Kanada Türkiye’ye silah ihraç izinlerini askıya alma kararı aldı

Tek temennimiz Aselsan'ın en kısa sürede bu açığı kapatacak olmasıdır. Hem dış alımı keseceğiz, hem de kendi teknolojimizi kullanıp geliştirebileceğiz. Kötü komşu insanı mal sahibi eder, rahat olun.

Yazılım ve İHA tarafında yapılan kısıtlamalar ve dalavereler sonucu bu noktaya gelmiştik. Eninde sonunda milli optik sistemlere kavuşacağına inanıyorum.

Tek düşüncem, bu kısıtlamanın ne kadar ve ne şekilde süreceği ile, mevcut üretimdeki İHA/SİHA'lara ne olacağı.

Aselsan CATS geliştiriliyor, birkaç kez değinmiştim. Sorun, sahada kullanılan sistemlerin ciddi anlamda oturmuş olmasının gerekliliği. Paradan çok know-how tarafında sıkıntı çekildiğini düşünüyorum, umarım en kısa zamanda aktif olarak görürüz.
Sonuna kadar katılıyorum hocam. Son zamanlarda bulunduğumuz durum biraz daha maddi duruma kaçtığı için bu tabiri kullandım.

Aselsan, Roketsan gibi kuruluşlara askeri mühimmat tedarik eden bir dış ticaret firmasında uzunca bir süre çalışmış biri olarak rahatça söyleyebilirim; ne yazık ki askeri mühimmat olarak neredeyse her şey dışarıdan alınıyor, Türkiye'de çok rahat üretilebilecek şeyler bile. Hem de 1 dolarlık bir ürün için ihale açılıyor ve devlet kuruluşları 5 dolardan alıyor. 3-4 dolar ithalatçı firmanın yanına kalıyor. 1 üründen bahsediyoruz, 100.000 adet için ihaleye girip kazandığınızı düşünün. Özellikle Bulgaristan, Sırbistan, İtalya gibi ülkelerde çeşitli fabrikalarla direkt distribütörlük anlaşmaları yapılarak maliyetler ciddi anlamda düşürülerek kar inanılmaz artıyor. Ha konuşurken "Aselsan üretiyor, geliştiriyor vb." deniliyor fakat Aselsan 1 üretiyorsa 9 satın alıyor hem de fahiş fiyatlara. Sektörün içinden çıkmış biri olarak söylüyorum.

Biz üretebilir miyiz? Üretiriz. Ama biz kendimiz üretelim de bu ithalat yapan firmalar daha doğrusu yandaş arkadaşlar taş mı yesin? Çocuklarına 3'er 5'er araba almasınlar mı yani? Ne istiyorsunuz siz? 😂

Sorun, sahada kullanılan sistemlerin ciddi anlamda oturmuş olmasının gerekliliği.
Ermenistan da bunun için mükemmel bir test tahtası. Ama çok riskliydi ve risk, risk olmaktan çıktı ve gerçek oldu. Kendimiz üretene kadar İHA/SİHA üretimleri ve satışları bitecektir.

Ülkece başaracağız inşallah. Hırslı, istekli insanlara daha fazla önem verilirse umarım ülkemizi çok üst yerlerde görürüz. Sonuna kadar inanıyorum.

Arkadaşlar, benim yorumumu eleştirmişsiniz. Ben burada seçimlerde sürekli insanlara %100 yerli ve milli algısıyla kandıranlara değinmiştim. Ben de biliyorum mümkün olamayacağını. Bir de birisi kızgın emojisi atmış. Yarın öbür gün aynısı milli arabada da başımıza gelecek.

Screenshot_20201007-013011.jpg

CATS kamerelardan da haber geldi.

Karabağımızı almayalım diye her yola el atıyorlar. Bir Azerbaycan'lı olarak siz Türk kardeşlerim ile gurur duyuyorum. Bu iyliğinizi ne ben ne çocuklarım ne torunlarım soyumdan gelen hiç kimse unutmayacak. Bunu sadece bir Azerbaycan'lı olarak değil, Karabağlı olarak söylüyorum. Teşekkürler Türkiye!

🇦🇿🇹🇷

Geri
Yukarı