Kalp hızını yavaşlatmak için öneriler

Bu konuda deneyimliyim zamanında benim de olmuştu kafeinden uzak durman lazım Nescafe kola bunlar çarpıntı yapıyor ben uzak durunca kurtuldum ama heyecanlanmada tetikliyor bunun için psikolojik olduğunu düşünüp kendini sakinleştiricen başka çaresi yok maalesef ama o piskolojiye girersen yani kendin atlatırsın diye düşünüyorum benim de başımdan geçti.

Bu konuda deneyimliyim zamanında benim de olmuştu kafeinden uzak durman lazım Nescafe kola bunlar çarpıntı yapıyor ben uzak durunca kurtuldum ama heyecanlanmada tetikliyor bunun için psikolojik olduğunu düşünüp kendini sakinleştireceksin başka çaresi yok maalesef ama o psikolojiye girersen yani kendin atlatırsın diye düşünüyorum benim de başımdan geçti.
Bunu kahve içerken okumam. 😂

Peki ya kafeinli içecekler alanların kalbi hızlı atmıyor mu?

Herkeste olmuyor bana doktorum uzak dur dedi işe yaradı deneyebilirsin.

Yıllardır ara sıra içiyorum.

Kafeini azaltıp dene fark olacak mı bakarsın

Peki ya bu ilacı kullanan bir insanın ömrü uzuyor mu?
Doğrudan ömrü uzuyor gibi bir şey söylemek doğru olmaz. Şöyle anlatayım. Normal bir insanın kalp atış hızı 60-100 arasında olmalı. Siz 120 üzeri attığını belirtmişsiniz. 100'ün üzerinde atması kalbi yorar. Hatta yorulan kalbin ileride kalp krizi geçirme riski de artmış olur. Bu söylediğim ilaçlar kalbin iş yükünü azaltıyor. Kalp hızını düşürüyor. Böylelikle kalp krizi riskini de azaltmış oluyor. Zaten ilaç prospektüsün de yazıyor bu söylediklerim. Ama kafana göre bu ilaçları içme. Bir doktora görün. Kalbin ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsan bu ihmal edilmez.

Öncelikle fiziksel özelliklerimden bahsetmek gerekirse zayıf bir insanım. Bundan dolayı kalp hızımın yüksek olduğunu düşünüyorum. Dakikada yaklaşık 120 ve üzeri atıyor. Bazen 180-200 civarı oluyor. Koşarken veya yük taşırken 240 ve üzeri oluyor. Heyecanlanınca da 200'ü geçiyor.

Daha önce doktora gittiğimde çarpıntı olduğunu söyledi. O zaman raporda 150-160 arası çıkmıştı. Yani önemli bir şey olmadığını söyledi.

Ben bir içerikte hızlı kalp atışının erken ölüm getirdiğini öğrendim. Örneğin bir insan ömründe 2 milyar kez kalp atışı sağlıyor ise ne kadar hızlı olursa o kadar erken demek fakat 2 milyarın üzerine çıkan bazı istisnaların da olduğunu biliyoruz.

Sizce kalp hızımı yavaşlatmalı mıyım? Bu konuda tavsiyeleriniz neler? Sporcuların kalp hızı yavaş attığı için spor yapmam mantıklı mı?

Oha 240 mı uzaydan atlayan adamda bile o kadar görülmedi o nasıl iş nefes alabiliyor musun o kadar atarken?

Kanka bende de kalp çarpıntısı var. Babam da kalp krizi geçirmişti zaten.
İrsi böyle şeyler, babadan oğula geçiyor. En sağlıklısı doktora görünmek.

Oha 240 mı uzaydan atlayan adamda bile o kadar görülmedi o nasıl iş nefes alabiliyor musun o kadar atarken?
240 durduk yere olmuyor. Yorucu bir iş yaparken oluyor. 120-150 arası ise anlamıyorum bile. Normal bir şekilde nefes alıp veriyorum.
Kanka bende de kalp çarpıntısı var. Babam da kalp krizi geçirmişti zaten.
İrsi böyle şeyler, babadan oğula geçiyor. En sağlıklısı doktora görünmek.
Bizim ailede böyle bir şey yaşayan olmadı ki. 🤔

Geri
Yukarı