Kamera mı, telefon mu?

Erayyk71

Hectopat
Daha fazla  
Sizce kamera almak mı daha mantıklı, yoksa iyi kamerası olan bir telefon almak mı daha mantıklı? Ben telefonu sadece sosyal medya için kullanıyorum bu yüzden pahalı telefonlar almıyorum. Şu anda kullandığım telefon iPhone 7 bana oldukça yeterli geliyor. Bunu düşünmemin ilk sebebi de kameraların telefonlar gibi sürekli eskiyen bir teknoloji olmaması. Tabii ki de kameralarda değişiyor ama telefonlar gibi 2 senede eskimiyor. Orta seviye bir kamera en az 7 sene iş görüyor.
Benim için tek problem taşıma problemi çünkü telefon gibi rahat şekilde taşınmıyor. Zaten kafamı kurcalayan tek problem de bu.
Fikirlerinizi esirgemeyiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fotoğraflarını nasıl kullandığına göre değişir bu sorunun cevabı. Eğer paylaşımcı isen telefon, arşivci isen fotoğraf makinesi derim. Günümüz telefonları kalite açısından dslr kameralara bayağı bir yakın. Mobil olması da cabası. Ama fotoğrafçılık hobin ise bu kez kamera almanı söylerim. O tarafta lens çeşitliliği ile hobinin içerisindeki branşlara ayrılabiliyorsun. Mobilde öyle bir seçenek yok.

Ödül almış bir fotoğraf sanatçısıyım.
Kameralar da telefonlar gibi sürekli eskiyen bir teknoloji. Sürekli yeni standartlar ve teknolojiler çıkıyor, pek takip etmiyorsunuz heralde.

Fotoğraf sanatıyla ilgilenmeyip, telefonlarının ön kamerasını arka kamerasından daha çok kullanan kişilerin bu konuda yorum yapmaya pek de yetkisinin olduğunu düşünmüyorum. Telefonların telefoto fotoğraf çekebilmesi 1 yıllık bir olayken maksadı fotoğraf sanatıyla uğraşmak olan birinin telefonla pek de işi olmaz. Yazılım aracılığıyla ilgi çekici şeyler yaratılıyor tabi.
Koşan birinin fotoğrafını çekmeye çalışın 30 metreden telefonunuzla madem telefonlar da fotoğraf makineleri kadar iyi, ne kadar kaliteli çıkacak fotoğraf görelim.

Son düzenleme:
Profesyonel fotoğraf makinem var, eğitimler aldım, kurslara gittim ve sadece fotoğraf çekmek için kendim dolaşmaya çıkıyorum.
Eğer fotoğraf için özel olarak çıkıp çekim yapacaksan iyi bir fotoğraf makinesi alabilirsin.
Ancak "anı yakalamak" olarak kullanıyorsan, makine yanında olmayacak.
Biraz senin kullanımın belirler yani.

Bu soruyu soruyorsan telefon kamerası yeterlidir. Çünkü fotoğraf işi ile uğraşacak ya da fotoğrafçılığı hobi olarak yapacak biri makine alır. Geri kalan hertürlü uygulamada kaliteli bir cep telefonu kameresı yeter de artar bile.

Bu soru cep telefonlar çok geliştiği için sık sık soruluyor. Bu karşılaştırmayı yapmak ne kadar da mantıksız olsa da teknolojinin ilerlemiş olması ve gereksinimlerin farklılaşması maalesef bu karşılaşmayı yaptırıyor bize. Dilim döndüğünce açıklamak isterim bunu.

Burada karar vermemiz gereken şey bütçemiz ve ihtiyaçlarımız. Öncelikle niçin kullanacağınıza karar verin, bir cep telefonu kameranın yerini asla alamaz. Dinamik aralık, fotoğraf ve video kalitesi, düşük ışık başarımı, farklı lens seçenekleri kameranın artılarıdır. Taşınabilirlik, internet bağlantısı ve paylaşım kolaylığı, yedeklemenin hazlı yapılabilmesi ve nispeten işleme ve montajın daha kolay yapılabiliyor oluşu telefonun artıları.

Ben Galaxy s7 Edge ve Canon 60D, Nikon D5300 kullanıcısıyım. Nispeten eski sayılabilecek bir makinem var ama görüntü kalitesi ve renk dengesi olarak halen günümüz cep telefonlarını tokatlıyor ve baskı alırken harika işler çıkartıyor. Diğer yandan S7 Edge telefonum ise vlog çekimlerinde ve hızlı karar alıp çekim yapmam gereken yerlerde, yağmur altında, karda, bayırda, dağda çok işimi görüyor ki RAW çekme özeliğiyle birlikte fotoğrafları Snapseed ile işlerken işimi görüyor ve videosu gerçekten kaliteli ve akıcı ama lensi tek olduğunda ne verirse ona mahkumum diyebilirim.

Siz zaten güzel bir telefona sahipsiniz eğer amacınız profesyonel işler yapmak değilse elindeki telefon zaten video ve fotoğraf olarak yeterli bir cihaz, Iphoneları renk olarak çok beğeniyorum video ve fotoğraf konusunda. Kapalı ortamda iyi bir ışık kurulumu yaparak, güzel bir mikrofon kullanarak Iphone 7 ile güzel videolar veya fotoğraflar çekebilirsiniz, yeter ki ışığı ve sesi iyi kullanmayı bilin. Bugün en iyi kamerası olan tel Iphone 11 pro'nun fiyatı 11bin TL iken iyi bir kamera olan 80D'nin fiyatı 8binTL, tekrar ediyorum burada karar vermemiz gereken şey bütçemiz ve ihtiyaçlarımız.

Fotoğrafın hası fotoğraf makinesi ile çekilir. (Bence) çünkü kameralarda fotoğrafı daha iyi çekmek için onlarca teknoloji var. Telefonlar artık sadece fotoğraf için yapılıyor neredeyse. İleride 12 tane Canon lens takarlar telefona :D. Bende Canon IS500 var, manuel değil, eski olduğu için biraz kalitesi düşük. Bir de illa kamera almana gerek yok, letsenchance.io diye bir site var. Ordan fotoğrafı istediğin gibi iyileştirebiliyorsun, güzel bir site.

Geri
Yukarı