Kanal İstanbul Yapılmalı Mıdır?

Kanal İstanbul Projesi Yapılmalı Mıdır?

• Evet

• Hayır

• Kararsızım

• Bilgim yok

• Fark Etmez

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
1- 3. Köprü
2- Avrupa'nın en büyük havalimanı
3- Doğuda baraj tesisleri
4- Her ilde havalimanları
5- Uzay Ajansı kurulması

Hep yarını düşünmüş malum şahıs :D Yazık ülkemize. Baksana oy için havalimanı yapmış.
Evet dostum, bu dediklerinin getirilerini çok iyi alıyoruz. Şu köprü, yol, havalimanı kafasından çıksanız artık? Bilim diyoruz, sanat diyoruz, teknoloji diyoruz. Türkiye Uzay Ajansı diyorsun da, onun bir gündem değiştirme çabası olduğunu anlayamayacak kadar mısın? Nereye uzaya çıkacaksın ki yani? Dediğim gibi daha ülkendeki en basit problemleri çözemiyorsun, ne uzayı?

Türkiye Uzay Ajansı
Yıllık bütçe₺38.071.000 (2021)
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın harcaması ise 10,9 milyar TL.

Şimdi sana soruyorum, bu şekilde mi uzaya çıkacaksın sen? @BattalGazininTorunuVanku

Nato kafa nato mermer. Bunların hangisi işsizliğe çare söyler misin? Gerçekten merak ediyorum. Ya da etin kilosu neden 80 lira söyler misin? En son ne zaman pirzola biftek yedin merak ediyorum.

225 TL asgari ücret. -> Etin kilosu 10 TL -> 22,5 kilo et alabilirsin.
2825 TL asgari ücret -> Etin kilosu Migros'ta 65 lira ama hadi senin için 80 olsun -> 35 kilo et alıyor.
Bu durumu pandemi döneminde düşünüyoruz.
Adam aldığı dönemden daha iyi hale getirmiş alım gücünü.
O zaman eskiden de projeler yapılmasaydı. Halk daha beter durumdaydı. Boğaz köprüleri de olmasaydı. Takaya biner boğazı geçerdik.

Konu gereksiz siyasileşmiş ama siyasi açıdan bakmamak da imkansız ne yazık ki. Kim uzunca bir şeritte kanal kenarı 100 kat değerlenen bir arazi istemez ki ? E bu projeyi çizenler önceden arazileri topladı.
Ülkemize yararlı olacaksa tabiki yapılsın ama 20 milyar dolar hiç de az bir para değil. Bizim burada konuşmamız da bu kanalı engelleyemeyeceğine göre umarım ileride fazla zarar ettirmez bu proje. Ödenilen miktarı çıkarsak bile sevinirim ama :D

Bir çiftçi çocuğu olarak söyleyeyim daha yeni traktörden indim şu an, vahşi sulama denilen sistemle tarlalar sulanıyor ve çiftçinin yeni nesil sulama sistemi alacak parası yok, hesaplayamam ama tüm Türkiye'nin sulama sistemlerinin yenilenmesi bu paranın kat ve kat azına denk gelir. Tarım böyle devam ederse 10 sene içerisinde toprakla verimsizleşecek çoğu bölge su sıkıntısı çekecek. Bu kadar parayı doğayı düzeltmek için kullanmamız lazım yoksa gerçekten aç kalırız. Bir sulama sistemi mısırdaki verimi 1200 Kg'dan 2000 Kg'a çıkartıyor aynı araziler ile verim artırarak ithalatı kesebiliriz ya da teknolojiye yatırıp büyük paralar kazanabiliriz, ama bu para saman alevi gibi olan inşaat projelerine gitmemeli.

225 TL asgari ücret. -> Etin kilosu 10 TL -> 22,5 kilo et alabilirsin.
2825 TL asgari ücret -> Etin kilosu Migros'ta 65 lira ama hadi senin için 80 olsun -> 35 kilo et alıyor.
Bu durumu pandemi döneminde düşünüyoruz.
Adam aldığı dönemden daha iyi hale getirmiş alım gücünü.
O zaman eskiden de projeler yapılmasaydı. Halk daha beter durumdaydı. Boğaz köprüleri de olmasaydı. Takaya biner boğazı geçerdik.
Konu ile alakasız bir şey bu anlattıklarınız. Alınan et miktarı ne kadar olursa olsun üretim arttığı için et ucuzladı, teknoloji geliştiği için hayatımız çoğu alanda zaten kolaylaştı. Bakılacaksa değerli metallere bakılabilir bence gösterge olarak.

Konu ile alakasız bir şey bu anlattıklarınız. Alınan et miktarı ne kadar olursa olsun üretim arttığı için et ucuzladı, teknoloji geliştiği için hayatımız çoğu alanda zaten kolaylaştı. Bakılacaksa değerli metallere bakılabilir bence gösterge olarak.
Öyle deme eskiden buzdolabı yoktu.

• Ülkenin kasasında para yokken bu tür projelerle paramızı çar çur edemeyiz. Bugüne kadar betona yaptığımız yatırımlar ne geri dönüş sağladı? Dolar neden 8 TL oldu? TL neden bu kadar değer kaybetti eğer bugüne kadar yapılan projeler fayda sağlıyorsa? Bilime yatırım yapmak yerine yine betona yatırım yapıyoruz.
  • İstanbul sürekli büyüyor fakat dünyada yeşil alanı en düşük şehirlerden biri. %2.2 ile şehirde yeşil alan kalmadı. Kaynak. Çöl olan Dubai ile yarışıyoruz yeşil alan kıtlığında.
  • Deprem olsa geberip gideceksiniz toplanma alanına bile AVM yapıldığı için, gelmiş kanal İstanbul yapalım diyorsunuz.
  • İstabul'daki binaların çoğu çürük. Bu para ile mevcut binalar kentsel dönüşüm ile yeniden yapılsa en azından olası depremde can kaybını önleriz.
  • Kanal İstanbul'un 458 hektarlık ormanı yok edeceği belirtiliyor. Bitki örtüsü zaten beton olan İstanbul için sence bu doğru bir girişim mi?
  • Projenin üstündeki arsalar şimdiden ranta açılmış durumda. Katar Emiri'nin annesi buradan arsa alabilirken siz tek parsel toprak bile alamadığınız bri projeyi neden savunuyorsunuz?
  • Ülkenin pasaportu artık çöp olmuş. AKP'li belediyeler bile Almanya'ya adam kaçırırken bu kişilerin eseri olan bir proje ile koca Marmara bölgesinde bir kanal daha yapmak ne kadar mantıklı?
  • Covid-19 süreci devam ediyor. Esnaf zor durumda, ekran başına çıkıp vatandaşa IBAN atıp para talep edenler mi kanal yapacak vizyona sahip?
Benim görüşlerim bunlar. İtirazlarını beklerim madde madde.
  • Evet belki bilime yatırım yapmamız gerekiyor olabilir fakat bunun için eğitim sistemi yenilenmeli. Bu bambaşka bir konu. Zaten yeterli maddi kaynak bulunmadığı için yap işlet devret modeli benimseniyor. İşleten ABD veya farklı bir Avrupa ülkesi olsa eminim memnun kalırdınız.
  • Katılıyorum.
  • Katılıyorum.
  • Devlet her alanda farklı bütçeler ayırıyor. Kanal İstanbul'dan vazgeçiliyor ise bunu kamu hizmetlerinden çok gelir kaynağı elde edilebilecek bir projeye aktarmak gerekir. Yukarıda bir arkadaşa sordum gayet güzel bir cevap aldım ona benzer bir durum olması gerekir. Kentsel dönüşümün bütçesi artması gerek buna da katılıyorum.
  • Belki de olayı ben kazanayım değil de ülkem kazansın diye baktığım için olabilir. Sonuçta olaya kişisel bir kazanç olarak bakmıyorum memleket meselesi olarak bakıyorum.
  • Konu ile hiç bir alakası yok o yüzden bunu geçiyorum. Konuyu çarptırmayın.
  • Yapılıp yapılamayacağını proje başlamadan görmek mümkün değil. Az önce de dedim. İstisnasız hiç bir devlet projeler için ayırdığı parayı farklı alanlara harcamaz. Kaldı proje öyle hemen başlamaz. Kabul edilirse tahmini en az 2020 2. çeyreği. O zamana pandemi de kalmaz diye umut ediyorum.

• Ülkenin kasasında para yokken bu tür projelerle paramızı çar çur edemeyiz. Bugüne kadar betona yaptığımız yatırımlar ne geri dönüş sağladı? Dolar neden 8 TL oldu? TL neden bu kadar değer kaybetti eğer bugüne kadar yapılan projeler fayda sağlıyorsa? Bilime yatırım yapmak yerine yine betona yatırım yapıyoruz.
  • İstanbul sürekli büyüyor fakat dünyada yeşil alanı en düşük şehirlerden biri. %2.2 ile şehirde yeşil alan kalmadı. Kaynak. Çöl olan Dubai ile yarışıyoruz yeşil alan kıtlığında.
  • Deprem olsa geberip gideceksiniz toplanma alanına bile AVM yapıldığı için, gelmiş kanal İstanbul yapalım diyorsunuz.
  • İstanbul'daki binaların çoğu çürük. Bu para ile mevcut binalar kentsel dönüşüm ile yeniden yapılsa en azından olası depremde can kaybını önleriz.
  • Kanal İstanbul'un 458 hektarlık ormanı yok edeceği belirtiliyor. Bitki örtüsü zaten beton olan İstanbul için sence bu doğru bir girişim mi?
  • Projenin üstündeki arsalar şimdiden ranta açılmış durumda. Katar Emiri'nin annesi buradan arsa alabilirken siz tek parsel toprak bile alamadığınız bri projeyi neden savunuyorsunuz?
  • Ülkenin pasaportu artık çöp olmuş. AKP'li belediyeler bile Almanya'ya adam kaçırırken bu kişilerin eseri olan bir proje ile koca Marmara bölgesinde bir kanal daha yapmak ne kadar mantıklı?
  • Covid-19 süreci devam ediyor. Esnaf zor durumda, ekran başına çıkıp vatandaşa IBAN atıp para talep edenler mi kanal yapacak vizyona sahip?
Benim görüşlerim bunlar. İtirazlarını beklerim madde madde.

1. Her şeyden önce proje bir ulaşım, ulaştırma, taşıma ve taşımacılık projesidir. Aynı zamanda bir çevre, kent ve mimari (şehircilik) projesidir. Proje temelde Türkiye'nin en büyük (mega) kenti olan İstanbul'un en büyük sorunu olan ulaşım ve trafik sorununa orta ve uzunvadede önemli ölçüde neşter vurmaktadır. Bu anlamda projenin gereksizliğini veya yerindeliğini sorgulamanın abes olacağı muhakkaktır. Bu nedenle projeye sorunların çözümü noktasında "gerekli" ve "önemli" sıfatını verebiliriz. Ancak baştan itiraf etmeliyiz ki, bu projeye çok gerekli ve çok önemli sıfatını vermemiz de oldukça lüks kaçacaktır.

2. Proje İstanbul'un merkez yoğun yerleşiminin saçaklara doğru desantralize olmasını hızlandıracaktır. Mega kent İstanbul'un fiziki olarak ta, ekümenopolis tarzı bütün bir Marmara bölgesine yayılmasının en büyük ivmesi olmaktadır.

3. Proje dünyanın en büyük projeleri arasında olduğundan dolayı, ülke genelinde yüzde 15'lere varan istihdam açığının kapatılmasında Keynesyen bir bakışla önemli bir etken olacaktır. Üstelik projenin doğrudan kamu transfer harcaması şekliyle değil de, 'yap – işlet – devret yöntemiyle, konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilmesi planlanacağından dolayı ülke ekonomisine bir yük getirmeyeceği gibi, tam tersine piyasa canlılığı açısından önemli bir hareketlenme sağlayacaktır.

4. Proje dünyanın en büyük projeleri arasında olduğundan dolayı, ülke genelinde yüzde 15'lere varan istihdam açığının kapatılmasında Keynesyen bir bakışla önemli bir etken olacaktır. Üstelik projenin doğrudan kamu transfer harcaması şekliyle değil de, 'yap – işlet – devret yöntemiyle, konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilmesi planlanacağından dolayı ülke ekonomisine bir yük getirmeyeceği gibi, tam tersine piyasa canlılığı açısından önemli bir hareketlenme sağlayacaktır.

5. Proje, çevresel etki bakımından halihazırda Boğaz içinde çok büyük bir risk oluşturan petrol taşımacılığını üzerine çekeceğinden dolayı, dünya kültür mirası olan kentin öz merkezi daha iyi korunacaktır. Aynı şekilde kent içi suyolu ulaşımındaki tarifeler daha da sıklaştırılabilecektir.

6. Proje yap işlet devret yöntemiyle çok kısa bir zaman içinde kendisini amorti edecektir. Zira kanal geçişleri her halükarda ücrete tabi olacaktır.

7. Kanal çevresi çevre ve kent estetiği açısından başlı başına yepyeni kent mimarisi konseptlerini ortaya koyacaktır. Bu bölge dünyada belki de hiç benzeri görülmeyen yeni kent modellerini barındıracaktır.

8. Proje teslimi Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleşeceğinden, böylesi devasa projelere sahip olması yönüyle, etkinlik ve nüfuz bakımından dünyanın ilk yirmi ülkesi arasında olması iyice tescillenecektir.

9. Boğaz içinin en büyük ve vazgeçilmez sorunu olan gemi taşımacılığı nedeniyle boğaz içi ve Kuzey ve Güney Marmara bölgelerini de içine alabilecek yüzer yollar ve/veya tüp yolların yapımı kolaylaşacaktır. En azından suyolu ile tamamlanacak şekilde kent içi ulaşımının içi içe geçmiş halkalar olarak tasarlanması daha da kolaylaşacaktır. Bu açıdan kanalın İstanbul yarımadalarının doğusuna değil de batısına inşa edilmesi bir başka avantajdır. Zira bu bölgelerdeki emlak istimlak maliyetleri ile halihazırdaki kent yerleşim alanlarını ortadan kaldırabilecekti. Bu da büyük ek maliyetler doğuracaktı. Oysa ki halihazırdaki proje bölgesindeki gayrimenkullerin

10. Proje, III. köprüyle de entegre edileceğinden, karayolu transit taşımacılığının suyolu transit taşımacılığı ile kombine edilmesi sağlanacaktır.

11. Bölgede kanal boyu vadi etkisinden dolayı oluşabilecek kuvvetli hakim rüzgarlar ile yine kanal kenarlarına rüzgar enerjisi için büyük enerji tribünleri kurulabilecektir ağırlıklı olarak iyeliği kamu mülkiyetine aittir. Bu da bir başka olumlu yöndür.

Makale.

Ben bu konunun silinmesini düşünüyorum. Zira Sosyal genel itibariyle mevcut siyasal yönetime oldukça muhalif durumda. Bu konuyu açan zat çok tepki geleceğini biliyordu açarken. Bu yüzden kim kimin tarafında atılan mesajlardan anlaşılıyor zaten. İleride Sosyal'e karşı bir dava bir kısıtlama vs. yapılma durumu olursa bunun gibi konular hep "kanıt" sayılır. @Recep Baltaş

Ah be Ata'm, sen kalk ben yatam. Senin kurduğun ülkeyi Arapların eline bırakmak isteyenler var...

Ataturk Mustafa GIF - Ataturk Mustafa Kemal - Discover & Share GIFs

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı