Kaliteli Termal Macun Çok Fark Eder Mi?

Dark-Man

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Elektronikçi
Herkese merhaba. Ben Hd 6770 ekran kartı kullanıyorum. Yükte 78 dereceye kadar geliyor ve buna eş zamanlı olarak fan da çok ses çıkartıyor ve bu fan sesi beni rahatsız ediyor. Kullandığım termal macun 2 TL lik isimi olmayan hastane şırıngasının içerisine konulmuş markasız bir şey.

GPU 78 derece ulaştığında elimi sıcak havanın olduğu yere tuttuğumda elime gelen hava 50 derece bile değil. Öyle ki GPU ile soğutucu blok arasında güzel bir iletişim olmadığı aşikâr.

Şimdi asıl soruma geçelim. Kaliteli ve ucuz termal macun arasında çok fark var mıdır? Varsa kaç derecelik bir fark vardır?

@BilgisayarKurdu @er36po

Ekran kartı budur.

http://www.powercolor.com/us/products_features.asp?id=343

Son düzenleyen: Moderatör:
Su iki liralik markasiz macunlarla markali en kotu macun arasinda bile daglar kadar fark var. Orta halli bir sey bakarsaniz eger Xigmatek PTİ-G3606 isinizi gorur. Ortalama 8-10 derece fark edecektir.

Bana 1 damla bile yeter macun. Yeter ki sesten kurtulayım. Ucuz olsun üst seviye olsun 1 damla olsun macun.

Ses her turlu gelir hocam sanirsam tek fanli bir model kullaniyorsunuz? En iyi ve ucuz yollu cozum macun degisimi ve fani yaglamak diye dusunuyorum. Yani kaliteli macun 20 derece de fark ettirse fan ayari yoksa, fan sesli calisiyorsa dusuk devirde de ses yapacaktir.

Yok hocam öyle değil. Mesela GPU 40 derece ise fan %40 oluyor hızı. GPU 70 derece ise fan %70 oluyor. Yani boşta ses çıkartmıyor. Bu sıcaklığı düşürmek lazım. 20 derece düşse kâfi.

Su iki liralik markasiz macunlarla markali en kotu macun arasinda bile daglar kadar fark var. Orta halli bir sey bakarsaniz eger Xigmatek PTİ-G3606 isinizi gorur. Ortalama 8-10 derece fark edecektir.
Kartın soğutma sistemini ve kullanılan kasadaki hava sirkülasyonunu bilmeden 10 derece fark edecektir demek yanlış. Bu seviyede bir kartın 75-80 derece sıcaklığa ulaşması zaten çok normal bir durum. Bunda anormal bir durum yok.

@Silinen üye Kartın soğutucusunu kaldırıp kalitesiz bir macun mu sürdüm yoksa orjinal haliyle mi duruyor hala kart? Farklı bir macun sürmediysen, soğutucu bloğu kaldırmadıysan böyle devam et, anormallik yok değerlerde. Sonradan kalitesiz bir macun sürülmüşse değiştirilebilir.
Macun değiştirerek o kadar sıcaklık farkı zaten elde edemezsin.

Fanın üflediği havanın çok yüksek derecede olmaması da zaten çok doğal. Isının bakır ısı boruları ile yapraklara taşınması ve fan ile uzaklaştırılması esnasında belirgin oranda düşüş yaşanır zaten. 100 derecede kızmış bir demire hava tuttuğunda sana gelecek olan hava 100 derece sıcaklıkta olmayacaktır elbette.

Şu anda hiçbir sorun bulunmamaktadır. Ancak Furmark ile 10 dk test yapınca 76-78 derecelere kadar ulaşmaktadır. Isı artınca da doğal olarak fan hızlanıyor. Beni de rahatsız ediyor sesi. Ancak FPS ya da performans düşüşü söz konusu değil.
asdasd.png

Fan ayarliysa fanin esiklerini degistirebilirsiniz. İyi bir macun surdukten sonra fanin devrinin arttigi esigi degistirebilirsiniz. Mesela 50 dereceden sonra artiyorsa 60 yapabilirsiniz. Tabi buna bagli olarak daha sicak calisacaktir. Kasa ici havalandirma ve macun konusunda iyilestirme yapmak gerekecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı