Kaliteli Yaşam

C. A.Caldazar

Hectopat
Daha önceki yazımı okuyanlar bilir beni. Kendimi gereksiz hissetmem hakkında bir şeyler yazmıştım ve siz sosyal olarak bana yardımcı olmuştunuz. Şu an o yazıda yazdıklarım gibi düşünmüyorum. Kendimi daha gerekli birisi olarak hissediyorum. Çünkü sevdiğim bir kız var (onun beni sevdiğinden pek emin değilim ama). Neyse sizden şu an istediğim şey kaliteli bir yaşam nasıl olmalı sizce? Bence benim hayatım gerçekten kalitesiz ve sağlıksız. Eğer hayatını düzene sokmuş abilerim veya kardeşlerim varsa beni de bilgilendirebilirler mi diye düşünüyorum. Sanki daha kaliteli bir yaşama sahip olsaydım her şey daha güzel olacak gibi geliyor bana. Biliyorum her sorunumu buraya yazıyorum, sizlere boşuna rahatsızlık veriyorum. Ama ben burayı bir yardım makinesi olarak görüyorum. Eminim bana yardımcı olanlar olacaktır. Hepsine teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,
Sorduğunuz soru biraz geniş ve cevapları kişiden kişiye değişecektir. Bence kaliteli yaşamın birinci şartı sağlık. Özellikle genç yaşlarda insanlar çok takmıyor bunu kilo alıp başını gidiyor, fiziksel aktiviteden uzak duruyorlar sonra sorunlar başlıyor. İkinci mesele neyin eksik olduğunu, sizin için neyin önemli olduğunu tespit edip onu takip etmek. Kimi insan için kariyer önemlidir kimisi için düzenli bir iş, kimisi okumayı sever. Bunu anlamanın en güzel yönü aslında hepsini biraz denemektir. Okurken de gidip bir işe girmenizi öneririm. İş dünyasını tanırsınız ve okul ile bir kıyaslama yaparsınız böylece size uygun kariyer yolunu seçmeniz kolaylaşır. İş vs okul meselesinden sonra 3. adım insanın çevresidir. Gözlemlediğim kadarıyla insanların büyük çoğunluğu yeni arkadaş edinmekten kaçıp sürekli eskilerle takılıyor. Eski arkadaşlar iyidir ancak bir zorunluluk değillerdir. Size negatif enerji veren, moralinizi bozan kim varsa hayatınızdan çıkarın. Kıskanç, kibirli insanları düzeltmek sizin göreviniz değil. Benim aklıma ilk gelen bunlar eminim diğer arkadaşlar da katkı sağlayacaktır konuya.

"Cok" kaliteli yasam surduremezsin. Fakat, Iyi eğitim ve iyi bir maaş ile ancak çocukların iyi yaşar, sen bunları düşünüp kafa yordugun için her türlü stresli yaşıyorsun. Yani uzun lafin kısası, doğuştan şanslı olman lazım. Neyse takma keyfine bak. :)

Her şeyin başı sağlık. Sağlıklı beslenme hakkında birkaç makale falan okumanı öneririm. Burada uzatmayalım :)

İkincisi hareket. Bu da sağlık. Hareket etmeden ne yaparsan yap sağlıklı olamazsın. Oturduğumuz yerden birçok hastalık kapımıza dayanıyor. Sporla falan uğraşabilirsin. Uzak doğu sporları iyi gelebilir. Ruhunu sakinleştirirsin ve en önemlisi hayatında olmaması demeyeceğim ama en azında kontrol etmen gereken stresi bir nebze kontrol etmeyi öğrenirsin. Bu devirde stres yapma demek saçma olur ama en azından kontrol edebilmek iyi olur :) Hafif gibi görünebilir ama çoğu hastalık stresten kaynaklanır.

Yaşınızı belirtmemişsiniz ama genç biri olduğunuz belli. Hayal kurun. Kurduktan sonra onları hedefiniz haline getirin ve o hayale ulaşmak için çalışın. Yapabilirsiniz. Yapamam deyip kestirip atmayın hiçbir şeyi. Çoğu şeyi yapabiliriz ama aslında farkında değilizdir. Günün birinde gerçekten yapabildiğini gördüğünde yolunda hiçbir şey duramaz artık.

Not: Hiçbir şeyi insanlar için yapmayın. Herkese, her şeyi beğendiremezsiniz. Ne yapıyorsanız kendiniz için, sevdikleriniz için ve hayalleriniz için yapın. "El alem ne dedi?" ye asla bakmayın. Çünkü bir amacınız varsa güzelleşir hayat. Ha başar ha başarama. Ama en azından dene. Denemeden hiçbir şeyi bilemezsiniz. Sağlıcakla...

Yaşamdan ne beklediğine bağlı. Bana kalırsa "mutlu" olmayı başardığın an kaliteli bir yaşam sürersin. Tabi burada "senin" için mutluluğun anlamını bilmen gerekir. Çok para pul isteyen biri değilim. Hayalini kurduğum ileriki yaşamimda, yani benim için mutluluk; yokluğunu hissettiğim arkadaşlar, çifte üniversite bölümü okuyup bir yandan gelir elde ederken bir yandan konservatuvar aşkıyla yanıp tutuştuğum için müzik bölümü okumam, ailem, sevdiğim kız ve olmazsa olmaz iki şeyim olan sağlık ve özgürlük ile yaşamıma devam etmek istiyorum. Umarım bir gün herkes hayalini kurduğu yaşama sahip olur...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı