Kalp kırıcı arkadaşlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Agah gibi

Hectopat
İyi geceler iyi forumlar. Birkaç şey anlatacağım düşüncelerinizi merak ediyorum. Belli başlı sayıda samimi olduğum arkadaşlara sahibim. Ortalama 13-14 yıllık bir arkadaşlıklarımız söz konusu. Bu arkadaşlarımın bazı davranışları, iğnelemeleri ve sözleri benim canımı sıkıyor. Ben ağzımı açıp bunun onlara yanlış olduğunu söylesem dahi affedersiniz başka taraflarıyla gülerler, üstüne dalga geçerler. Zira ben de hatalarını ve yanlışlarını onlara söyleyecek bir insan değilim. Söyleyemem utanırım. Ama onlar kendi aralarında dahi olsa dalga geçmeyi, iğnelemeleri ve küçük düşürmeleri normal bir olay olarak görüyor ve bu davranışları her halükarda yapabiliyorlar. Bu olaylar toplu çıktığımızda yaşanıyor. Normalde ( arada bir kahvehaneye veya farklı yerlere sadece iki kişi olarak çıktığımızda ) bu olaylar olmuyor normal iki arkadaş gibi sohbet edip, muhabbetlerimizi döndürüyoruz. Şöyle bir gerçek te var.

Bu arkadaşlarımın diline düşmeyeceksin. Zira diline bir şekilde düşersen ölene kadar o konu hakkında ya dalga geçerler ya da iğneleyici sözler söylerler. Aynı şeyi ben yapmaya benim vicdanım el vermez utanırım. Bu davranışları bir süre sonra benim canıma tak etti ve ben bir çıkmamaya başladım fakat nafile. Eve kadar gelip kapıdan alacak seviyeye geliyorlar. Gelmeyince bir ton laf, gidince on ton laf yiyorum. İki ucu tezekli değnek. En çok da diline düşmelerinden çekiyorum zaten. Örneğin eskiden yaptığım hataları onların yanında onlara yapmamasını öğütleyince benimle kalp kırıcı şekilde dalga geçiyorlar. İğneleyici sözleri cabası. Ne yapmalıyım? Nasıl bir davranış sergilemeliyim? Sosyal hayatımda bu tarz yaşantılarıma normalde kimseden tavsiye almam, aksine insanlara ben tavsiye verirdim fakat dayanacak gücüm kalmadı ve sizlere danışmayı istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her ne kadar uzun süredir arkadaş da olsanız katlanamadığınız insanları hayatınızdan çıkarın bu insanlar sizi yormaktan başka bir şey yapmazlar şahsen ne kadar arkadaşım varsa soyutladım kendimi onlardan şu an çok rahatım.

Sen zaten doğru olanı biliyorsun(yazdıklarından), burada doğru olan cümlelerle karşılaşana kadar bir şey yapmayacaksın. Eğer iteklenmek istiyorsan, değişimdesindir. Belki bir şeyleri yanlış bildin, belki de yanlış yaptın. İyi vakitler güzel insan.

Her ne kadar uzun süredir arkadaş da olsanız katlanamadığınız insanları hayatınızdan çıkarın bu insanlar sizi yormaktan başka bir şey yapmazlar şahsen ne kadar arkadaşım varsa soyutladım kendimi onlardan şu an çok rahatım.
En iyi arkadaşım üniversiteye gitti. Şu an farklı şehirde. Sosyalleşip takılabileceğim bir tek bu arkadaşlarım var fakat durum dediğim gibi. Zaten belli bir süreden itibaren bilgisayar oyunlarını eğlenmek için değil, kafamdakileri unutmak için oynuyorum.

Öncelikle abim yazın çok uzun uykum var yarısını okudum affet ama sana şunu söyleyeyim hayat enerjini sömüren insanları yaşantından sil dünyada arkadaş bir onlar mı kaldı? Yeni insanlar ilişki kur kafa dengi birilerini bulursun.
Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum gerçekten sil onları seni üzen birileri hayatında yer edinmesin onlar senin neyin sadece arkadaşın kardeşin falan olsa hadi dersin atsan atılmaz satsan satılmaz diye ama onlar öylesine yabancı yani unut gitsin.

Son düzenleme:
Öncelikle abim yazın çok uzun uykum var yarısını okudum affet ama sana şunu söyleyeyim hayat enerjini sömüren insanları yaşantından sil dünyada arkadaş bir onlar mı kaldı? Yeni insanlar ilişki kur kafa dengi birilerini bulursun.
Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum gerçekten sil onları seni üzen birileri hayatında yer edinmesin onlar senin neyin sadece arkadaşın kardeşin falan olsa hadi dersin atsan atılmaz satsan satılmaz diye ama onlar öylesine yabancı yani unut gitsin.
Hocam haklısınız fakat belli bir yaşanmışlık var. Ben bir anda bıraksam onlar da merak edecek ve sorgulamaya başlayacak. Canım tekrar sıkılmaya başlayacak.

Her şeyden eğlence çıkaran cıvık insanlar, herkesin çevresinde vardır muhakkak. Arkadaş ortamında ayarında dalga geçmeler, takılmalar olur ve çoğunlukla gülünür geçilir ancak bu durumu kimsenin suistimal etmesine izin vermeyin. Neden çekindiğinizi anlamadım. Mobbing'e maruz kalıyorsunuz, farkında mısınız? Bu durumun, uzun süreli psikolojik etkilerini bir düşünün. Aranızın bozulması pahasına, tabiri caizse "yumruğunuzu masaya vurun". Kimsenin, size ait sınırları aşmasına müsaade etmeyin. Tavrınızı koyun. Eğer davranışlarını değiştirirlerse ne âlâ, değiştirmezlerse de görüşmeyi kesersiniz. Kaç yıllık arkadaşlarınız olursa olsun, dalga geçmek uğruna sizi kırmayı göze alıyorlarsa, emin olun hiçbir şey kaybetmemişsiniz demektir.

Arkadaşlıksa arkadaşlık ama saygısızlığa lüzum yok.

Her şeyden eğlence çıkaran cıvık insanlar, herkesin çevresinde vardır muhakkak. Arkadaş ortamında ayarında dalga geçmeler, takılmalar olur ve çoğunlukla gülünür geçilir ancak bu durumu kimsenin suistimal etmesine izin vermeyin. Neden çekindiğinizi anlamadım. Mobbing'e maruz kalıyorsunuz, farkında mısınız? Bu durumun, uzun süreli psikolojik etkilerini bir düşünün. Aranızın bozulması pahasına, tabiri caizse "yumruğunuzu masaya vurun". Kimsenin, size ait sınırları aşmasına müsaade etmeyin. Tavrınızı koyun. Eğer davranışlarını değiştirirlerse ne âlâ, değiştirmezlerse de görüşmeyi kesersiniz. Kaç yıllık arkadaşlarınız olursa olsun, dalga geçmek uğruna sizi kırmayı göze alıyorlarsa, emin olun hiçbir şey kaybetmemişsiniz demektir.
Haklısınız hocam. Tamamiyle haklısınız.
Dediğinizde haklısınız fakat ben denemekten ziyade direkt çekilme taraftarıyım. Konuşmayı kesmek ve arayı açmak bana daha huzur verici geliyor.

Dediğinizde haklısınız fakat ben denemekten ziyade direkt çekilme taraftarıyım. Konuşmayı kesmek ve arayı açmak bana daha huzur verici geliyor.
Ben bir anda bıraksam onlar da merak edecek ve sorgulamaya başlayacak. Canım tekrar sıkılmaya başlayacak.
Emin misiniz?

Onlar, rahatsızlığınızın farkında değiller bence. Normal bir arkadaş gibi gelip problemin ne olduğunu soracaklar. Bence önce sert bir konuşma yapıp, ardından arayı açmak daha mantıklı olur. Aksi halde "trip atıyor" yaftası atacaklar.

Geri
Yukarı