işi çünkü altında ezilmesin en başından?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanında FruitsLoops gibi dandik müzik yapma programlarını kullandım. Şimdi diyeceksiniz o zaman bu konuya neden zahmet edip de yazıyorsun? Bence bilgisayarda müzik yapmaya alışması için böyle basit ama beste yapabileceği programları kullanmaya alışsın önce, sonra zorlaştırsın işleri :) Adobe Audition filan ciddi kayıt, düzenleme işi çünkü altında ezilmesin en başından?
Ses tekniğinde bilinmesi gereken bazı ölçümler vardır. Bu ölçüm değerleri dandik programlarda relatif olarak gösterilmektedir.
Bir örnek vermem gerekirse;
Adobe auditioun programında sol tarafta bulunan seviye ölçüm sistemi. Yeşil ile başlayıp gittikçe kırmızılaşan yeşil bar çubuklar. Bu sistemde bulunan değerler tüm dünya standartlarına uygun ölçümlerdir. Halbuki bazı göstergeler sadece zıp zıp zıplayıp estetik bir görüntüden öteye gitmezler. Bu ölçüm sisteminin adı PPM (Peak Programm Meter) dır. Müzikteki ses seviyesi en hassas olarak bu tür ölçümlerle ölçülmektedir. Eğer yapacağımız sesin seviyesini normlara uygun yapmazsak seste anormal boğukluklar ya da distorsion denilen bozulmalar gözlemlenecektir.
İşte müzik kaydındaki bu tür ölçümler ne kadar bilimsel disiplinle yapılırsa o kadar ileriye gidilecektir.

Programı sağlam bir şekilde öğrenmem 1 haftamı alacak gibi gözüküyor :D Bu kadar zor bir iş olduğunu sanmıyordum.

Başta Mr_YAMYAM olmak üzere tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum emek harcayıp beni bilgilendirdikleri için.

Son olarak fiyatı aşırıya kaçmadan başlangıçta beni idare edecek ama dandik olmayan bir ses kartı önerir misiniz ?

Birde programın linki olursa çok iyi olur :D Başka yamaları geliyor hep .D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı