Kamburluk nasıl düzelir?

Takibe alıyorum. Ben dik durmaya çalışsam bile kambur gözüküyorum. Çok değil ama sağlıklı olan şekline benzemiyor.

Başta yüzme olmak üzere bir takım sportif aktiviteler ve egzersizler yapabilirsin. İnternette bununla ilgili çeşitli hareketlerin gösterildiği pek çok video var. İlk aklıma gelen hareket plank mesela.​

İlk başta ortopediye gidip bir kontrolden geçmeniz lazım. O ortaya çıkan görüntünün sebebi basit bir kamburluktan öte bir şey olabilir.

Hocam kamburluk derken o kadar fazla değil fotolarda sağdan bakınca biraz boynum eğik duruyor. Bende ileride daha çok eğik durmasın diye açmıştım konuyu.

başta yüzme olmak üzere bir takım sportif aktiviteler ve egzersizler yapabilirsin. İnternette bununla ilgili çeşitli hareketlerin gösterildiği pek çok video var. İlk aklıma gelen hareket plank mesela.​

İnternetdeki videoları uyguluyorum. Şu an köydeyim 1 2 gün sonra döneceğiz şehre. Dönünce yüzmeye başlayacağım.

Öncelikle kafanıza göre hareket etmeyin. Kamburluk sandığınız şey insülin direnci bile olabilir. Ortopediden randevu alın ve doktor tarafından teşhis koyulsun. Ona göre doktorunuz yapılması gereken şeyleri söyleyecektir.

Ayrıca kendi ortopedi doktorumla konuştuğumda yüzmeden daha çok pilates yapılmasını tavsiye etmişti. Araştırmalara göre yüzmenin sanıldığı kadar bir yararı olmuyormuş. Pilatesin daha yararlı olduğunu söylemişti.

Ancak dediğim gibi her şeyden önce doktorunuzun teşhis koyması gerekli. Hastalığı bilmeden tedavisine başlanmaz. Skolyoz vb. bir durum varsa derecenin de önemi büyük. Kafanıza göre iş yapmayın yani.

Postür bozuklukları için ortopedi doktoruna görünmeniz gerekir. Belki basit egzersiz veya güçlendirmelerle düzeltebileceğiniz bir sorundur.

Yeni konular

Geri
Yukarı