Kalp hızını yavaşlatmak için öneriler

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Öncelikle fiziksel özelliklerimden bahsetmek gerekirse zayıf bir insanım. Bundan dolayı kalp hızımın yüksek olduğunu düşünüyorum. Dakikada yaklaşık 120 ve üzeri atıyor. Bazen 180-200 civarı oluyor. Koşarken veya yük taşırken 240 ve üzeri oluyor. Heyecanlanınca da 200'ü geçiyor.

Daha önce doktora gittiğimde çarpıntı olduğunu söyledi. O zaman raporda 150-160 arası çıkmıştı. Yani önemli bir şey olmadığını söyledi.

Ben bir içerikte hızlı kalp atışının erken ölüm getirdiğini öğrendim. Örneğin bir insan ömründe 2 milyar kez kalp atışı sağlıyor ise ne kadar hızlı olursa o kadar erken demek fakat 2 milyarın üzerine çıkan bazı istisnaların da olduğunu biliyoruz.

Sizce kalp hızımı yavaşlatmalı mıyım? Bu konuda tavsiyeleriniz neler? Sporcuların kalp hızı yavaş attığı için spor yapmam mantıklı mı?

Öncelikle fiziksel özelliklerimden bahsetmek gerekirse zayıf bir insanım. Bundan dolayı kalp hızımın yüksek olduğunu düşünüyorum. Dakikada yaklaşık 120 ve üzeri atıyor. Bazen 180-200 civarı oluyor. Koşarken veya yük taşırken 240 ve üzeri oluyor. Heyecanlanınca da 200'ü geçiyor.

Daha önce doktora gittiğimde çarpıntı olduğunu söyledi. O zaman raporda 150-160 arası çıkmıştı. Yani önemli bir şey olmadığını söyledi.

Ben bir içerikte hızlı kalp atışının erken ölüm getirdiğini öğrendim. Örneğin bir insan ömründe 2 milyar kez kalp atışı sağlıyor ise ne kadar hızlı olursa o kadar erken demek fakat 2 milyarın üzerine çıkan bazı istisnaların da olduğunu biliyoruz.

Sizce kalp hızımı yavaşlatmalı mıyım? Bu konuda tavsiyeleriniz neler? Sporcuların kalp hızı yavaş attığı için spor yapmam mantıklı mı?

Doktor tavsiyesi almadan kendin yavaşlatma işine girişme. Overclock yapmıyorsun.

Daha önce de buna benzer bir konu açmıştın sen hatırlıyorum. Kalp atışın sende takıntı yapmış durumda lakin gerçekten istirahat halinde 120 mi atıyor? Bu durum patolojik olabilir ve birçok kardiyolog gezdin mi? Tüm testlere girdin mi?

Kalp atışının fazlalığından korkman bile kalp atış hızını yüksek tutabilir. Anksiyete yaratır çünkü takıntı durumuna gelmiş. Ama dakikada 120 atması ve hiç altına düşmemesi patolojik gözüküyor. Doktorunuzu değiştirin.

Spor yapın, sporcuların kalpleri normal insanlara göre yavaş atar. Spor kalbi düzenler, Kardiyo yapın. İnanın ilerde kalbinizin güçlendiğini fark edeceksiniz. Doktora görünme konusunda da eğer isterseniz gidebilirsiniz.
Şuan ölçtüm telefonla (S7 parmakla kalp atıs sensörüyle) 72 çıktı dinlenme ^-^
Zaten farkettiğim kadarıyla sizde açtığınız benzer konular var. Sanırsam Takıntıda var sizde ilk onu çözmeye çalışın.

Daha önce de buna benzer bir konu açmıştın sen hatırlıyorum. Kalp atışın sende takıntı yapmış durumda lakin gerçekten istirahat halinde 120 mi atıyor? Bu durum patolojik olabilir ve birçok kardiyolog gezdin mi? Tüm testlere girdin mi?

Kalp atışının fazlalığından korkman bile kalp atış hızını yüksek tutabilir. Anksiyete yaratır çünkü takıntı durumuna gelmiş. Ama dakikada 120 atması ve hiç altına düşmemesi patolojik gözüküyor. Doktorunuzu değiştirin.
Evet, her zaman 120 ve üzeri atıyor. Hiç altına düştüğünü fark etmedim. Daha önce bununla ilgili sanırım tek bir konu açtım. O da hayvanların kalp hızıyla ilgiliydi.
Spor yapın, sporcuların kalpleri normal insanlara göre yavaş atar. Spor kalbi düzenler, Kardiyo yapın. İnanın ilerde kalbinizin güçlendiğini fark edeceksiniz. Doktora görünme konusunda da eğer isterseniz gidebilirsiniz.
Şuan ölçtüm telefonla (S7 parmakla kalp atış sensörüyle) 72 çıktı dinlenme ^-^
Zaten fark ettiğim kadarıyla sizde açtığınız benzer konular var. Sanırsam Takıntıda var sizde ilk onu çözmeye çalışın.
Daha önce bununla ilgili sanırım tek bir konu açtım. O da hayvanların kalp hızıyla ilgiliydi. Spora başlamayı düşünüyorum fakat bazıları kalbin daha çok yorulacağını söylüyor. Yine de ara sıra spor yapıp gelişmeye çalışıyorum.

Evet, her zaman 120 ve üzeri atıyor. Hiç altına düştüğünü fark etmedim. Daha önce bununla ilgili sanırım tek bir konu açtım. O da hayvanların kalp hızıyla ilgiliydi.

Daha önce bununla ilgili sanırım tek bir konu açtım. O da hayvanların kalp hızıyla ilgiliydi. Spora başlamayı düşünüyorum fakat bazıları kalbin daha çok yorulacağını söylüyor. Yine de ara sıra spor yapıp gelişmeye çalışıyorum.
Asla, spor ve güzel bir beslenme kalbin dostudur 🙂. Zaten normal bir spor, kardiyo yaparsanız zamanla güçlenecektir. Aynı şekilde beslenmeye dikkat de edilmelidir. Spor kalbi yormaz eğer düzgün yapılırsa (ne bileyim ilk seferden çok çok zorlayacak antrenmanlar yapılmamalı bu yorar) dengeli olursa kesinlikle kalp ritminizi dengeleyeceğini düşünüyorum. Profedyonel bir antrenör den yardım almak iyi olabilir.
Dün akşam yatağımdayken 58 görmüştüm ritimde. Bir de ölçümlerinizin doğruluğundan emin olur musunuz ?

Asla, spor ve güzel bir beslenme kalbin dostudur 🙂. Zaten normal bir spor, kardiyo yaparsanız zamanla güçlenecektir. Aynı şekilde beslenmeye dikkat de edilmelidir. Spor kalbi yormaz eğer düzgün yapılırsa (ne bileyim ilk seferden çok çok zorlayacak antrenmanlar yapılmamalı bu yorar) dengeli olursa kesinlikle kalp ritminizi dengeleyeceğini düşünüyorum. Profesyonel bir antrenör den yardım almak iyi olabilir.
Dün akşam yatağımdayken 58 görmüştüm ritimde. Bir de ölçümlerinizin doğruluğundan emin olur musunuz?
Ben elimle kalbimi ölçüyorum. Örneğin saniyede 2 atıyorsa dakikada 120 demek. Yatarken ve dinlenirken de 120'nin üzerinde. Makine olmadığı için makine ile ölçmem şimdilik mümkün değil. Genellikle nabız ölçülüyor ama pek bir fark yok bildiğim kadarıyla.

Geri
Yukarı