Kamera erişimi kapalıyken başkası erişebilir mi?

Şimsş

Attopat
Merhaba. Telefonumda kamera erişimini kapatma yeri var. İhtiyaç duymadıkça kapatıyorum. Peki kapalı olsa bile birisi onu açabilir ve izleyebilir mi?

İzlenemez diye bir şey yok senin telefonuna casus uygulama yükleyip kilidi kaldırabilir en güvenilir fiziksel olarak kapatmaktır örneğin arka kameraya takılan sürgülü kapaklar gibi. Yazılımsal olan hiçbir şeye güvenmemenizi tavsiye ederim.

İyi bir hacker yapar. Ama bunun için telefonunuza bir yazılım göndermesi gerekir. Sizin de onu farketmeden kabul etmeniz gerekir. Virus gibi. O yazılım sayesinde istediği gibi açıp kapatır.

Evet. Casus yazılımlar için izin kapatmak bir işe yaramaz.
Telefon ile 2 antivirüs programı ile tarama yaptım birşey çıkmadı

İyi bir hacker yapar. Ama bunun için telefonunuza bir yazılım göndermesi gerekir. Sizin de onu farketmeden kabul etmeniz gerekir. Virus gibi. O yazılım sayesinde istediği gibi açıp kapatır.
Telefon ile 2 antivirüs programı ile tarama yaptım birşey çıkmadı

Haberlerde gördüm. Adamın telefonuna bir mesaj gitmiş. Benim fotoğrafımı izinsiz çekmeye utanmıyor musun şeklinde bir mesaj. Altında da link varmış. Adam ne fotoğrafı, ne çekmesi diyerek linke tıklayınca telefonundaki tüm özel bilgiler karşı tarafa gitmiş.

Dikkat etmek, gol yememek lazım.

Telefon ile 2 antivirüs programı ile tarama yaptım bir şey çıkmadı

Telefon ile 2 antivirüs programı ile tarama yaptım bir şey çıkmadı

Umarım bir şey yoktur hocam. Tavsiyem APK uygulamalar indirmemek, telefona root atmamak, ROM gibi 3.parti denebilecek telefonun orijinalliğine zarar verecek işlemler yapmamanız. Bunları programlayanların niyetini bilemeyiz kimse kimseye bedavaya bir şey vermez. Sizden muhakkak bir şeyler alır.

En temizi telefon ve notebook gibi cihazlarda kameraları bant ile kapatmak.

Cumartesi bilgisayarıma bir e-mail geldi. Seni aylardır izliyorum. Notebook karşısında cıplak görüntülerini kaydettim. Seni bilmem ne yaparken kaydettim. Bunları yayınlamamı istemiyorsan vereceğim hesaba 950 Avro gönder. şeklinde.

Öyle şeyler yapmadığım için güldüm. Cevap bile vermeden e-maili sildim. 😉

Yok bir linke tıkladım tüm bilgilerim gitti yok bilinmeyen numara arıyordu açtım fotoğraflarımı çaldı gibi palavra haberlere inanmayın, öncelikle bilinçli bir kullanıcı olmayı hepimiz öğrenmek zorundayız. Yukarıda arkadaşın belirttiği gibi root, APK bilmediginiz dosyalardan uzak durun ayrı yeten telefonunuzun güncellemelerini gelir gelmez yapın.

Hocam bu kaçıncı kamera, site izini, hacklenmiş olma konunuz sayamadım. Eğer bir şeylerden süpheleniyorsanız bütün cihazlarınıza format atarak bu paranoyaklıktan kurtulmanızı tavsiye ederim. 3. Parti olmayan resmi siteler, uygulamalar için izinler kafanızı karıştırıyorsa kendi sitelerinde gerekli açıklamalar verilir. Detaylıca okuyarak aklınızdaki soru işaretlerini cevaplayabilirsiniz.

Geri
Yukarı